ENDEL REBANE korraldab MATTI KRÖNSTRÖMI mälestusturniiri

3938
Paarkümmend aastat tagasi tehtud foto Rammu saarel: piirivalvur ENDEL REBANE ja ajalehe Harjumaa korrespondent MATTI KRÖNSTRÖM. Foto Teemu Tiisel

Kahe mälumänguhuvilise sõprus sai alguse 1990ndate aastate alguses seoses Kolga lahe väikesaarte ajalehelooga.

Alates 2005. aastast igal sügisel Kuusalu valla mälumängu meistrivõistlusi läbi viinud Endel Rebane otsustas sel aastal teha ühe võistluse asemel kolme-etapilise mälumänguturniiri, mis on pühendatud kodukandi tuntuima mälumängukorraldaja Matti Krönströmi mälestusele. Esimene etapp on tuleval laupäeval Kuusalus kohvikus Kaer.
Varem on Kuusalu mälumänguvõistlused toimunud rahvamajas. Ruumide eest makstava rendiraha ja auhindade ostmise summa saadi vallaeelarvest projektitoetusena. Ent käesolevaks aastaks toetust ei antud.
Endel Rebane: „Matti Krönström oli varem ise vabaaja komisjonis, ta toetas meie taotlust ja oskas komisjoniliikmetele selgitada. Eelmisel aastal samal ajal esitasime samuti taotluse, et saada toetust 2014. aastaks, aga seda ei rahuldatud. Pidin leidma lahenduse. Kohvik Kaer ei võta ruumi kasutamise eest raha, koguneme nüüd sinna. Auhindade jaoks otsisin sponsoreid. Matti suri aasta tagasi 23. septembril, paar päeva varem osales veel Kuusalu rahvamajas eelmise aasta mälumängumeistrivõistlustel. Mälestuskilva esimeses voorus meenutame teda.“
Kuna Kuusalu valla mälumänguvõistlusi on kogu aeg läbi viinud Endel Rebane, kes korraldab mälumänge ka Hirvlis ja Leesil, otsustas perekond kinkida Matti Krönströmi küsimuste arhiivi talle. Mälestuskilva etappide esimesed viis küsimust on Matti Krönströmi varudest, ülejäänud 25 on korraldaja koostatud.
Endel Rebane ütleb, et huvi tekkis tal Kuusalu koolis, kui 1960. aastal korraldas õpetaja Heino Kadajas klassijuhataja tunnis mälumängu.  Tema võitis ja sai auhinnaks raamatu „Tehase väravast väljub veoauto“ ZILi autodest.
„Õpetaja Kalju Rea õpetas, kuidas ajalehtedest teha väljalõikeid, kirjutada kuupäev ja lehe nimi juurde. Olen sedasi kogunud tänini, kõik lehed on läbi hekseldatud. Aastaid töötasin traktoristina, olin ametis maaparanduses, aastatel 1981-1993 Kuusalu kolhoosis. Kui Eesti Vabariik taastati, läksin piirivalvesse, töötasin mitmes kordonis – Kaberneemes, Tsitres, Jumindal, Vergis,“ jutustab Endel Rebane, kes nüüd peab Kupu külas Pinni talus pensionipõlve.
„Varem sai mälumängudes osaletud harva, aga kui Matti hakkas 1990ndatel aastatel Loksal ning Kolgakülas mälumänguturniire korraldama, võtsime Rannavalve võistkonnaga neist osa. Ühel hooajal saavutasime isegi esikoha. Viimastel aastatel olen mänginud võistkonnas Invajunior. Oma valla mälumängu hakkasin tegema siis, kui jäin pensionile. Kord aastas teen mälumängu ka Ida piirkonna piirivalvuritele ja politseinikele.“
Matti Krönströmiga viis neid kokku ajalehes Harjumaa ilmunud lugude sari Kolga lahe väikesaartest. Endel Rebane sõidutas siis piirivalvepaadiga korrespondent Matti Krönströmi ja ajalehe fotograafi Teemu Tiiselit.
„Mattil oli arvukalt tuttavaid, aga ta avas ennast üksikutele. Mina suhtlesin temaga küllaltki palju. Kutsun kõiki mälumänguhuvilisi mälestusturniirile, meenutame Mattit. Tutvuma lubasid tulla ka Harju maakonda hõlmava mälumängu Mnemofriik korraldajad. Kui neile sobib, toimub Kuusalus oktoobris mälestuskilva teise etapiga samaaegselt Harju Mnemofriigi võistlus.“

Eelmine artikkelLoodusmuuseumis eksponeeriti Anija hiidmuna
Järgmine artikkelPolitseireform suurendab patrullide arvu