Harju eakaima elaniku HELMI TELGMAA 105. sünnipäeva pidu

1866
HELMI TELGMAA oma sünnipäevapeol 1. oktoobril Kehra rahvamajas.

Laupäeval, 1. oktoobril korraldasid lähedased Anija valla ja kogu maakonna vanimale inimesele HELMI TELGMAALE sünnipäevapeo.

Kehra kunagise alevisekretäri  Helmi Telgmaa 105. sünnipäeva tähistamiseks lähedaste korraldatud peol Kehra rahvamajas oli 45 külalist – sõbrad ja pereliikmed: tal on 2 last, 5 lapselast ja 12 lapselapselast. Auväärses eas sünnipäevalapsele esines Anija valla segakoor Hannijöggi, juubilari õnnitles ka Anija vallavanem Arvi Karotam. Kohal olid ETV ja Tallinna TV.
„Pidu läks väga hästi. Telekanalite tulek oli ka mulle üllatus. Kuulsin seda vallavanemalt vahetult enne pidu, ema ütles pärast – oleks ta ette teadnud, poleks ta peole tulnud. Ta on väga tagasihoidliku loomuga, ei taha niisugust tähelepanu,“ jutustas juubilari tütar Eha Põlendik, kes pani rahvamaja fuajeesse ema juubeliks üles oma maalinäituse, kus on ka tütre portree Helmi Telgmaast. Rahvamaja soovil jääb näitus avatuks oktoobri lõpuni.
Keegi, kes Helmi Telgmaad tunneb, ei usu, et tegu on üle 100 aastase naisega. Ta on siiani käinud aeg-ajalt õues jalutamas, veel mõni nädal tagasi oli tütretütrega seenemetsas.
„Ema armastab väga loodust ja metsa, võtame ta alati sinna kaasa, kui on võimalik. Möödunud aastal otsis veel ise metsas seeni, sel aastal jalutas pisut ringi, istus kännul,“ rääkis Eha Põlendik.
Ta ütles, et nende perel on traditsioon käia igal emadepäeval Kakerdaja rabas: „Ka ema on alati kaasas. Seal on RMK puhkekohad, istume, sööme, mõni läheb rabamatkale, mõni mängib palli. Kõigil on ruumi, sest korterid on ju väikesed. Ema sünnipäevadel oleme kodus pidanud laua taga sööma juba kolmes vahetuses, teisiti ei mahuks.“
Siiani on Helmi Telgmaa elanud üksi, tütar on käinud Kehras vähemalt korra nädalas, toonud emale poest söögikraami, raamatukogust raamatuid, ostnud ristsõnu.
„Kui olin suvel oma aiamaal, tegi ta mõnikord ka mulle süüa. Peamiselt on ta aega sisustanud raamatute lugemisega, ka ristsõnu lahendanud. Ta on kogu elu olnud suur lugeja, pole lugenud „naistekaid“, väga huvitavad teda kultuuriinimeste elulood. Telerist armastab vaadata oopereid ja ballette,“ lausus Eha Põlendik.
Ka laupäevasel peol oli Helmi Telgmaa erakordselt vitaalne, viskas nalja ning avas oma pikaealisuse saladuse – tema ümber on olnud alati head inimesed, nii pere kui töökaaslased ja sõbrad. Pühapäeva õhtust on Anija valla vanim elanik Helmi Telgmaa insuldi tõttu haigevoodis.
„Ta on olnud kogu elu väga terve, ka vanas eas pole eriti haige olnud. Kui ta üldse on millegi üle kurtnud, siis seda, et väsib ruttu,“ märkis tütar.
Helmi Telgmaa ündis 5. oktoobril 1911 Raplamaal Juuru vallas kehviktalupidajate peres. Ta on õppinud raamatupidajaks, töötanud Juuru vallavalitsuses ja täitevkomitees. Kui 1950 kolis abikaasaga Kehrasse, töötas algul Kehra Tarbijate Kooperatiivis, seejärel majavalitsuses raamatupidajana. Septembris 1954 valiti Helmi Telgmaa Kehra alevisekretäriks, sellel kohal töötas väikese vaheajaga kokku 15 aastat. Pensionärina jätkas alevi täitevkomitees kantseleitöötajana kuni kojujäämiseni suvel 1988 –  selleks ajaks oli ta 76aastane.

Eelmine artikkelHarju haridusasutuse aasta teo tiitli said Kuusalu kehalise kasvatuse õpetajad
Järgmine artikkelMiks EDUARD AHRENSILE mälestusmärk?