MTÜ Arenduskoda Hummeri-sarja hakkab näitama ETV

1718

Arenduskoja Leader-piirkonda tutvustava 6osalise sarja esimene osa jõuab eetrisse aprilli keskel.


Kaader Kolgaküla rahvamaja trepil toimunust. Perenaine KAISA LINNO võtab vastu JAAN KIHO ja HUMMERI ning ka kaasatoodud lamba.

Kui produtsent Artur Talvik esitles ETV juhtkonnale sarja teist osa, paelus nähtu sedavõrd, et järgmine koosolek lükati edasi. Ei piirdutud väikese lõiguga nagu tavapäraselt, saade vaadati lõpuni ning tänati aplausiga.

„Oldi positiivses vaimustuses, küsiti lisaseeriaid. Oleme nüüd tutvustanud formaati mõnedele teistele Leader-piirkondadele, konkreetseid kokkuleppeid veel pole,“ rääkis ta.

Kuusalu, Vihula, Tapa, Kadrina ja Ambla valda ning Loksa linna ühendav MTÜ Arenduskoda rahastas saatesarja 38 000 euroga (594 570 krooni). Kokku tutvustatakse piirkonnast ligi 60 ettevõtjat. Projekti viib läbi MTÜ Sääsküla Huviklubi Ambla vallast, selle eestvedaja on Arlet Palmiste.

Artur Talvik kirjeldab sarja saamislugu kui mitmete juhuste kokkulangemist: „Arlet otsis ideed, mille kaudu tutvustada Leader-piirkonda. Meie olime arendanud Kolga-Aabla restorani MerMer rahvaga mõtet, et võiks teha piirkonda reklaamiva kokasaate. Meeskond on väike, aga huvitav ja inspireeriv. Kindlasti tuleb kasuks abikelner Hummeri perenaise ja peremehe Merrit ning Jaan Kiho teatrikogemus.“

Produtsent tõdes, et sari oleks tulnud teistsugune, kui Kolga-Aablas Jaanirannal kolmandat aastat tegutseva kodurestorani MerMer perenaine Merrit ei oleks hakanud pidama internetis blogi, kus oma pererahva tegemisi kirjeldab nende koer ehk abikelner Hummer.

Sarja peategelased on Vanemuise teatri endine näitleja Jaan Kiho koos Hummeriga. Perenaine saadab nad toiduotsingule, kuue päeva jooksul käiakse läbi Arenduskoja piirkonna valdade turismiettevõtjad.

Artur Talvik: „Tuli luua täiesti uus formaat. See on ka põhjus, miks on läinud palju aega esimestest võtetest valmis saateni. Töötasime katse-eksituse meetodil, rohkelt oli improvisatsiooni. Me ei teinud midagi otseselt stsenaariumi järgi. Kui läksime kohale, saime vastuvõtjatega jutule, võis kõik kujuneda hoopis teistsuguseks. Meilt on küsitud, et kuidas saite inimesed nii hästi näitlema ja kui palju tegite proovi. Tegu pole näitlemisega, kõik on ehe ja originaalne, suur tänu inimestele, kes meid vastu võtsid ja julgesid kaasa teha. Nad on sarjas suurepärased.“

Praegu käib saadete viimistlemine – veel täpsem montaaž ja ka koera tekstide lihvimine.

Stsenaariumi on aidanud kirjutada mitu inimest, peastsenarist on Merrit Kiho. Muusika kirjutas sarjale Ardo Ran Varres, kes suvitab Kuusalu vallas Kasispeal. 

Tulemus üllatas osalenuid
Artur Talvik ja Arlet Palmiste tutvustasid sarja teist osa MTÜ Arenduskoda aastakoosolekul, mis toimus detsembri lõpupoole Sagadis.

Kolgaküla rahvamaja perenaine Kaisa Linno oli esitluse pärast mures. Ta kirjeldas suvist võttepäeva kui üht suurt segadust – tuldi, kaasas lammas, räägiti veidraid jutte. Kui küsis, mida peab tegema, eriti ei juhendatud.

Teises osas kohtuvad Jaan Kiho ja Hummer Kuusalu vallas Nõmmeveski puhketalu peremehe Rando Nooskaga. Edasi lähevad Uuri külasse perekond Veersalu lambakasvatustallu, sealt Kolgaküla rahvamajja ja talumuuseumisse, siis Tammispeale Seaküla Simsoni juurde. Retk jätkub Kadrina vallas – Kadrina kirikus, Viitna külje all Kuusiku talus, Neerutil. Lõpuks jõutakse taas Kuusalu valla maadele – Leppoja turismitallu.

Arenduskoja rahvas vaatas pilootosa, naeris nii, et silmad märjad ning kiitis.

Kaisa Linno oli meeldivalt üllatunud, et ei olnudki väga hull, täitsa vahva tuli välja.

Merrit Kiho: „Eesmärk oli mitte panna inimestele sõnu suhu. Nad seati ootamatusse olukorda, et mõjuksid siiralt. Mulle endale meeldib väga Kadrina kirikuõpetaja ja Jaani dialoog, see oli tõeline õnnestumine. Ja muidugi teised ka. Mida olen üle vaadanud, sellega olen rahul, hästi on tabatud meie mõtet – näidata mõnusa huumoriga.“

Artur Talvik: „Tähtis on tajuda inimesi, minna loo sisse. Kõige suurem väärtus on inimesed omas keskkonnas. Küsimus on empaatias. Oleme seda sarja teinud suurema empaatiaga, kui tavalistesse TVsaadetesse pannakse. Kui saavutame edasiste osade kohta kokkuleppe mõne teise Leader-piirkonnaga, proovime ka sinna sisse saada samasugust soojust.“

„Õgivad ja blogivad“
Jaaniranna pererahvas andis möödunud suve lõpus välja oma kokaraamatu, autor on Dion Hummer. Tekstid on kokku pandud seniste blogide põhjal, Merrit Kiho on täpsustanud retsepte.

Raamatus kirjeldab abikelner Hummer oma pere külalisi ja sõpru, Kolga-Aabla naabreid, mitmesuguseid toimetusi ja toitude valmistamist.

Retsepte on kokku üle 85. Lisatud on humoorikad lavastuslikud fotod.

Perenaise sõnul müüb kokaraamat kõige paremini MerMeri restoranis kohapeal, kus on selle ostnud ka välismaalased, kes ei oska sõnagi eesti keelt. Poole aasta jooksul on müüdud üle 200 eksemplari. Kui arvestada, et kokaraamatuid ilmub Eestis viimasel ajal palju, on see tema hinnangul päris hea tulemus.