Anija vallast osalesid Avatud Talude Päeval 3 talu, Kuusalu vallast 9, külalisi võttis vastu ka Raasiku õlletehas.
Maaeluministeerium korraldas 20. ja 21. juulil koostöös Eesti Talupidajate Keskliidu, Eesti Põllumajandus- ja Kaubanduskoja ning Põllumajandusuuringute Keskusega viiendat korda Avatud Talude Päeva.
Ida-Harjumaal sai ürituse raames külastada 13 eripalgelist paika, kus pakuti mitmesuguseid elamusi ja ka toodangut. Sai näha loomi-linde, kunsti ja käsitööd, kuulata loenguid, maitsta sööke-jooke. Seitse talu võtsid rahvast vastu pühapäeval, kuus võõrustasid külalisi alates laupäevast.
Avatud Talude Päeva kodulehel oli külastuste ametlikuks ajaks märgitud kell 10-17, ent külastajad jäid mitmel pool ka kauemaks.
Roosid, ilupõõsad ja energiate liikumine Valklas
Kuusalu vallas Valkla külas asuva Nõmmiku Hobihäärberi perenaine Gülnara Tartes avas koduvärava pühapäeval Avatud Talude Päeva raames esimest korda. Ta korraldas sel päeval oma suures aias kolm ringkäiku. Perenaine rääkis, kuidas loodusenergiad liiguvad looklevate istutusalade vaheliste teeradade kaudu, loodusega kooskõlas toimetamisest ning eri puu-, põõsa- ja lillesortide plussidest ja miinustest.
Nõmmiku Hobihäärberi looduslikus stiilis aed on kujundatud feng shui põhimõtete ja vanade eestlaste tarkuste alusel. Eesmärk on propageerida tervisliku elukeskkonna loomist koduaedades. Aia külastajatele tehakse tasulisi ligi kolmetunniseid ringkäike.
Avatud Talude Päeval oli külalisi umbes 100.
Käsitöö, toit puhtast loodusest ja suplus Saunjas
Piibe butiik Kuusalu valla Saunja külas hoidis uksi lahti huvilistele mõlemal päeval. Avatud Talude Päeval osales perenaine Eve Tiidolepp kolmandat korda. Külalised said tutvuda tema ja ta tütarde Evelin ja Kristiina Sauli loominguga ning soovi korral osta. Pakkuda oli keraamikat, kaljujooniste ornamentikaga igas suuruses seinavaipu, tõrvaseepe ja gotlandi lammaste villast tehtud põrandavaipu. Perenaine rääkis, et vill toodi ära Gotlandi talunikult, kellel olid ülejäägid suurtes kuhjades metsa alla viidud.
Kokku võõrustati umbes 500 inimest. Külastajad kiitsid lisaks käsitööle ka banaani-tatrajahupannkooke mee ja värskete mustikatega ning supluskohta Jägala jões.
Näha sai metsas asuvat majakest, mis on ilma elektri ning muude mugavusteta. Selles elas pererahvas pärast 2002. aastal linnast ära kolimist esimesed poolteist aastat.
Infot butiigi kohta leitakse perenaise sõnul peamiselt Facebookist või tuttavate kaudu. Eve Tiidolepp ütleb, et on nõus kodus olles küll külalisi alati vastu võtma, kuid palub huvilistel enne siiski temaga ühendust võtta.
Mesindusinventari näitus ja meetoodete degusteerimine Aegviidus.
Metsamesinik Ülo Lippa võttis üritusest osa viiendat korda. Tema juures Anija vallas Aegviidu alevikus käis ligi 100 huvilist pühapäeval uurimas mesilasi, nende töö vilju ja mesindusinventari. Mesinik pakkus maitsta mesiseid pannkooke, meega immutatud leivakuivikuid ja tumedat, rammusat suiramett.
„Kui mesilaspered asuvad põldudest eemal ning nende korje tuleb ainult looduslikelt taimedelt, on saagikindlus kõikuvam, aga mesi on mürkidest vaba,” rääkis 40 aastat sel erialal toimetanud Ülo Lippa. Avatud Talude Päev on tema sõnul hea võimalus oma toodetele reklaami teha.
Maalinäitus, kodukohvik ning intuitiivse maalimise õpituba Kõnnus
Ajaloolise hõnguga Kõnnu Viinaköök pakkus külastajatele avastamisrõõmu laupäeval ja pühapäeval. Katrin ja Sven Saag tegid soovijatele majas ringkäigu. Registreerunud külastajaid sai kokku 545. Kõige rohkem veedeti aega ateljees, kus võis imetleda pererahva maalinäitust „Passiflora”. Passiflora ehk kannatuslill on pärit Lõuna-Ameerikast ning võlus algul oma imelise arhitektuuriga, kirjeldasid kunstnikud.
„Me aina maalime ja kraabime, maalime ja kraabime, maalime ja kraabime,” tutvustas Katrin Saag, kunstnikunimega Katrin Valdre nende erilist maalitehnikat.
„Me ei oska kokku lugedagi, kui palju kihte ühes või teises maalis on.”
Populaarsed olid ka kunstnike kodukohvik ning maalimise õpituba, kus osalejaid oli igas vanuses.
Kõnnu Viinaköögi majast ja selle omanikest, maalinäitusest ja kursustest kirjutame põhjalikumalt järgmises Sõnumitoojas.
Avatud talud Anija, Kuusalu ja Raasiku vallas
Anija vald: Paasiku koertemõis, Söesauna talu, metsamesinik Ülo Lippa Aegviidust.
Kuusalu vald: Piibe talu, Nõmmiku Hobihäärber, Iisaka talu ja Lahemaa Pärimuskoda, Muuksi Tall, Sae talu Lahemaalammas, Aivar Haak Arli Puukool, Vana-Sirge Küülikutalu, Kõnnu Viinaköögi Kunstikoda, Valgejõe Veinivilla.
Raasiku vald: Raasiku Õlletehas.