VAINO NAPP esitles raamatut Perila külast

2309

Tegu on koduloouurija kuuenda raamatuga.

Raasiku valla aukodaniku ja koduloouurija Vaino Napi sulest ilmus äsja raamat „Iidne Perila keset Harjumaad“. Möödunud teisipäeval oli Aruküla kultuurikeskuses selle esitlus. 88 leheküljeline raamat räägib Perila piirkonnast alates muinasajast kuni tänapäevani, sisaldab peatükke Perila ajaloolise asukoha kohta, Perila mõisa ajaloost ning Perilast 20. sajandil.

Raamatu väljaandmist toetasid Raasiku vallavalitsus, lisaks OÜ Põllutehnika, Perila Tallid, Peningi MÜ ja Rae TPS. Raamatut saab  osta kauplusest Rahva Raamat.

Esitlusel osales paarkümmend inimest. Muusikalise etteastega esines kollektiiv Kuldne Õhtupäike.

Raasiku vallavanem Raivo Uukkivi lausus tervitussõnad, soovides, et Vaino Napil oleks jaksu panna paberile veel palju lugusid, kuna külasid on vallas üksjagu.

Pikavere kooli direktor Maiu Plumer nimetas Vaino Nappi kooli vaimuks ja tänas teda, et toob nende külla põnevaid lugusid arhiividest.
Abivallavanem Ardo Niinre lausus, et Vaino Napi kirjutatud raamatutel on suur tähendus, sest nad moodustavad tilgakese merest, mis ongi meie oma kodukandi ja Eesti elu.

„Need teosed pole tähtsad ainult kodukoha loo seisukohast. Perila külast saab minna edasi ja tagasi, vasakule ja paremale ning kogu ümbruskond saab ajalukku kaasatud,“ sõnas ta.

Vaino Napp rääkis, et on ajaloolasena harrastaja ja diletant. 1996. aastal ilmus tema sulest Pikavere kooli aastapäevaks kooli ajalooraamat. Kodulooraamatute kirjutamist alustas ta 2009. aastal. Raamatuid kirjutab ta kiiresti.

„Plaan on enne kirjutamist peas valmis. Panen mõttes paika, millised peatükid tulevad ja mis materjal sinna läheb. Teen skeemi. Kirjutan õhtuti ja mõne tunni päevas, raamatumaterjal saab kirja vähem kui kuu ajaga,“ kirjeldas koduloouurija.

Raamatu tutvustuseks lausus Vaino Napp, et see räägib Perila kandist, mis on rahva mällu jäänud kunagise mõisa piirkonnana, kuhu kuulus mitu küla. Hilisemad kogukonnad tekkisid just nende mõisate ümbrusesse, kujunes kohalik identiteet.

Olulise objektina nimetas ta Perila viinavabrikut. Kui Eesti Vabariigis paljud mõisate viinavabrikud suleti, jätkas Perila oma tegevust ning pidas vastu koguni nõukogude võimu paar esimest aastat.

Vaino Napp kinkis esitlusele kutsutud külalistele igaühele individuaalse pühendusega raamatu.

Perila raamat on Vaino Napi kirjutatud raamatutest kuues. Varem on ilmunud kaks raamatut Pikavere koolist, tema enda elulooraamat ning teosed Salu külast ja Pikavere Suursoo asundusest.

Eelmine artikkelAruküla käsipallipoisid osalesid Siuntio Cup´il
Järgmine artikkelEesti Raudtee pole nõus Raasiku ülesõidul raiutud puid asendama