Harju segarühmad tantsisid Kuusalu koolimajas “Tuljakut”

1431

Laupäeval, 15. jaanuaril tähistati Kuusalus Harjumaa segarühmade tantsupäevaga ANNA RAUDKATSI 125. sünniaastapäeva.

Tantsupäeva peakorraldaja, Rahvatantsu- ja Rahvamuusikajuhtide Harjumaa Ühenduse (RRHÜ) juhatuse liige Rein Kippar rääkis, et idee tekkis möödunud sügisel, kui anti teada, et seoses tantsupedagoog Anna Raudkatsi juubelisünniaastapäevaga korraldatakse üle-eestiline „Tuljaku” võistutantsimine, mida polnud toimunud juba ligi 15 aastat. Iga maakond pidi välja panema parima segarühma ning plaan oli teha enne seda Harju rühmade vahel võistutantsimine.

„Kuusalu tantsupäeva aeg oli paigas, kui selgus, et „Tuljaku” üleriigilist võistutantsimist ei tule. Otsustasime, et teeme enda tantsupäeva ikkagi ära, saame kokku ning tantsime Anna Raudkatsi mälestuseks. Et oleks ka väike võistlusmoment, mõtlesime, et selgitame igast rühmast parima „Tuljakut” tantsiva paari,” sõnas ta.

Kohalikus toimkonnas oli Kuusalu segarühm Kabujalake. Rein Kippar on rühma asutaja ja kauaaegne juhendaja, mõni aasta tagasi andis ameti üle Eelika Krasmusele.

„Tuljaku” tantsu autor Anna Raudkats (23. veebruar 1886-12. aprill 1965) elas vanaduspäevil Aegviidus ning maetud sealsele kalmistule.

Möödunud laupäeval kogunes Kuusalu keskkooli Harjumaalt 8 täiskasvanute segarühma. Osalesid Kuusalu Kabujalake, Kolga segarühm, Keila rühm Keital, Kose-Uuemõisast Kapak, Sakust Pangviina, Kiili ja Oru segarühm ning Jürist Sukad&Tagi.

„Kahju, et Harjumaa kõik segarühmad Kuusallu ei jõudnud,” tõdes Rein Kippar.

Tallinna Ülikooli koreo­graafia õppetooli pedagoog Angela Arraste ning tantsu­õpetajad Ilma Adamson ja Leida Tiis süütasid Anna Raudkatsile kuulunud küünlajalal mälestusküünlad, iga rühm sai sealt ka endale tule.

Angela Arraste kõneles, kuidas Anna Raudkatsist sai tantsujuht, „Tuljaku” sünniloost ning näitas tantsumemmest tehtud 15minutilist DVD.

Žüriis olid rühmade juhendajad ja Angela Arraste, enda rühma juhendaja ei hinnanud. Kuusalu Kabujalakestest sai parimaks „Tuljaku”-paariks Margit Valdna ja Tõnu Russak. Kolga segarühmast kogusid kaks paari võrdselt rohkem punkte – Ljudmilla Loss-Maiberg ja Jaak Põldver ning Liis ja Priidu Veersalu.

Parimatele paaridele olid auhinnaks  meened.  Naistele kingiti  Kuusalu  kooli kunstiõpetaja Margit Kröönströmi tikitud nõelapadjad või järjehoidjad, meestele kadakast kuumaalused. Kõik rühmad said spetsiaalsed tänukirjad, millel oli Anna Raudkatsi logo.

Sel ajal, kui žürii käis aru pidamas, esitas iga rühm väikesel kontserdil tantsu enda repertuaarist. Lõpu-„Tuljaku” tantsisid võidupaarid.

Kolga segarühma juhendaja Karin Soosalu: „Hästi tore hetk oli, kui tantsupäeva alguses pandi mängima „Tuljaku” muusika ja kõik tantsijad tõusid püsti. „Tuljak” on rahvatantsija hümn.”

Laupäeval, 5. märtsil tähistatakse Aegviidu rahvamajas Anna Raudkatsi sünniaastapäeva, kutsutud on Kuusalu, Kolga, Aruküla, Kehra ja Albu segarühmad.