Ehitajad: Kiiu mõisa remondiks oli viimane aeg

2837
Kiiu mõisa trepikojas: Eviko projektijuht MARTIN MURUMÄGI ja objektijuht HEINO PÕLDSEPP, Kuusalu vallavanem URMAS KIRTSI ningkunstiajaloolane JUHAN MAISTE.

ASi Eviko lammutajad leidsid Kiiu mõisast seinakaunistused ja mädanenud laed-seinad.

Kiiu mõisas leitud seinamuster.
Kiiu mõisas leitud seinamuster.

image1Kiiu mõisa renoveerijaks valitud ASi Eviko objektijuht Heino Põldsepp tõdes eelmisel neljapäeval, et Kiiu mõisahoone kordategemiseks on viimane aeg, märkides, et tegelikult on õige viimane aeg juba mööda lastud: „Maja katus on läbi sadanud, laed vajunud. Hilisemal ajal ehitatud vaheseintest on saanud kandvad seinad. Neid ei ole võimalik praegu lammutada, sest me ei tea, kuidas vahelaed hakkavad käituma, võivad alla kukkuda. Peame panema postid toeks.“
Projektijuht Martin Murumägi imestas, et sellises majas töötas vallavalitsus: „On hästi läinud, et mingit õnnetust ei juhtunud, teinekord võis vallamaja mõnes ruumis olla korraga ka kümme inimest ja rohkem. Lammutamise käigus on välja tulnud, et vett on sadanud seintesse, vallamaja saali maanteepoolne sein on palju kannatada saanud, veel mitmel pool on konstruktsioonid kahjustunud, esifassaad on välja vajunud. Ütleksin nii, et tegu pole mitte lihtsalt renoveerimisega, vaid avariiremondiga.“
Eviko alustas Kiiu mõisas lammutustöödega kaks nädalat tagasi, eelmisel neljapäeval käisid Kuusalu vallavallavanem ja ehitusvaldkonna ametnikud majas uurimas, mida on avastatud.
Kõige suuremat üllatust pakkusid seinakaunistused, mis tulid välja, kui hakati 1970ndatel aastatel ja ka varem pandud seinakattematerjale maha võtma. Vallamaja fuajees on kunagi olnud suurte võlvkaartega ukseavad, mis on külgedelt kaunistatud krohvile kantud lillemustriga.
Valla ehitusspetsialist Ljubov Beglova uuris ehitajatelt, kas nad saaksid mustri alles jätta. Hoone ei ole muinsuskaitse all, kuid kahju oleks, kui leitud kaunistused täielikult häviksid.
Martin Murumägi ütles, et Eviko on renoveerinud mitmeid mõisaid, Vanemuise vanemat teatrimaja. On töötatud ka nii, et muinsuskaitsjad on olnud seinte lammutamise ajal kõrval ning arheoloogid hakanud uurima, kui põrandad on üles võetud.
Ta arvas samuti, et Kiiu mõisa originaalkaunistused väärivad säilitamist ja taastamist: „Kiiu mõisas on meil tegu restaureerimise tüüpi tööga. Tellijaga on läbi räägitud, kui midagi leiame, anname teada ja arutame, mida teha. Loodame, et võlvlaed ja muster vähemalt osades kohtades jäävad.“
Kuusalu vallavanem Urmas Kirtsi oli kohal fotoaparaadiga ning pildistas lagesid, nurki, seinu. „Eelarve on lukus, lisatööde rahastamisest ei saa me praegu rääkida. Plaanime ajaloo jaoks üles joonistada, kuidas siin kunagi oli,“ kommenteeris ta.
Vallarhitekt Kadi Raudla on lootusrikkam ja loodab ehitajaga läbi rääkida, et üht-teist säilitada.
Teine üllatus oli lammutamise käigus vallamaja fuajees avastatud aken, mis jääb ülakorrusele viivast trepist teisele poole seina.
Koos vallavanemaga uuriti, kuidas on mõisa sajandite jooksul ümber ehitatud. Teada on, et aastal 1418 oli mõisahoone juba olemas. 1694. aasta kaardil on kujutatud kahe korstnaga mõisahoonet. Suuremaid mõisahäärbereid hakati Eestis rajama 18 sajandil. Kiiu mõisahoonele tehti juugendstiilis ümberehitus 20. sajandi alguses. 1918. aastal sai mõis Vabadussõja käigus mürsutabamuse, teadis vallavanem, kannatada sai Tallinna-poolne ots. Ehitajate arvates on kannatada saanud rohkemgi. Nüüd on avastatud, et maja on allkorrusel kunagi põlenud.
Arendus- ja vallavaraspetsialist Tõnu Ammusaar pakkus, kui jõutakse põrandate ülesvõtmiseni, tuleks teha töödesse päevaks-paariks vaheaeg, et saaks pildistada ja joonistada, vundamendi järgi on võimalik aimu saada kunagisest ruumijaotusest.
Vallavanema kutsel käis neljapäeval lammutusjärgus mõisahoonega tutvumas kunstiajaloolane ja mõisate uurija, professor Juhan Maiste. Temagi soovitas võimalikult palju üles pildistada ja toonitas, et teisele korrusele viiv juugendstiilis trepp taastataks.

Aasta pärast on mõis korras
Projektijuht Martin Murumägi sõnas, et lammutustöödele kulub veel umbes poolteist kuud: „Sõltub vahelagede konstruktsioonist, kuidas töid edasi projekteerime. Allkorrusel jupikaupa täpsustame, avame vahelagesid. Mõisamaja katuse võtame maha pigem järgmisel suvel, ka fassaaditööd jäävad tulevasse aastasse, neid külmade ilmadega ei tee.“
Lepingu järgi peaks Kiiu mõis olema renoveeritud oktoobriks 2017. Projektijuht avaldas lootust, et tööd lõpetatakse varem, augustis.
Kuusalu vald võtab Kiiu mõisa kordategemiseks laenu miljon eurot. Maja saab uue katuse, remonditakse mõlemad korrused ja taastatakse kunagine torn.

Eelmine artikkelBRENDA TILGA ja EGERT JÕESAARE tulemused paraolümpiamängudel
Järgmine artikkelAruküla kool võib saada moodulitest lisakorruse