Harjumaa Aasta Kodanikeühendus 2011 on MTÜ Kehra Raudteejaam

2168

Harjumaa Aasta Tegijad 2011 kuulutati välja reedel, 30. detsembril Harjumaa ballil.

Eelmise aasta oktoobris kuulutasid Harju Ettevõtlus- ja Arenduskeskus (HEAK), Kodukant Harjumaa, Harjumaa Omavalitsuste Liit (HOL), Harju maavalitsus ning Leader-tegevusgrupid välja konkursi, et leida üles ning tunnustada Harjumaa 2011. aasta tegijaid ja tegusid.

Parimad valiti viies kategoorias: Aasta Kodanikeühendus, Aasta Sädeinimene, Aasta Ettevõtja, Aasta Toetaja ja Aasta Tegu. Igas neist selgitati välja 3 nominenti ja  valiti kategooria võitja. Komisjoni kuulusid HEAKi, maavalitsuse, HOLi, Kodukant Harjumaa, Eesti Väike- ja Keskmiste Ettevõtjate Assotsiatsiooni ning vabaühenduste liidu EMSL esindajad.

Esmakordselt said kõik parimad rändkarika, mis antakse järgmisel aastal edasi uutele võitjatele.

Üks rändkarikas läks Kehrasse
Harjumaa Aasta Kodanikeühenduse nominendid olid MTÜ Kehra Raudteejaam, Kiili Naisselts  ning EELK Kose Püha Nikolause Kogudus. Võitjaks tuli Kehra Raudteejaam, kelle esitas tiitlile Anija vallavalitsus.

Ettepanekus põhjendati, et MTÜ on aktiivselt tegelnud Kehra endise raudteejaama hoone renoveerimisega. Kuigi see ei ole veel planeeritud mahus korda tehtud, on majas korraldatud mitmeid huvitavaid ettevõtmisi – kino, teatritetendused, näitused, ajalookonverentsid.

Kehra Raudteejaama juhatuse esimees Anne Oruaas ütles Sõnumitoojale, et MTÜ kuulutamine Harjumaa parimaks oli tõeline ehmatus: „Alguses kutsuti Estonia kontserdisaalis rahva ette kõik nomimendid, nende seast nimetati võitja. Kodanikeühenduste esindajatest olin mina ainsana kohal.“

Pärast ehmatusest toibumist arvas ta, et tiitel annab palju kindlust: „Meid on pandud tähele, järelikult oleme suutnud millegagi silma paista. Ju siis tundub ka teistele, et ajame õiget asja.“

MTÜ Kehra Raudteejaam on tegutsenud veidi üle kolme aasta ning selle eesmärk on luua Kehra endisesse jaamahoonesse Eesti Vabadussõja murdelahingute muuseum.

Anne Oruaasa hinnangul on rajamine läinud aeglasemalt, kui esialgu loodeti: „Kolm aastat tagasi koostatud arengukavas planeerisime muuseumi valmimis­ajaks aastat 2013, nüüd on selge, et nii ruttu see ei juhtu.“

Reaalseks peab ta aastat 2015, mis on kirjas ka 2010. aastal Anija vallavalitsusega sõlmitud hoone rendilepingus.

Muuseumi rajamine venib MTÜ juhi meelest bürokraatia pärast. Kuigi Leader-programmist saadi esimese etapi rahastamisotsus südasuvel, algas ehitus alles detsembris, vahepeal oodati ära PRIA kinnitus, et raha tõesti eraldatakse.

Harjumaa Aasta Kodanike­ühenduse rändkarikas on praegu Anne Oruaasa kodus, kuid tal on kavas see viia kusagile, kus kõik saavad näha. Kuna MTÜ koosolekud toimuvad Kehra raamatukogus, on üks idee panna see välja sinna.

Kaks nominenti Raasiku vallast
Harjumaa Aasta Sädeinimeseks 2011 valiti Kose muusikaõpetaja Heli Sepp. Üks kolmest nominendist oli Aruküla huvialakeskuse Pääsulind õpetaja, helilooja ja muusik Juhan Trump. Tema esitas tiitlile huvialakeskuse direktor Malle Jaako.

Kaaskirjas on märgitud, et oma mitmeküldse, loova ja kaasahaarava tegevuse ning humoorika ja otsekohese olemisega on Juhan Trump innustav eeskuju ja autoriteet nii õpilastele, kolleegidele kui ümbruskonna rahvale ning ta on paikkonna arengule oluliselt kaasa aidanud. Veel märgiti, et enamus Raasiku vallas toimuvaid muusikaga seotud üritusi toimub Juhan Trumbi eestvedamisel või kaastegevusel.

Juhan Trump ütles Sõnumitoojale, et Sädeinimese nominendiks saamine on suur tunnustus: „Arukülas on üks Säde­­inimene – Garina Toomingas, tema on märksa temperamentsem kui mina. Kuid ilmselt on see tunnustus mitte niivõrd temperamendi kui selle eest, et oma kogukonna jaoks on midagi tehtud ja seda märgatud.“

Lõppenud aasta kahe suurema kordaminekuna nimetas Juhan Trump Aruküla juubeliks kantaadi ning Raasiku valla juubeliks näidendi kirjutamist. Kuigi Aruküla kantaat ei jõudnud autorist mitteolenevatel põhjustel lavale, peaks seda näha-kuulda saama aleviku juubeli puhul valmival DVDl. Valla juubelinäidendi proovid käivad, etendused on märtsis.

2011. aastal ilmus Juhan Trumbilt kolmas lastelaulude kogumik ning tänavu soovib ta ilmutada lastelaulude plaadi.

Harjumaa Aasta Tegu 2011 on Vaikuse laste rahupaiga avamine Padisel. Nelja nominendi seas oli ka Ida-Harjumaa noortekonverentsi korraldamine. Selle esitas Aasta Tegu kandidaadiks Ida-Harju Koostöökoda.

Ettepanekus põhjendati – tegu on noorte endi algatatud ja läbiviidud konverentsiga, kus loodi omavalitsuste piire ületav koostöövõrgustik ning käivitati ühistegevused. Seda nimetati ehedaks näiteks noorteliikumisest ja kodanikualgatusest, mille peamine motivaator oli soov oma piirkonna heaks midagi ära teha.

Konverentsi korraldaja Henri Reeder märkis – on vapustav tunnustus, et noored pandi ühele pulgale kogenud tegijatega: „Tegime seda konverentsi täitsa omapäi, nii-öelda põlve otsas, kelleltki eriti abi ei küsinud, aga ju siis oleme õigel teel, et meid märgati.“

Ida-Harjumaa noorte kokkusaamised jätkuvad. Henri Reederi sõnul hakkasid noored uuesti kokku saama tänu Raasiku ja Kuusalu noortejuhtidele Angela Allikule ja Priit Parrole ning nüüd on otsustatud, et veebruaris on uus kohtumine Aegviidus: „Katsume omavahelisi suhteid elus hoida ning tahame, et noortekonverentsid jätkuksid ja muutuksid regulaarseks.“

Harjumaa Aasta Ettevõtjaks nimetati AS Aegviidu Puit ning Aasta Toetajaks MTÜ Heategevusfond Uus Laine Paldiskist.

Eelmine artikkelLiiklusõnnetus Kuusalu vallas
Järgmine artikkelKuusalu valla tänupeol sai kultuuripreemia MENDA KIRSMAA ja spordipreemia AGO KATVEL