Kolga OTT avakohtumine meelitas kohale palju rahvast

2687

Neljapäeva õhtul sadas tihedat vihma, ent Kolga OTT esimene kaubakohtumine oli rahvarohke ja kestis plaanitust kauem.

Pitsaahju juures on Kolga OTT üks algataja ja kaubakohtumiste vahendaja MARI-LIIS LILLELEHT.

Kolga kortermajade juures parkimisplatsil, lasteaia väikese värava vastas kõlas möödunud neljapäeva, 12. juuni õhtul muusika ja õhus hõljus küpsetuslõhna. Avamise puhuks üles seatud suure telgi all käis pitsategemine elaval tulel.

Emil Rutiku toimetas endavalmistatud pitsaahjuga, Maria Prääts keerutas pitsatainast. Ahjust võetud kuumad pitsalõigud söödi kiiresti. Maria Prääts arvas, et 15 pitsat tegi kindlasti ja võib-olla ka rohkem.

Temalt küsiti, kas tuleb oma pitsadega ka nädala pärast ja järgmistelgi kaubakohtumistel. Ehk tõesti, kõlas vastus. Ainult, et siis enam mitte tasuta. Hiljuti käis ta, väliahi kaasas, pitsadega kauplemas Tallinnas Telliskivi loomelinnakus, osteti hästi, ligi 60 pitsat küpsetas.
Kolga OTT (Otse Tootjalt Tarbijale) algatajad on Maria Prääts, Mari-Liis Lilleleht, Karoliina Juurik ning ka Sirkka Pintmann, kes on kogu OTT-liikumise idee autor ja elluviija. Esimene OTT loodi neli aastat tagasi Kuusalus, edukalt tegutseb aasta hiljem asutatud Raasiku OTT. Kokku on Eestis praegu 16 OTT-kaubakohtumist, hõlmatud on ligi 4000 tootjat-tarbijat.

OTT tähendab talutoidu müüki-ostu otse tootjalt tarbijale, ilma vahendajate ja vahendustasuta. Kaupa saab internetis ette tellida, et tootjad oskaksid soovitud koguseid kaasa võtta. Kolgas hakkavad kaubakohtumised toimuma igal neljapäeval kell 19.30-20.30.

Avaõhtul lõppes kokkusaamine ligi tund aega hiljem. OTT-eestvedajad toonitasid, et muusika ja trall oli vaid seekord, edaspidi läheb argisemaks.

Kolga OTT käimalükkamisel on põhiraskus olnud Mari-Liis Lillelehe kanda, lisasid nad. Tema on otsinud tootjad ning vahendab ostjate tellimusi. Esmaspäeval saatis ta ringlema esimese e-uudiskirja, kus on toodud loetelu talukaupadest, nende päritolu ja hind. Tellimust oodatakse teisipäevaks, et soovitu toodaks neljapäeval kohale, kuid samas võib kindel olla, et piima, sinki-suitsuvorsti, mett, juurikaid võetakse varuks rohkem. Kala kohta oli uudiskirjas öeldud, et seekord tellida ei saa, ilm on tormine ja suured tellimused juba ees. Uudiskirjaga saab liituda aadressil kolgaott@gmail.com.

Esimesel kaubakohtumisel olid müümas ümbruskonna tootjad, aga vahendati ka kaugemate talude kaupa. Suurim juurikamüüja on Saunja-Sassi talu, kus kasvatatakse seitset sorti kartulit, maheporgandit, peeti, kaalikat, porrut, kõrvitsat, tellida saab ka kanamune,  nisu, otra ja loomasööta. Müümas oli perenaine Inna Malm.

Suurt huvi tunti Mari-Liis Lillelehe  sõnul   veel   tatrajahu,   tatra­kruubi ja tatratangu vastu, mida toodab Tõrvaaugu talu Raplamaal, samuti Kaarli talu jahude-helveste vastu. Käivad otsingud kitsepiima ja -juustu ning piimatoodete pakkujate leidmiseks.

Riin ja Meelika Riiberg müüsid porgandeid ja rabarberit. Nad rääkisid, et porgandikasvatusega tegeleb nende pere juba aastaid Kahala külas Väljaotsa talus, kus elab vanaema Carmen Riiberg. Tema on töödejuhataja, porganditega tegelevad ka nende vanemad Ene ja Riho Riiberg. Porgandipõld kujutab endast seitset  umbes sajameetrist vagu. Jagub oma perele ja tuttavatele, nüüd saab hakata ka Kolgas müüma.

„Väljaotsa talus kasvavad suhkruporgandid,“ märkis Kolga elanik Tiiu Sandrak.

Anna Larina kiitis OTT-algatust ja lubas edaspidigi ostma minna: „See annab valikuvabaduse ja on tervislik. Näiliselt on kallim, aga me sööme väärtust. Siin saavad hakata oma kaupa pakkuma teisedki kodutootjad, mitte ainult põllumehed. Mõtlen, et õmblen kodus kotid valmis ja julgen neid pakkuda. Tore, et jõululaat provotseeris Kolgas järgmisi käike, elu on läinud käima ja seda ongi vaja.“

Eelmine artikkelAIDI GERDE TUISK jätkab Estonian Cupi liidrina
Järgmine artikkelANDRE SEPA lahkumishüvitisest 5000 eurot Raasiku Lionsitele