„Meie eesmärk on laiendada jalgpalli kandepinda,“ ütleb Harju Jalgpallikooli juht KALMAR LIIV.
MTÜna tegutseva Harju Jalgpallikooli lõid 2009. aastal jalgpalluritaustaga Kalmar Liiv, Lauri Nuuma ja Lauri Esko.
„Mõte tekkis sellest, et nägime – igas piirkonnas on kaks kuni neli andekat poissi, kes pingutavad teistest rohkem ja on väärt tugevamat treenimist, kuid nendega ei tegelda piisavalt. Noorte treeningud olid suunatud pigem tervisespordile. Meie soovisime hakata ka andekamatega eraldi tegelema,“ räägib Kalmar Liiv.
Viis aastat tagasi alustati filiaalide loomisega Harjumaa eri paigus – Arukülas, Keilas, Tabasalus, Sauel, Laagris, Peetris. Nüüdseks on need veel mitmel pool kogu Harjumaal, novembris algavad trennid ka Kehras.
Treeninguid alustatakse lasteaedades, treeningugrupid on ka koolides. Lasteaias ei viida Kalmar Liivi sõnul läbi spetsiifilisi jalgpallitreeninguid, pigem on need lõbusad pooltunnid esimeseks tutvuseks spordiga ja üldkehalised ettevalmistused. Varakult alustamine on tema hinnangul väga oluline: „Mida varem hakata lapsi treenima, seda parem. Tean situatsioone, kus laps pole nõus lasteaiauksest jala autoni kõndima. Meie soovime neile varakult hakata treenimiseks motivatsiooni süstima.“
Kalmar Liivi kinnitusel on Harju Jalgpallikooli treeningud saanud väga popiks. Treenerid, keda on praegu 12, käivad sageli välismaal koolitustel ning püüavad kasutada sealt saadud kvaliteetseid teadmisi.
„Meie treeningute märksõnad on lapsesõbralikkus, eakohasus, intensiivsus. Püüame lapsi mängude kaudu motiveerida nii intensiivselt treenima, et nad ei saa ise arugi, kui kõvasti tegelikult treenivad,“ ütleb ta.
Lasteaedades on treeningud üks kord nädalas, suuremate poiste gruppidel 2-3 korda nädalas: „Süsteem on lihtne: lasteaedades on meil kaks rühma, nooremad ehk 3-5aastased ja vanemad ehk 6-7aastased. Suuremates kohtades avame viimase rühmaga ka treeningugrupi, väiksemates kohtades alustame sellega 1. klassis,“ selgitab jalgpallikooli juht.
Gruppides on enamasti 15 poissi.
Treeningugrupid ja
akadeemia
Harju jalgpallikoolil on kaks osakonda. Treeningugruppides tehakse jalgpalli hobi tasemel.
„See on neile, kes tahavad näiteks pillimängu kõrvalt veel jalgpallitreeningutel käia. Kui trennis tegeldakse vaid tugevamatega, kaob sellistel lastel motivatsioon treenida. Meie tegeleme nendega eraldi ja korraldame neile ka võistlusi,“ jutustab Kalmar Liiv.
Jalgpallikooli teine suund on keskenduda tugevamatele ehk neile, kellel on tahet ja eeldusi saada tippjalgpalluriks. Selleks loodi kahe aasta eest oma Akadeemia. Kalmar Liivi kinnitusel pole nende poistega Eestis varem nii sihikindlalt tegeletud. Harju Jalgpallikooli Akadeemias on nelja vanusegrupi poisid, kelle sünniaasta jääb vahemikku 2003-2006.
„Muidugi, 7aastase poisi puhul ei saa kindlalt väita, et temast tuleb tippsportlane, kuid saame öelda, kellel on selleks potentsiaali,“ märgib ta.
Akadeemia-poisid, iga filiaali edukamad, käivad 3 korda nädalas treeningutel Laagris. Nende hulgas on üks noormees ka Arukülast.
„Akadeemia suurim eesmärk on, et meie igas vanuses poisid võiksid mängida Põhja-Euroopa tasemel. Kui nad jätkavad jalgpalliga 16.-18. eluaastani, on neil suured eeldused saada tippjalgpalluriks,“ usub Kalmar Liiv.
Ta lisab: „Kui poiss on piisavalt hea mängija ning tal on soov ja vanematel võimalus, suuname ta välismaale.“
Aastas osalevad Akadeemia-poisid kuni kaheksal välisturniiril, kus võisteldakse Põhjamaade ja Euroopa jalgpalliakadeemiate tippmeeskondadega. Eesti noorte meistrivõistlustel mängitakse endast aasta vanematega.
„Pole hea, kui kogu aeg võidad, vaja on ka pingutada,“ põhjendab Kalmar Liiv.
Üks tulevikusoov on luua oma esindus- ja duubelmeeskond: „Kui enamus klubisid alustab treenimist-võistlemist meestega, siis meie poistest ehk vundamendist.“
Kehra poisse hakkab
treenima Mihkel Kuuse
Novembris algavad Harju Jalgpallikooli treeningud ka Kehras, mis on praegu Tallinnast kõige kaugem koht, kus tehakse oma treeningurühmad.
„Praegu seal jalgpallitreeninguid ei toimu ja kohapeal oli selleks soov,“ sõnab Kalmar Liiv.
Treeningud hakkavad toimuma Anija valla kahes lasteaias – Lastetares ja Lepatriinus ning Kehra gümnaasiumis. Kus vähegi võimalik, soovib jalgpallikool kasutada treenerina kohalikke. Anija valla lapsi hakkab treenima kohalik mees, spordiklubi Anija United juht Mihkel Kuuse.
Kui Kehras huvilisi on ning läheb kenasti, võivad Harju jalgpallikooli treeningud edaspidi hakata toimuma ka Alaveres.
„Ootame oma treeningutele kõiki lapsi, teeme just nii palju rühmasid, kui on soovijaid. Tulla võivad nii poisid kui tüdrukud,“ kutsub Kalmar Liiv.