Harju kõrgeim tipp on Kuusalu vallas Pala külas

5764
Kuusalu vallamaja 12 töötajat Ohepalu oosil Pala külas asuval mäel, millel eraldi nime veel ei ole. Esialgne suusõnaline nimi on See Mägi.

Kuusalu vallamaja töötajad vallutasid Harju maakonna kõrgeima tipu ja panid sinna sildi.

Kuusalu vallavanem Urmas Kirtsi korraldas eelmisel neljapäeval, 21. mail matka Kuusalu valla ja ühtlasi kogu maakonna kõrgeimasse punkti. See asub sadakond meetrit Lääne-Virumaa ja Kadrina valla piirist, kõrgus on 112,6 meetrit merepinnast. Maa-ameti kaardi järgi paikneb mägi Pala külas, kaks kilomeetrit eemal asub Kadrina valla Mägi küla. Koht on keskpolügooni piirist väljas Ohepalu looduskaitsealal, umbes 400 meetrit eemal on Suurjärv.
Vallavanem jutustas, et kõrgeimast tipust kuulis ta Kolgakülas mälumängus, kus jäi kõlama info, et see paikneb Tõreska külas. Hiljem internetis googeldades sattus ta Harjumaa muuseumi infole, mis väitis, et maakonna kõrgeim tipp on Aegviidu lähedal Orgimägi, kõrgusega 98,6 meetrit merepinnast.
Kuna statistikaameti andmetel on Harju kõrgem koht siiski Kuusalu vallas Pala külas, tekkis vallavanemal mõte minna koos vallamaja rahvaga sümboolselt valla kõrgemat mäge vallutama. Ent kolm nädalat tagasi, kui ta läks sobivaimat matkarada valima, oli tee polügoonile kaitseväe õppuste tõttu suletud. Põhjalikumalt uurides leidis hiljem parema lähenemisvõimaluse – autodega Lääne-Virumaale Mõndaverre, sealt jala 4 kilomeetrit piki seljandikku lõuna suunas. Kõrgema autoga saab sõita ka päris ligi, madalama masinaga mitte, sest tee on vahepeal kehv.
Mägi asub otse tee kõrval, tõus sinna on suhteliselt järsk, kirjeldas vallavanem. Kuna eraldi nime ei tuvastatud, hakkasid nad seda omavahel kutsuma See Mägi.
„Küll me talle ka nime anname, mõtleme veel, millise. Kinnitama peaks nime vallavalitsus,“ lausus vallavanem.
Enne tahvli paigaldust korrastasid vallamaja töötajad mäe tipus olevat platsi ning tegid ajaloolise hetke jäädvustamiseks ühispildi.
Sildil on eesti ja inglise keeles: „Harjumaa kõrgem punkt 112,6 meetrit. Pala küla, Kuusalu vald.“

Eelmine artikkelKehrasse võib tulla OTT
Järgmine artikkelOmavalitsused saavad vabatahtlikult liituda 2017. aastani