
Esmaspäeva õhtu seisuga oli DigiMaa kodulehel kaardile märgitud 3399 aadressi.
Aprillis sai alguse DigiMaa projekt, millega luuakse Harjumaal võimalus liituda interneti-, televisiooni-, turva- ja telefoniteenuseid võimaldava lairibaühendusega.
DigiMaa projektis selgitatakse välja, kuhu kodumajadesse ning ettevõtetesse lairibaühendust soovitakse ning planeeritakse turutõrke piirkondadesse tuua valguskaabel.
DigiMaa projektijuht, lairibaekspert Olav Harjo tutvustas Harjumaa omavalitsusjuhtidele, kuidas on projekt käima läinud.
Ta sõnas, et DigiMaa projekti käigus ehitatakse valguskaablivõrk turutõrke piirkonda ehk sinna, kuhu sideettevõtjad ei plaani seda lähima kolme aasta jooksul rajada.
Ta lausus, 4-5 kuu jooksul on plaanis saavutada eesmärk, et info lairibast jõuaks kõikide Harjumaa elanikeni, kellel oleks võimalik ühendusest kasu ja abi saada. Internetis DigiMaa lehel on küsitlus ning kaart. Sinna saavad Harjumaa ja Tallinna Pirita linnaosa elanikud, ettevõtted ja asutused märkida aadressi, kuhu soovitakse valguskaablil põhinevat lairibaühendust. Sooviavalduse esitamine on tasuta ning sellega ei kaasne kohustust võrguga liituda. Iga sooviavaldus kajastub kaardil punase kastikesena. Harjumaa Omavalitsuste Liidu volikogu istungi ajal, kolmapäeval, 19. aprillil oli Olav Harjo sõnul kaardile märgitud 1589 punkti, esmaspäeva, 24. aprilli õhtuks juba 3399.
Küsitluse andmed loodab Olav Harjo kokku saada enne jaanipäeva, et jõuaks juulis-augustis hakata võrke planeerima: „Võib aga juhtuda, et suvel info nii kiiresti ei liigu ning jätkame küsitlust augustis, siis lükkub edasi ka võrkude planeerimine.”
Harju omavalitsusjuhtidele rõhutas Olav Harjo, et DigiMaa suurt reklaamikampaaniat ei tee, kuna eelarve seda ei võimalda: „Samas on meil aga vajalik jõuda kõigi elanikeni. Palume infot levitada omavalitsuste kodulehtedel, sotsiaalmeediakanalites, ajalehtedes. Plaanis on saata otsepostitusena brošüürid, mida saaksid aidata jagada ka külavanemad. Lisaks saadame omavalitsustesse bännerid ja oleme valmis tegema niiöelda digituure ehk igas omavalitsuses vähemalt üks koosolek, kus kõik soovijad saavad küsimusi esitada.”
Igas omavalitsuses võiks Olav Harjo sõnul olla vähemalt üks esindaja, kes on teemaga hästi kursis ning oleks kohapealne infoedastaja: „On tore, et mõnest omavalitsusest on tulnud meile nimekirjade kaupa sooviavaldusi.“
DigiMaale abikätt ulatama kutsub ta ka külavanemaid: „Väga aktiivsed on olnud Anija ja Jõelähtme valla külavanemad.”
Olav Harjo: „DigiMaa pole projekt, mille tegemiseks saame juhendit raamatust lugeda. Tuleb tegutseda vastavalt sellele, kuidas elanikud ja omavalitsused pakutu vastu võtavad.”
Kuusalu vallas on DigiMaa kontaktisik valla IT-juht Peep Abel jaganud infot külavanemate ja ettevõtjate meililisti: „Soovitan rääkida naabritega. Mida rohkem talusid on üles antud, seda suurem on võimalus, et kaabel sinna ka veetakse.” Ta ütles, et alevikes on ehitatud lairibavõrku kokku 10 korrusmajja.
Kuusalu vallas on lairibavõrk Leesi ja Tammistu küla majapidamistel, ühenduse on rajanud Telia.
Loksal on turutõrkepiirkond Nõmme linnasosa eramajad. Telia, Starman ja kohalik kaabeltelevisiooni firma Djuk on ehitanud oma võrgud korrusmajade juurde.
Raasiku vallas on DigiMaa infot jagatud valla kodulehel ja Facebooki gruppides. Vallavanem Raivo Uukkivi ütles, et infot, kus lairibaühenduse võimalus juba olemas, vallavalitsusse eriti ei laeku: „Praegu käiv küsitlus näitab täpsemalt, kuid lairiba peaks olema Raasiku koolis. Arukülas Sügise tänav 4a on Telia ühendus.”
Anija vallas on lairibavõrk Kehra uusasulas ja Lehtmetsa kortermajades.