EDA-MAI TAMMISTE: „Unistama peab suurelt.“

3494
Et muuta lasteaiaruumid rõõmsamaks, tellis direktor EDA-MAI TAMMISTE kunstnik Helina Toaterilt sinna seinamaalingud – karudega, nagu Mõmmilale kohane.

„Üks meie õpetaja küsis hiljuti: mis on juhtunud, et me nüüd äkki nii palju uusi asju saame,“ ütleb Alavere lasteaia direktor EDA-MAI TAMMISTE.

Uus direktor tuli Alavere lasteaeda tööle mullu oktoobris. Et mõne kuuga on lasteaias palju muutunud, pole märganud üksnes kolleegid, vaid ka teised, kes lasteaeda külastanud.
„Tahan teha lasteaia kaasaegseks kohaks, kuhu on lastel tore tulla ja kus on inimestel hea töötada,“ sõnab Eda-Mai Tammiste ning kiidab, et tunneb oma tegemistele vallapoolset tugevat toetust ja usaldust.
Esimestel tööpäevadel taotles ta Alavere lasteaiale PRIA toetust, et liituda koolipiima- ja puuviljaprogrammiga. Teine, mis ei nõudnud väljaminekuid, oli rühmadele nimede panemine. Seni kutsuti lasteaia 3 rühma lihtsalt: sõim, nooremad ja vanemad. Kuna lasteaia nimi on Mõmmila, pakkus direktor välja mõned nimepaketid, mis pandi hääletusele. Valida said nii lapsevanemad, töötajad kui vanema rühma lapsed ning detsembri algusest kannavad Alavere lasteaia rühmad nimesid Kaisukarud, Mürakarud ja Naerukarud.
„Koostöös hoolekoguga tegime lasteaiale uue kodukorra, riskianalüüs on peaaegu valmis, tegemisel on uus õppekava, sest praegune on aastast 2009. Riskianalüüsi jaoks hindasime koos töötajate ja lapsevanematega ohte ning püüame leida võimalusi, kuidas neid kõrvaldada,“ lausub direktor.
Ta rõõmustab, et ühele kahest erivajadusega lapsest on saadud koostöös vallavalitsusega palgata tugiisik, edaspidi on plaan taotleda raha ka teisele tugiisiku palkamiseks. Töötajatega kavatseb ta hakata läbi viima koostöövestlusi – et saada teada, millised on kellegi plaanid, ideed, vajadused koolitusteks: „Korra nädalas võiksid olla rühmade õpetajad korraga 3-4 tundi koos majas. See oleks vajalik õppetöö planeerimiseks rühmades, siis on lihtsam teha koosolekuid, ühisüritusi.“

Uued voodid, arvutid ja telefonid
Kui Eda-Mai Tammiste Alaverre tööle tuli, soovis ühe esimese asjana  vanade voodite väljavahetamist. Novembris eraldas vallavolikogu lasteaiale selleks 2400 eurot. Enne jõulupühi olid 13 sahtlitega kolmekohalist voodit kohal ja üles pandud.
„Kaks rühma said uued voodid, sõimerühma voodid on enam-vähem korralikud, kuid neid on vähe, ka sinna peame mõned juurde ostma. Kui lastelt pärast esimest und uues voodis küsisin, kuidas oli, vastas üks poiss: „Nii hea oli, et ma ei maganud kohe üldse“,“ naerab lasteaia juht.
Paar kuud tagasi imestas ta, et õpetajate kasutada on Alavere lasteaias vaid üks arvuti. Nüüd on arvuti igas rühmas, ka selleks eraldas volikogu lisaeelarvest raha: „Tegime rühmadele eraldi meiliaadressid, et lapsevanemad saaksid õpetajatega otse suhelda ning infoliikumine oleks tõhusam. Enne saatsin vajaliku info kõigile laiali mina, nüüd saadan rühmadesse, õpetajad edastavad lapsevanematele. Kuna osa õpetajaid pisut pelgavad arvuteid, tegi lapsevanem Marianne Lõoke, kes töötab Alavere koolis, neile detsembris koolituse – õpetas dokumentide täitmist ja digitaalset allkirjastamist, kirjade saatmist.“
Mõmmila igas rühmas on nüüd mobiiltelefon: „Enne helistasid lapsevanemad mulle või õpetaja isiklikule numbrile, aga kui õpetajal polnud tööpäev, polnud meeldiv, kui pidi varahommikul vastu võtma kõnesid, kus teatati, et laps sellel päeval lasteaeda ei tule.“
Lasteaia õue tellis ta uue valgustuse, 8 liikumisanduriga lampi. Varem tuli lasteaiast viimasena lahkujal ära minna kottpimedas või jätta kogu ööks tuli põlema.
Eda-Mai Tammiste soovib saada lahti ka nõuka-aegsest mööblist, seetõttu otsis võimalusi ning sai SEB pangaga kokkuleppele: kui seal hakatakse lähiajal kontorimööblit välja vahetama, antakse osa riiuleid, kappe lasteaiale.

Sel aastal uued aknad?
1967. aastal ehitatud lasteaias on vaid pesuköögis kaks akent vahetatud uute vastu.
„Tuuliste ilmadega oli majas 16-17 kraadi sooja. On külm ja rikume seadust, sest ette on nähtud 20-21 kraadi. Elektriga lisakütmisega kaasneb meeletu lisakulu,“ tõdeb Eda-Mai Tammiste.
„Algselt arutasime vallavalitsuse spetsialistidega, et hakkame kasvõi järkjärgult lasteaia vanu aknaid uute vastu välja vahetama. Aga Toomas Reisi arvas, et prooviks saada raha juurde ning vahetada sel aastal välja kõik aknad. See on väga mõistlik.“
Anija vallavalitsus kavatseb akende vahetuseks ja ventilatsioonisüsteemi ehitamiseks taotleda EASi kaudu regionaalsete investeeringute programmist 32 000 eurot toetust, omaosaluseks kavandatakse 15 000 eurot.
„Vaja on renoveerida küttesüsteem, soojustada maja fassaad, teha korda kõnniteed ja õueala – teha turvaline ja põnev mängukeskkond. Mõtlesin taotleda raha IFi turvafondist, kuid sealne toetussumma on väike, meile sellest ei piisaks,“ märgib direktor ja lisab – et midagi saada, peab unistama suurelt, mitte koonerdama.
Ta mõtiskleb, et miks mitte korraldada lasteaia heaks ka mõni tuluõhtu. Peale selle on ta seda meelt, et üht-teist saab teha ka suurte kulutusteta, piisab vaid tahtmisest: „Suvel soovin lasteaia õue teha aialapi, kus lapsed saaksid näpud mullaseks ja paneksime kasvama maitsetaimi.“

Eelmine artikkelSPORDIUUDISED
Järgmine artikkelKehra rõivatootja RAIVO HOLM on Eesti meister käsipallis