Ida-Harju Koostöökoja plaanidest

1045

Augustis tuleb veel üks Leader-taotlusvoor.

MTÜ Ida-Harju Koostöökoda (IHKTK)  juhatuse esimees Tiina Sergo tutvustas Anija vallavolikogu juunikuu istungil IHKTK Leader-tegevusgrupi tegemisi ja tulevikuplaane.

Ta rääkis, et Leader tegevus­gruppide mõte on olnud alates 2008. aastast elu edendamine maapiirkonnas: „Meie edu alus on olnud, et toetuste üle on võimalik otsustada kohapeal. Käesolevast aastast on IHKTK piirkond suurem, kuna liitusid Kose ja Kõue vald. Varem kuulus Kõue ühte Järvamaaga tegevusgruppi.“

Ta lisas, et koostöö kujunemine piirkonnas võtab aega, kuid võib öelda, et viie aastaga on tekkinud päris hea koostöövõrgustik.
2014. aasta kevadeks oli Leaderi toetuse saanud projekte lõpetatud kõige rohkem Kose vallas, üle 30. Raasiku vallas oli lõpetatud projekte 22 ja Anija vallas 10. Kokku on ellu viidud üle poole rahastuse saanud projektidest.

Tiina Sergo rääkis, ehkki aeg-ajalt on IHKTK aadressil kõlanud kriitika, et suurem osa toetustest läheb vallavalitsustele, siis tegelikult see nii ei ole. Kõige rohkem toetusi, üle viie miljoni euro, on saanud MTÜd ja üle nelja miljoni vallavalitsused.

Ta lisas, et 2014-2020. aasta toetuste perioodist ootavad taotlejad, et oleks vähem bürokraatlikku asjaajamist ja rohkem stabiilsust. Samuti projektide lühemat menetlusaega ja PRIA ettemaksete võimalusi.

„Töötame praegu välja strateegiat uueks toetuste perioodiks, see tuleb esitada 2015. aasta kevadel. Kindlasti tuleb uues taotlusvoorus huvigruppe juurde, sest maaelu arengukavast kadus ära külade meede. Toetusvõimalusi jääb ilmselt vähemaks. See on meile uus väljakutse.“

Kaarel Aruste küsis, kas seoses Kõue valla lisandumisega piirkonda kasvavad ka rahalised ressursid toetusteks. Tiina Sergo vastas, et päris kindel ei ole, kuid tõenäoliselt küll.

Kaarel Aruste uuris veel, kas erinevate töögruppide vahelised ühisprojektid on võimalikud. Tiina Sergo selgitas, et võimalik on saada toetusi piirkondadevahelistele ühistegevustele, kuid mitte objektidele. Neid toetatakse ainult piirkonna siseselt.

Küsimusele, kas Leaderi toetustega tehtud projektid on kaasa aidanud ka piirkonna tuntusele, vastas Sergo jaatavalt ning tõi näiteks Anija vallas lavastunud Birkenruh ning Tokerjate etendused, mida tulid vaatama inimesed üle Eesti.

Jaanus Kalev küsis, kas sel aastal tuleb veel üks taotlusvoor. Tiina Sergo vastas, et augustis avaneb taotlusvoor, kus toetusteks antakse senistest projektidest ülejäänud raha.

Eelmine artikkelANDRE SEPA lahkumishüvitisest 5000 eurot Raasiku Lionsitele
Järgmine artikkelIda-Harjust oli peol 807 lauljat-tantsijat