Elektroonikaromude vastuvõtust Anija vallas

2112

Kehras tuuakse kasutatud elektroonika konteineri juurde ka muud prahti.

Anija vallas saab vanu elektroonikaseadmeid, nagu kodutehnika, akud ja patareid, luminofoorlambid, anda tasuta ära kolmes kohas: Kehras, Lehtmetsas ja Alaveres.  Kehras ja Alaveres on võimalik sinna viia ka kasutatud autorehve.

Kehras asub MTÜ Eesti Elektroonikaromu lukustatud konteiner Aivar Urva remonditöökoja seina ääres. Kuna töökojal on leping MTÜga Eesti Rehviliit, saab õue peale jätta kasutatud rehve. Konteineri võtme saab küsida töökojast. Kogumispunkt on avatud esmaspäevast laupäevani.

Aivar Urva sõnul tuuakse vanu elektroonikaseadmeid ja ka rehve neile väga palju: „Mõnikord kärutäie korraga, neli-viis erinevat kodumasinat.“

Kehra kogumispunktis tekib aeg-ajalt probleem, et konteiner saab varem täis, kui jäätmefirma seda tühjendama jõuab.

„Olen firmasse helistanud umbes nädalapäevad ette, aga tulek võtab aega. Olen pidanud inimesed oma kodumasinatega mõnikord ka tagasi saatma, sest rohkem ei mahu. Kasulik on ette helistada, kui on kavas kodumasinaid tooma tulla,“ selgitab Aivar Urva.

Aeg-ajalt on probleeme huligaanidega, kes öösel murravad konteineri luku lahti, võtavad elektroonikaseadmetelt väärtuslikumad detailid küljest, jätavad õue lõhutud masinaid ja nende katkiseid osi täis.

Maaomaniku teine mure on öised üllatused – kuna territoorium on avatud, tuuakse öösel salaja konteineri kõrvale jäätmeid, mis sinna ei kuulu: kraanikausid ja tualettpotid, diivanid ja muu mööbel, ehitusmaterjalid. Toodud on isegi vanu jalgrattaid ja bussiistmeid, kuigi konteineri peal on kirjas, mida sinna panna tohib.

Aivar Urva ütleb, et on seni sellised asjad viinud ära oma firma kulul, kuid edaspidi seda enam teha ei soovi: „Kui muutusi ei tule, peab vallavalitsus midagi ette võtma. Lähiajal paneme üles kaamerad, et oleks näha, mis konteineri juures toimub. Võibolla aitab see eemal hoida nii huligaanid kui ka need, kes toovad siia sobimatuid jäätmeid.“

Lehtmetsa külas asub MTÜ EES-Ringlus kogumiskonteiner OÜ Redmar territooriumil ehk aiandi maa-alal. OÜ Redmar juhatuse esimees Leho Trolla sõnul on konteiner olnud ettevõtte juures nii mitu aastat, et inimesed teavad seda hästi ja elektroonikaseadmeid tuuakse päris palju. Kuna aed on suletud, siis muid jäätmeid territooriumile ei tooda. Jäätmefirma tegutseb kiiresti ning telefonikõne peale tullakse konteinerit tühjendama ruttu. Sissemurdmisi seadmete  osade  varastamiseks  on neilgi   ette   tulnud.   Jäätmepunktis toimub vastuvõtt laupäeviti. Lehtmetsas rehvide vastuvõttu ei ole.

Alaveres on kasutatud kodumasinate ja rehvide äraandmise võimalus TÜ Alvar MÜ töökoja territooriumil. Seal paiknev MTÜ Eesti Elektroonikaromu kogumiskonteiner on avatud esmaspäevast laupäevani.

TÜ Alvar MÜ juhatuse esimehe Jaanus Kalevi sõnul on nendel probleeme vähem kui Kehras. Jäätmefirma tühjendab konteinerit paar korda aastas ja sellest üldjuhul piisab. Kuna territoorium on suletud, siis muid jäätmeid sinna ei tooda. Huligaansusi tuleb ette aga ka Alaveres.

„Territoorium ja konteiner on küll lukustatud, aga need murtakse mõnikord lahti ja võetakse kodumasinatelt detaile,“ räägib Jaanus Kalev.
Anija vallavalitsus panustab elektroonikajäätmete ja rehvide kogumisse 768 eurot aastas. MTÜd veavad kogutud jäätmed ära tasuta. Seni on äraveo tõrke osas meie poole pöördunud ainult Kehra ladustaja ja selle probleemi lahendasime.“

Ta lisas, et elektroonikaromusid ja rehve tuuakse konteineritesse üsna aktiivselt. Kes soovib, leiab selleks võimaluse ning informatsiooni kogumispunktide vastuvõtuaegade ja kontaktide kohta saab Anija valla kodulehelt.

Elektroonikaromude konteineril on kirjas, mida sinna panna tohib. Viia  ei  tohi olmejäätmeid,  ohtlikke jäätmeid,    klaasimurdu, ehitusprahti ja  vanametalli.

Eelmine artikkelAruküla käsipallipoisid osalesid Siuntio Cup´il
Järgmine artikkelEesti Raudtee pole nõus Raasiku ülesõidul raiutud puid asendama