
MTÜ Kolgaküla Selts tegevjuht KAISA LINNO on Lahemaa Ehedate Elamuste uue arendusprojekti eestvedaja.
Kes möödunud nädalal Eesti suurimal turismimessil Tourest Harjumaa boksi kiikas, sealt suurt seltskonda eest ei leidnud, esindatud olid tuntumad tõmbenumbrid Viikingite Küla või Viimsi Rannarahva muuseum, organisatsioonidest SA Harju Ettevõtlus- ja Arenduskeskus.
Ida-harjukatele tuttavaid nägusid võis leida hoopis Lääne-Virumaa boksist: seal tegutsesid võrgustiku Ehedad Elamused Lahemaal liikmed Iisaka lambakasvatustalu Uuri külas ning Kolgaküla Selts. Valgejõe Veinivilla, kes kuulub samuti võrgustikku, oli messil Eesti Toidutee võrgustiku seltskonnaga.
Laupäeval, 11. veebruaril toimetasid Ehedad Elamused Lahemaal leti ääres Iisaka lambakasvatustalu perenaine Mare Veersalu ning Kolgaküla Selts tegevjuht Kaisa Linno. Keskpäeval tuli nende juurde Tiina Kuuler Valgejõe Veinivillast ning aitas läbi viia loterii – auhinnaks oli ettevõtte villitud koduvein.
Võrgustiku üks uusimaid liikmeid on Kolgaküla Selts, mille juht Kaisa Linno on võtnud enda ülesandeks võrgustiku tuntust tõsta: Leaderi toel on neil algamas 2aastane projekt, mille käigus õpivad võrgustiku liikmed, kuidas teha ühisturundust, käia messidel. Plaanis on uuendada kodulehte, teha turundusplaan. Selleks on palgatud mentor, nõu ja jõuga on võrgustikule abiks üle-eestiline maaturismi võrgustik.
Kaisa Linno lausus, et turismiteema on talle südamelähedane, ta on ka EV 100 külade ürituste Ida-Harjumaa koordinaator: „Kolgaküla selts on juba mõnda aega Ehedate liige. Oleme võrgustikus ainuke selts, kuigi alguses oli tegu talude võrgustikuga, võib ehedaid elamusi pakkuda ka selts, vaated on meil sarnased.”
Võrgustiku asutas üle 10 aasta tagasi Kuusiku loodustalu perenaine Sirje Kuusik Kadrina vallast. Nüüdseks on võrgustikus 17 liiget, Harjumaalt Kuusalu vallast Kolgaküla selts, Iisaka lambakasvatus- ja käsitöötalu Uuri külast, Leesikalda puhkemaja Leesi külast, Pudisoo puhkemaja Pudisoo külast, Kärka puhkemaja Suurpealt, Ülearu turismi- ja ratsatalu Kemba külast, Vana-Sirge küülikutalu Kalmest ning Valgejõe Veinivilla. Ülejäänud liikmed on Lahemaa Lääne-Viru osast.
Kaisa Linno ütles, et Lahemaa Harjumaa pool on muutunud aktiivsemaks ning selle üle on tal hea meel: „On ette heidetud, et Kuusalu vald on Harjumaa turismikoostöös nõrk. Lahemaa on Lääne-Virumaa poole kaldu, rohkem teatakse Palmse, Sagadi, Vihula mõisa. Püüame tuua Lahemaa tuntust ka Harjumaa poole. Väga äge, et koostöövõrgustik on püsinud üle kümne aasta ning igas kuus on kellegi juures koosolek, kus arutatakse ühisturundust ja tulevikuplaane.”
Ta sõnas, et messil oli mõistlik olla Lääne-Virumaa boksis: „Harjumaa otsustas messil teistmoodi lähenemise kasuks, maakonnana ei olnud mõtet eraldi välja tulla. Ollakse jagunenud võrgustike puntidesse, paljudele harjukatele pole turismimess tulemuslik, käiakse pigem Soomes messidel. Lääne-virukatega on Ehedatel hea koostöö, siit osatakse meid rohkem leida.”
Võrgustiku juhatuse esimees Mare Veersalu Iisaka lambakasvatus- ja käsitöötalust müüs messil oma toodangut ja tegi viltimist. Ta kiitis, et Lahemaad teatakse hästi ning selle kohta uuritakse – huvitutakse Tallinna lähedal taludest, kus saab lisaks ööbimisele veel midagi teha.
Ta rääkis, et Iisaka talu käis Ehedate Elamuste võrgustikuga turismimessil viis aastat tagasi, siis pidas vahet ning on nüüd messil teist aastat järjest: „Korra pandi meid täiesti eraldi, suure halli nurka transpordiukse juurde, kust me ei paistnud suurte spaade ja turismifirmade vahelt välja, see meile ei sobinud.”
Lääne-Viru boksis on Mare Veersalu sõnul külastajaid väga palju: „Lahemaa nimi müüb. Räägime, mis meil on veel põnevat, jagame voldikuid, selgitame, et meie põhimõte on olla peretalud, kes pakuvad kohalikku toitu, kodust olemist.”