Ida-Harju Koostöökoja grupp käis LEADER-reisil Austrias

1267

Anija, Raasiku, Aegviidu ja Kose valla esindajad tutvusid Austria kolme LEADER-piirkonna elluviidud projektidega.

Ida-Harju Koostöökoja juhatuse ja hindamiskomisjonide liikmed ning nõustajad, kokku 16 inimest, sõitsid lennukiga Münchenisse, sealt bussiga Austriasse ja tulid samamoodi Saksamaa kaudu tagasi. Õppereis kestis neljapäevast, 30. septembrist kuni esmaspäeva, 4. oktoobrini.

Osalesid Anija vallavanem Tiit Tammaru, haridus- ja sotsiaaltöö spetsialist Marge Raja, SA Anija Mõisa Haldus juhatuse liige Tiit Laur, MTÜ Koostöökoda juhatuse liige Lydia Kruusmann, Raasiku vallavanem Andre Sepp, Aegviidu vallavanem Tõnis Väli, Ida-Harju Koostöökojast Tiina Sergo ja Marge Tõnisson jt.  

Koostöökoja tegevjuht Tiina Sergo jutustas, et hakkas interneti kaudu otsima Euroopa LEADER-gruppe, kellele võiks külla minna nende kogemustest õppima – et oleks huvitavaid ettevõtmisi ning Eestiga sarnane. Vastas Austriast Sauwaldi tegevusgrupp, sealsete eestvedajate vahendusel saadi kontakti ka kahe naabergrupi juhtidega.

Tiina Sergo: „Sõit läks väga korda. Päevakavad olid tihedad ja pikad, käisime paljudes kohtades. Kõige olulisem, mida Austrias tõdesime, on koostöö vajalikkus. Nägime koostööd igal sammul, näiteks kuidas talupidajad olid liitunud võrgustikku, müüsid üksteise tooteid ja levitasid infot. LEADERi rahaga toetati väikekülasid ja -tootjaid. Ühte külakesse oli LEADER projektiga aidatud rajada veski ja meile räägiti, kui seda summat poleks tulnud, oleks küla välja surnud. Tegevusgruppide liidritega suheldes hakkas seal silma ka sõbralikum suhtumine taotlejatesse – kui meie proovime JOKK-skeeme vältida, siis seal öeldi, et raha tuleb ju piirkonda, põhiline on, et investeering tehtaks.”

IHK juhatuse liige, Anija vallavanem Tiit Tammaru toonitas samuti Austrias kogetud vastastikkust koostööd ja usaldust: „Sauwaldis tegutseti aukartustäratavalt – inimesed panevad oma raha kokku omaosaluseks, ostavad tootmisseadme. Väga atraktiivselt mõjus üks saeveski, kus oli saeraami kõrvale tehtud keeglirada, kuuli veeretati piki lauda. Rada oli pandud täitma aega, kui töömehed tõstavad palgi raamile ning ootavad, kuni saag töö ära teeb. Keegliraja konstruktsioon oli lihtne, sellise on võimalik teha tavalisse majapidamisse.”

IHK juhatuse liige, Raasiku vallavanem Andre Sepp: „See reis tõi mind LEADERile lähemale tegelikkuses. Seni on programmist rohkem räägitud, nüüd nägime tegevusi ja seda, et on usaldusväärne programm. Meeldis, et Austria tegevusgrupid on valinud suuna toetada rohkem ettevõtlust ehk luua väärtusi. See andis julgust toetada ka meil enam ettevõtlust.”

Eelmine artikkelPõleng Kehra linnas
Järgmine artikkelKuusalu kooli 255. sünnipäeval osales üle 500 peolise