Euroopa Parlamendi saadik IVARI PADAR külastas Raasiku kooli

3206

Õpilasi huvitas, kuidas on Euroopa Liit neile kasulik.

Möödunud reedel käis Euroopa päeva puhul Raasiku põhikoolil külas Euroopa Parlamendi saadik Ivari Padar. Ta andis 8. ja 9. klassi õpilastele ajaloo ja ühiskonnaõpetuse tundi.

Idee kutsuda Euroopa päeval kooli parlamendisaadik tuli õpetaja Merike Leetjõel, kes oli Ivari Padariga varemgi kokku puutunud.

„Ta on käinud külas ka Alavere koolis. Oli teada, et Ivari Padar pidi möödunud nädalal olema Eestis ning kutsusime teda,“ rääkis ajaloo ja ühiskonnaõpetuse õpetaja Laur Leetjõe.

Tunnis räägiti Euroopa Liidu loomise ideest, liidu asutamisest ja arengust. Arutleti Euroopa Liidu edasiste võimalike arengute üle. Külaline tutvustas europarlamendi struktuuri ja ülesandeid. Jutuks tulid valdkonnad, millega parlament tegeleb.

„Ivari Padar kuulub majandus- ja rahanduskomisjoni ning regionaalkomisjoni. Lisaks tegeleb ta süvendatult põllumajanduskomisjoniga. Õpilased said teada,  mida tähendab ühtekuuluvuspoliitika, kuidas kujuneb Euroopa Liidu ühine eelarve ning milliseid arenguvõimalusi see Eestile pakub,“ selgitas Laur Leetjõe.

Õpetaja sõnul soovitas Ivari Padar lastel tõsiselt mõelda oma edasisele haridusteele ja mitte ära põlata kutseharidust. Ka saadik ise alustas Võru tööstustehnikumi tisleri diplomiga. Pärast seda lõpetas Tartu ülikoolis ajaloo eriala. Töötanud on Ivari Padar põllumajandus- ja rahandusministrina ning juhtinud Sotsiaaldemokraatlikku erakonda.

Tunni lõpus oli kõigil võimalus esitada küsimusi ja neid tuli hulgaliselt. Vastamiseks kulus vahetund. Õpilased küsisid, kuidas Ivari Padar Euroopa Parlamendi saadikuks sai, kui suur on tema palk ja kui sageli koju jõuab. Huvi tunti ka selle vastu, kuidas käib Euroopa Liidus rahastamine ning mis kasu Eesti sellest saab.

Saadik selgitas, et Eesti on praegu riik, kes saab Euroopa Liidust rohkem tagasi, kui ise panustab. Iga makstud euro eest saab vastu neli, et jõuda vanemate liikmesmaade tasemele.

Laur Leetjõe: „Ta tõi lihtsaid näiteid. Näiteks rääkis, et Raasiku staadion on ehitatud Euroopa Liidu toetusega ning uus koolimaja ehitatakse samuti Euroopa abiga. Õpilased said hästi aru.“