Haigena püsigem kodus

330
EDA-MAI TAMMISTE.

EDA-MAI TAMMISTE,
Anija valla lasteaedade direktor

Kuigi haigused on alati olnud elu üks osa – aastasadu tagasi on katkud nõudnud tuhandeid elusid – ei osanud tõenäoliselt meist keegi veel aasta tagasi uneski näha seda, mis selle aasta kevadel maailmas toimus.

Esialgne ehmatus oli suur ning viirus, mis ei ole siiani kadunud ja mille tagajärgedega võitlevad endiselt tuhanded, isegi miljonid inimesed, ilmselt jääb veel meie sekka. Seetõttu tuleb meil harjuda elama uute reeglite järgi, kuid mitte piirangute hirmus. Viiruse levikut takistamiseks, haiguste ennetamiseks ja oma tervise kaitsmiseks saame ka ise päris palju ära teha.

Üks sellega seotud teema, mis ikka ja jälle üles kerkib, on haiged lapsed lasteaias. Meil on väga hoolivaid ja vastutustundlikke lapsevanemaid, kes ravivad lapsi kodus ega too neid haigetena lasteaeda. Siiski tuleb osade vanemate tähelepanu juhtida sellele, et haige laps vajab rahulikku kodust keskkonda ja ravi. Kahjuks ei ole lasteaedades nii palju töötajaid, et keegi saaks jääda tõbise lapsega tuppa, kui teised mängivad õues, või saaks temaga kusagile eralduda, kui teised on toas. Seega peab haige laps tegema kaasa kogu pika ja tegusa lasteaiapäeva, sealhulgas ka minema õue. Peale selle on haige laps suur nakkusallikas tervetele lastele, lasteaia töötajaile ja kaudselt ka nende pereliikmetele.

Lasteaias ei ole võimalik hoida kahemeetrist distantsi, laps on laps, isegi haigena suhtleb aktiivselt, mängib koos teiste lastega.

Kuna olukord on tõsine ja koroonarisk veel suur, oleme otsustanud oma lasteaedadesse vastu võtta vaid täiesti terveid lapsi. Samuti oleme personalile kehtestanud haiguste suhtes nulltolerantsi. Kui oled haige, siis palun püsi kodus. Kui laps on haige, siis tuleb ka temal koju jääda. Tean, et lapsevanemale võib olla keeruline olukord, kui last juba väikese nohuga lasteaeda vastu ei võeta. Mõistan ka, et kõik lapsevanemad ei ole võrdses seisus – on üksikvanemaid, kellele töölt eemale jäämine tekitab pere eelarvesse kohe suure augu ning on olukordi, kus läheduses puudub toetav tugivõrgustik, kes aitaks vajadusel last hoida.

Õnneks on Eestis võimalik võtta perearstilt haige lapse hooldamiseks hooldusleht. Samuti on Anija vald võimaldanud lasteaia personalile haigushüvitist maksta juba teisest haiguspäevast. Kasutagem siis neid võimalusi. Kutsun ka tööandjaid üles olema paindlikud ning kui vähegi võimalik, lubage lapsevanematele kodus töötamist või andke neile vajadusel vabu päevi.

Meie tervis on paljuski meie enda kätes. On lihtsaid asju, mida saame igaüks ise viiruse leviku takistamiseks ja oma tervise heaks ära teha – loobuda käimast rahvarohketes kohtades, pesta ja desinfitseerida käsi, liikuda palju vabas õhus, toituda tervislikult, hoida võimalusel teiste inimestega vähemalt 2 meetrit distantsi ja nii edasi.

Töötame ka lasteaias välja meetmeid, mida saaksime viiruse leviku piiramiseks ning tervete laste ja personali kaitsmiseks edaspidi ette võtta. Loodame lapsevanemate abile ja mõistvale suhtumisele, sest kui lasteaias pole personali, siis ei saa me ka terveid lapsi vastu võtta. Püüame üheskoos ennetada olukorda, et lasteaeda ei satuks koroonaviirust ning oleksime sunnitud lasteaia sulgema.

Seega juhindugem vanasõnast: „Parem karta kui kahetseda“ ehk hoidkem ennast ja oma pereliikmeid ning olgem terved!

Eelmine artikkelAni­ja la­vas­tu­se kõik pi­le­tid olid en­ne esie­ten­dust väl­ja müü­dud
Järgmine artikkelRaa­si­ku vald pa­neb kaks maa­tük­ki suu­li­se­le oks­jo­ni­le