Kehras tuleb esmakordselt jõulumess, mujal lasteaedades on kohvikud-laadad.
Käesoleval ja ka tuleval nädalal tehakse enamikus lasteaedades heategevuslikke jõulukohvikuid-laatasid. Neid korraldatakse koos lapsevanematega, tulu suunatakse millegi ostuks, ehitamiseks või tegevuseks.
Raasiku lasteaias kostüümiladu
Raasiku lasteaias Oravake on heategevuslike, kõigile külastajatele avatud kohvikute-laatade traditsioon kestnud üle 10 aasta – lasteaia sünnipäeval sügisel ja jõulude paiku. Rekordsumma, umbes 450 eurot, kogunes tänavu sügisel. Tavaliselt jäävad kogutud summad 200-300 euro vahele.
Eesmärk, milleks raha kogutakse, on lasteaia direktori Stella Heibergi sõnul erinev. Sageli otsustatakse otstarve alles pärast summa selgumist pedagoogilise nõukogu, hoolekogu ja lapsevanemate abil. Teada on juba, et tänavuse jõulukohviku, mis toimub 21. detsembril, raha kulub osaliselt lastele saaniga vastlasõidu tegemiseks.
Läbi aegade suurimad summad on Raasiku lasteaia heategevustulust kulunud kostüümilao arendamiseks. Selleks on lasteaias eraldi ruum, kus riiulitel, stangedel ja kastides riided ja dekoratsioonid.
Direktor rääkis, et kostüümide varumise vajadus tuli lasteaia suurest teatrihuvist. Igal aastal tullakse lavalaudadele emadepäeva paiku, kutsutakse vaatajaid teistest lasteaedadest, koolidest, lapsevanemaid ja vallarahvast. Kostüüme kannavad lasteaia töötajad ka raamatukogus muinasjutuhommikute ajal, mis pärast uue raamatukoguhoone avamist toimuvad regulaarselt kord kuus.
Esimene suurem kogus kostüüme sai õmmeldud 2015. aastal, kui hakati korraldama ühist emadepäevapidu Raasiku rahvamajas. Enamik kostüümide ideededest on tulnud lasteaia muusikaõpetajalt Grete Saarumilt ning valminud tema ema Reet Saarumi abiga, täiskasvanutele on õmmelnud ka lapsevanem Aide Lember.
Veel on Raasiku lasteaias raha kogutud väikekannelde ostmiseks, koolitusteks ja muudeks üritusteks või esemeteks.
Stella Heiberg: „Lastel ja nende vanematel on kohviku tarbeks küpsetamine suur koostegemisrõõm. See kogemus on palju olulisem sellest, palju lõpuks raha kokku saame. Ootusärevus on suur, kui küpsetised valmis, letid sätitud ja ootame külastajaid.”
Direktor lausus, et külastajaid käib palju: „Kõrvalmajast tulevad koolilapsed, kellel siis põhjust lasteaeda sisse astuda. Tulevad ka lapsevanemad ning teised, kes soovivad meid toetada, suu magusaks teha ja ehk mõne hoidise kaasa osta.”
Kuusalus ja Kiius jõulukohvikud
Kuusalu lasteaias Jussike tuleb heategevuslik jõulukohvik 10. korda. Kohvikus toimetavad lasteaia töötajad, küpsetisi teevad kohviku jaoks ka lapsevanemad. Taas on hoolekogu algatusel ka heategevuslik jõululoos. Tulu on mõeldud lasteaia sõimerühmale varjualuse rajamiseks – et kõige pisemad saaksid õues olla vajadusel päikese ja ka vihma eest varjul.
Varasemal üheksal korral on jõulukohvikuga samaaegselt Kuusalu lasteaias rõõmustanud lapsi ja nende pereliikmeid nukkudest päkapikumaa, selle on kujundanud õppealajuhataja Ülle Rekk ja majandusjuhataja Merle Koppel.
Seekordne näitus tuleb lasteaia direktori Astrid Meistri sõnul hoopis teistsugune – jõulud talutares: „Otsustasime, et teeme nüüd väljapaneku ajaloo-teemalise, pühendatud sellele, et Eesti Vabariik saab 100aastaseks ja meie lasteaial tuleb märtsis 50. sünnipäev. Lapsevanemad on toonud kaltsuvaipu, meisterdatud on inimsuuruses taluperenaine ja talulapsed. Lasteaia õppeaasta moto on „Jussikese teekond juurte juurde“, eesmärgiga tutvustada eakohasel tasemel Eestimaa ja kodukoha ajalugu ning kultuuritraditsioone.“
Ka kolm aastat tagasi tööle hakanud Kiiu lasteaias korraldatakse heategevuslikke jõulukohvikuid. Tulu läheb õuesõppe vahendite soetamiseks. Jõulukohvikut korraldavad lasteaia töötajad koos hoolekoguga.
Vihasoo külas on saanud traditsiooniks ühendada lasteaiale-algkoolile suunatud heategevuslik müük kohalike isetegevuslaste jõulukontserdiga, mis toimub lasteaias-algkoolis.
Anija valla lasteaiad koguvad raha mitme laadaga
Alavere väikeses Mõmmila lasteaias jõulukohvikut ei tehta, küll aga osales lasteaed oma letiga kohaliku rahvamaja jõululaadal. Direktor Eda-Mai Tammiste koos majandus- ja õppealajuhatajaga müüsid laste ja nende vanemate ning õpetajate tehtud küpsetisi, kaarte, jõuluehteid, käsitööd ning õnneloosipileteid.
„Kuigi laadal käis vähe rahvast, siis lasteaeda toetasid peaaegu kõik, teenisime 170 eurot, mis on esimene seeme lasteaia õue seiklusraja fondi,“ sõnas direktor.
Kehra Lastetares korraldatakse koos kohvikuga esmakordselt jõulumess, kus on võimalik osaleda töötubades – näiteks meisterdada kingitusi või õppida valmistama piparkoogitainast. Jõulumessi tulu läheb lasteaia õuealale mänguatraktsioonide soetamiseks. Kuna need on kallid, kogutakse igal aastal ühe õuevahendi ostmiseks raha kolme laadaga – sügis-, jõulu- ja kevadlaadaga. Keskmiselt saadakse kolme laadaga 1500 eurot. Mida tuleval kevadel sel õppeaastal teenitud tulu eest lasteaia õue mänguala täiendamiseks ostetakse, pole veel otsustatud.
Kehra lasteaias Lepatriinu on aastaid tehtud jõulukohvikut, kus müüakse laste, vanemate ja õpetajate valmistatud küpsetisi, toetusi saab panna ka annetuskasti. Eelmisel aastal koguti jõulukohvikuga üle 900 euro, mis jagati rühmadesse uute mänguvahendite soetamiseks.
Jõululaadad ja -kohvikud lasteaedades
Alavere lasteaed Mõmmila osales oma müügiletiga laupäeval, 11. detsembril Alavere rahvamaja jõululaadal.
Kehra lasteaias Lastetare on kolmapäeval, 13. detsembril alates kella 15 jõulumess ja kohvik.
Kehra lasteaias Lepatriinu on jõulukohvik ja -näitus neljapäeval, 14. detsembril kell 11-18.30.
Kiiu lasteaias Kiigepõnn avatakse jõulukohvik kolmapäeval ja neljapäeval, 13. ja 14. detsembril kell 16.
Kuusalu lasteaias Jussike on heategevuslik jõulukohvik ja -loos kolmapäeval ja neljapäeval, 13. ja 14. detsembril kell 16-18.30.
Loksa lasteaias Õnnetriinu on jõululaat neljapäeval, 14. detsembril kell 15-18.
Vihasoo lasteaias-algkoolis on jõulukontsert ja heategevusmüük laupäeval, 16. detsembril kell 14.
Raasiku lasteaias on heategevuslik jõulukohvik ja -laat neljapäeval, 21. detsembril kell 12-17.30.