Harjumaa kultuuripärl 2016 on Kehra õpetaja ÜLLE RAUD

2210
Harjumaa Kultuuripärl 2016 – Kehra Kunstidekooli õpetaja, ansamblite Xilofono ja Kehra Muusikud juhendaja ÜLLE RAUD ning ta õpilased ADA LAANDE ja CARMEN KAALO.

ÜLLE RAUD on Harjumaa üks silmapaistvaim ja armastatuim kultuuritegija, märkis kultuuripärlit valinud komisjon.

„Ülle Rauda tuntakse äärmiselt tagasihoidliku inimesena, kes jõuab teha tohutult palju, kuid kunagi oma tegemisi esile ei too. Ta on õpetaja, kelle käe alla usaldavad oma lapsed tema endised õpilased. Ülle on õpetaja, keda ei unustata,“ loeti ette Harjumaa Kultuuripärli 2016 väljakuulutamisel rahvusooperis Estonia reedel, 30. detsembril toimunud Harjumaa ballil.
Kehra Kunstidekooli õpetaja ning plaatpillide ansambli Xilofono juhendaja Ülle Raud sai maavanem Ülle Rajasalult kultuuripärli tunnistuse koos pärlikarbikujulise meene ning rahalise preemia, Harju maavalitsuse, HOLi ja Eesti kultuurkapitali välja pandud 2600 euroga. Anija vallavanem Arvi Karotam kinkis Harjumaa Kultuuripärlile 25 roosi.
Ülle Raua esitasid maakonna kultuuripärliks tema õpilased ansamblist Xilofono. Kuigi kandidaate oli veel, oli maavalitsuse, HOLi ja kultuurkapitali esindajatest koosneva komisjoni otsus maavalitsuse kultuurinõuniku Riin Kivinurme sõnul üksmeelne.

Pärlite kasvataja

„Kultuuripärlid on lapsed ja noored, keda ma õpetan ja juhendan ning kes kannavad muusikat ja rütmi edasi. Minu ülesanne on olla pärlikasvataja – luua pärlikarbis kasvamiseks soodsad tingimused, jälgida pärlite moodustumist ja kaitsta neid, seejärel olla ühendav kee, mis hoiab pärleid koos,“ lausus Ülle Raud.
Kaks tema pärlit, plaatpilliõpilased Ada Laande ja Carmen Kaalo, oli õpetaja teadmata kutsutud Estoniasse tema auks esinema: „See oli nii üllatav ja ilus, et hakkasin nutma.“
2016. aasta üheks suurimaks kordaminekuks peab Ülle Raud juunis Kehras toimunud 10. rütmikafestivali, mida ta on instrumentaalmuusika festivaliga vaheldumisi korraldanud nüüdseks 20 aastat. Viimatise ettevõtmise korraldamisel olid suureks abiks tema endised õpilased Kleer Keret Tali ja Kadi Voosel ning tütar Triin Raud.
Teise mulluse suure ettevõtmisena nimetas Ülle Raud Arukülas toimunud põlvkondade tantsupidu „Hoia ja hooli“. Ta oli peo rahvamuusika üldjuht ning salvestas tantsijaile harjutamise jaoks kunstidekooli õpetajate ja vilistlaste instrumentaalansambliga Kehra Muusikud tantsude muusika plaadile. Eelmisel kevadel aastaseks saanud ansamblil, mille juhendaja on Ülle Raud, oli möödunud aastal 12 esinemist. Tänavu 20. tegevusaastat tähistav plaatpilliansambel Xilofono esines mullu 15l korral. Xilofonol on praegu 4 ansamblit, neist kolme juhendab Ülle Raud, ühte Kadi Voosel. Üks ansamblitest, Xilofono noored, käis suvel esinemas rahvusvahelisel festivalil Salos.
„Tahaks veel rohkem esineda, kuid kahjuks pole meil mänedžeri,“ sõnas plaatpilliõpetaja.
Kuigi ta võiks pidada pensionipõlve, annab Ülle Raud lisaks ansamblite juhendamisele veel Kehra Kunstidekooli 12 plaatpilliõpilasele erialatunde: „Mulle väga meeldib lastega tegeleda. See on nii töö kui hobi, lapsed hoiavad mind ja mina neid, uskumatu, millist energiat nad annavad.“
Kultuuripärli tunnustuse vastuvõtmiseks oli Ülle Raud ettevalmistanud väikese tänukõne, kuid korraldajad unustasid talle sõna anda. Ta soovis tänada oma endisi ja praeguseid õpilasi, kolleege kunstidekoolist ja abilisi muusikafestivalide korraldamisel, oma abikaasat, lapsi ja lapselapsi ning kõiki Anija valla inimesi.
Ülle Raud on Riho Pätsi Koolimuusika stipendiumi laureaat 2006, Anija valla aukodanik aastast 2008, Harjumaa teenetemärgi omanik aastast 2012 ning Anija valla aasta inimene 2013.

Eelmine artikkelHarju maavanem: „Maavalitsuste kaotamise plaan on toores.”
Järgmine artikkelMaadlusvõistlusel Kehra Kange oli 50 osalejat