ERIKA KASETALU on 40 aastat õpetanud Loksal ja 25 Kuusalus

3934

Akordioni ja flöödi õpetaja ERIKA KASETALU käe all on saanud pillimängu oskuse 224 noort.


Õpetaja ERIKA KASETALU ja tema uus pill – meloodiabassiga akordion Pigini.

Möödunud sügisel 60. sünnipäeva tähistanud Erika Kasetalust sai Loksa muusikakooli õpetaja 1972. aastal suunamisega, kui oli lõpetanud Tallinnas Georg Otsa nimelise muusikakooli akordioni eriala. Tema sünnikodu on Kohtla-Järvel, pillimänguga alustas sealses lastemuusikakoolis.

„Pakuti kolme töökohta: Kunda, Kiviõli või Loksa muusikakool. Kursusejuhendaja ütles, et kodukanti ei lähe, mine Loksale, on mereäärne koht ja kindlasti maaliline. Ma ei teadnud Loksat üldse, ega ka Kuusalut. Tallinna ja Kohtla-Järve vahet sõitsin rongiga,“ meenutab Erika Kasetalu.

„Loksa ja selle ümbruse loodus on tõepoolest kaunis. Mind köidab mereäär, meeldib käia metsas seenel ning marjul. Kui vähegi võimalik, läheme koos abikaasa Ainiga nädalavahetustel välja jalutama.“

Loksal hakkas Erika Kasetalu muusikakoolis õpetama akordioni ja solfedžot. Tookord õpetasid seal veel Marikka ja Andres Avarand, Ilmar Murakas, Elmo Lõuke, Raidi ja Raivo Andre. Õpilasi oli 50-60.

Kuusalu muusikakoolist sai Erika Kasetalu teine töökoht seoses õpingutega Tallinna Pedagoogilise Ülikooli orkestrijuhtimise erialal. Lõputööna tuli juhatada orkestrit, tema läks Kuusalu muusikakooli direktori ja pasunakoori dirigendi Mare Russaku jutule, hakkas Kuusalu puhkpilliorkestris flööti mängima ning dirigeeris nõutud lood.

„Kuusalus oli just avatud oma muusikakool, varem olid muusikaklassid keskkooli juures. Pakuti lisatööd, kord nädalas andsin enne orkestriproovi mõned tunnid.“

Praegu on Erika Kasetalul Loksal 11 õpilast, neist 2 akordioni ettevalmistus- ja 3 põhi­klassis ning 6 flöödiklassis. Kuusalus on tema õpilasi 9, neist 3 akordioni algajate- ja 2 edasijõudnute klassis ning 4 flöödi­klassis.

Ta ise ütleb, et 20 pilliõpilast on päris paras koormus. Kuusalusse sõidab tööle kahel päeval, tunnid algavad kõige noorematega kell 13.15, viimane tund lõpeb kell 19.45.

Loksal alustab tööpäeva kella 13st samuti noorematega, siis on külades elavate laste kord, sest nemad peavad jõudma bussidele. Viimastena tulevad tundi Loksa lapsed, kes on saanud käia pärast üldhariduskooli tunde kodus. Õpetajal lõpevad tunnid Loksal kella 19.30st.

„Tööd on olnud palju ja aeg läinud ruttu. Õpilased vahelduvad, nad on erinevad, rutiini ei ole tekkinud. Esimestel õppeaastatel ei saa veel tavaliselt aru, kas laps on muusikaliselt väga andekas. Kulub paar aastat ja siis hakkavad talendid välja paistma. Enamasti tullakse muusikakooli, sest lapsevanem soovib, et laps valdaks pilli. Neid lapsi on vähe, kes ise väga tahavad,“ mõtiskleb staažikas õpetaja.

Andekatest õpilastest nimetab ta oma esimest vilistlast Tiina Väljat (Rada), kes sai kõrghariduse Vilniuses ning töötab Otsa-koolis akordioniosakonna juhatajana, on ka Eesti Muusika­akadeemias akordioni õppejõud.

Konkurssidel sai auhinnalisi kohti Hannes Kivi, kes lõpetas Otsa kooli akordioniga Tiina Välja juures, hiljem musitseeris ansamblis Kriminaalne Elevant.
 
Viis aastat tagasi moodustas Erika Kasetalu vilistlase Kaili Peetermanni ettepanekul muusikakooli juubeliks akordionistide ansambli, kus astusid üles veel Lüüri Korman, Terje Välkmann, Ave Krusell ning perekond Tilk – ema Mare ning lapsed Anne-Mari ja Mardo. Ansambel jäi tegutsema ja on esinenud mitmel kontserdil.

Praegune kõige edukam õpilane on Kert Krüsban akordioni 6. klassist. Tema on saavutanud auhinnalisi kohti piirkondlikel ja üle-eestilistel konkurssidel. Eelmisel aastal jagas Vilniuses toimunud konkursil 7.-8. kohta, sai diplomi.

Õpetaja ütleb, et Vilniuses esitasid noored võistluspalasid meloodiabassiga akordionil – niisuguseid pille varem Eestis ei õpitud. Nüüd harjutab sellisega ka Kert Krüsban, et ajaga sammu pidada. Laupäeval, 25. veebruaril saavutas ta Loode regiooni noorte akordionistide konkursil 13-14aastaste seas esikoha.

Kes on käinud Loksa muusikakooli kontsertidel, teab kindlasti Erika Kasetalu juhendatavat vanamuusika ansamblit.

„Mulle meeldib vanamuusika isegi rohkem, kuulan seda sagedamini kui muud muusikat. Vanamuusika ansambliga hakkasime Loksal mängima 1986. aastal. Koosseisud on vahetunud. Vanasti ei olnud noote võtta, ise seadsin. Nüüd leiab palju internetist, mu muusikaklassi kappi on kogunenud neid palju, oleks vaid mängijaid.“

Erika Kasetalu tütardest Kaire ja Kaili  Kasetalust muusikuid ei saanud, mõlemad õppisid baleriinideks. Kaire Kasetalul on endal kaks last, aga jätkab tööd Estonias. Kaili Kasetalu tantsis Vanemuises. Kuna tantsijakarjäär on lühike, on mõlemad tütred õppinud kõrgkoolis ka teise eriala, üks ärijuhtimise projektijuhi, teine infojuhi ametit.

Nende ema tunnistab, et hindab väga liikumist, noorena tegeles sportvõimlemisega. Et päev läheks korda, alustab hommikuid pooletunnise võimlemisega.
Veel meeldib talle kududa ja heegeldada, tegi endale rahvariided. Teine suur hobi on ristsõnad ja sudokud, õhtuti enne magamaminekut teeb ära vähemalt ühe sudoku.

Erika Kasetalu kiidab kolleege Loksa ja Kuusalu muusikakoolis, mõlemad kollektiivid on toredad.

Veel sõnab ta, et peab oma õpilaste kohta täpset arvet, kõik on märkmikus kirjas: Loksal on tal olnud 162 õpilast ning Kuusalus 62.

Eesti Vabariigi 94. aastapäevale pühendatud vastuvõtul anti Erika Kasetalule üle Loksa teenetemärk.

Eelmine artikkelVarastati kaubikust
Järgmine artikkelKehra gümnaasium elab uutes tingimustes tavapärast koolielu