Autor pole nõus Loksa keskkooli logo muutmisega

2252

Endine joonistusõpetaja EDA KIVILA on nördinud, et Loksa gümnaasiumi jaoks tehti ümber tema kujundatud Loksa keskkooli logo.

               
Loksa gümnaasiumi logo ajalehest Loksa Elu.


Loksa I keskkooli logo. Autor Eda Kivila.

1. septembrist liideti Loksa I keskkool ja Loksa vene gümnaasium, ühise kooli nimeks sai Loksa gümnaasium. Uue kooli logona hakati kasutama Loksa I keskkooli senist logo veidi muudetud kujul.

Selle autor, pensionär Eda Kivila ütleb, et on solvunud: „Suve alguses kutsuti meid, endiseid töötajaid, Loksa I keskkooli ärasaatmispeole. Tordil oli minu kujundatud logo. Ütlesin siis õpetajatele, et palun seda uue kooli jaoks mitte kasutada – kui Loksa keskkool läks hingusele, siis mingu ka logo. Direktor imestas, et mina olen selle teinud, ütles, et tema teada oli autor keegi õpilastest.”

Eda Kivila jutustas, et sai augustis linnapealt lubaduse tema tehtud logo mitte kasutada: „Linnapea Värner Lootsmann lubas augusti lõpus, et joonistusõpetajatel palutakse teha kavandid ning uuele koolile tuleb uus logo. Linnapea ise kutsus mind enda juurde, rääkis esialgu, et senisel logol võiks tähed LKK asendada LGga ehk Loksa gümnaasiumiga. Selgitasin talle, et see ei ole mõeldav. Tähed ongi logo juures kõige olulisemad, alustasin kujundamist nendest. Tähed on originaalsed, minu loodud, tegin need laisulega. Kasutasin rapidograafi, kõik on täpselt välja arvestatud, tähtede taustaks lisasin lained, avatud raamatu ja kajaka,” rääkis ta.

„Kui linnapea juurest lahkusin, sain aru, et ta mõistis mu selgitusi ja jutt jäi nii, et minu loodut ei muudeta. Uskusin seda, kuid eelmisel nädalal oli me postkastis Loksa Elu ja sealt nägin üllatusega, et lubadusest ei peetud kinni. Minu logost, mis oli mõtestatud, on saanud mõtestamata asi.

Joonistusõpetajana paneksin sellele hindeks kolm miinusega.”

Eda Kivila pöördus Sõnumitooja toimetuse poole ja ütles, et soovib selgitada toimunut. Võiks avaldada mõlemad logod ning küsida, mida arvavad juhtunust Loksa keskkooli vilistlased.

„Loksa keskkooli logo tellis minult 90ndate aastate alguses direktor Vello Sats, kui läksin pärast Loksa kolhoosis töötamist uuesti kooli tööle. Ta palus kavandit tehes silmas pidada, et logo saaks kasutada nii suurelt kui väikeselt. See oli aeg, kui kõik asutused ja firmad tegid endale logosid. Võtsin logo taustaks minu tehtud koolimärgi kujundid. Asusin Loksa koolis tööle 1957. aastal ning üsna pea joonistasin kooli märgi jaoks kavandi. Kuna olin sisemaalt pärit, panin märgile merelained ja kajaka – need hakkasid kohe silma ja tundusid Loksale iseloomulikena. Seega on nii märgil kui logol minu mõtted ja loen ennast täieõiguslikuks autoriks. Patenti mul muidugi ei ole, kuid leian, mul on moraalne õigus kaasa rääkida ja keelata, kui soovitakse minu loomingut muuta.”

Nagu maha kukkunud võileib
Eda Kivila kommenteeris logo juures tehtud muudatusi – tähed LG on võetud arvutist, need pole kunstniku looming, kummalgi pool on tumedad postid ning taust ei kujuta enam avatud raamatut: „Nagu maha kukkunud võileib – midagi on järele jäänud, midagi pihuga tagasi pandud ja kõrvalt juurde võetud. Läksin koolimajja, et küsida direktorilt, miks nii tehti. Sekretär ütles, et direktorit pole majas.”

Linnapea ei vasta
Sõnumitooja küsis linnapea Värner Lootsmannilt, miks tema lubadusest kinni ei peetud. Abilinnapea Hilleri Treisalt vahendas, et linnapea jätkab senist põhimõtet ja Sõnumitooja küsimustele ei vasta.

Loksa gümnaasiumi direktor Õnnela Tedrekin ütles, et tema teada oli autor andnud lubaduse logo muuta: „Minu viga on, et ei kontrollinud infot üle.

Palume vabandust, et nii juhtus. Aga olen seisukohal, et meie kool pole likvideeritud, sisuliselt pole kool muutunud ja logo võiks olla sama. Vaid tähed on asendatud uutega. Kuna on seisukoht, et meie kool on seotud märgi kaudu nii kajaka kui merelainetega, võiksid need olla ka edaspidi logol. Taustal on ka praegu avatud raamat, need tumedad ääred on tekkinud õpilaste päevikute siselehele trükikojas, meie edastasime logo, kus olid muudetud ainult tähed. Ka vene kool nõustus sellise variandiga.”

Eelmine artikkelLiiklusõnnetus Leesi-Tammistu teel
Järgmine artikkelHaruldane hõbemüntide aare on pärit Anija vallast