Astro Ehitus OÜ Raasikult on aasta parim kivikatuseehitaja

3880

OÜ juhataja OMARI SINIJÄRV peab oluliseks, et Eestisse loodaks ühtsed katusepaigaldusstandardid.


Astro Ehitus OÜ juhataja OMARI SINIJÄRV aasta parima katuseehitaja rändkarikaga.

Viilkatuste ehituse ja renoveerimisega tegelev ettevõte Astro Ehitus OÜ sai alguse 1997. aastal Tallinnas. Viimased 10 aastat on see tegutsenud Raasikul. Firma on ehitanud kivi- või plekk-katused ka näiteks Raasikul Tehase teel asuvatele kortermajadele ja pastoraadihoonele, Kehra kunstidekoolile, Alavere lasteaiale, Kuusalu tervisekeskusele.

Mitu aastat on OÜ Astro Ehitus olnud katusematerjalide tootja Monieri väljakuulutatud parima katuseehitaja edetabeli eesotsas. 2012. aasta eest saavutati hiljuti esikoht ning suur kuldne rändkarikas.

Koolitatud tööjõust tuleb puudus
Astro Ehitus OÜs on põhikohaga töötajaid 7, suvel palgatakse lisaks hooajatöölisi ja suuremate objektide puhul kasutatakse alltöövõtjad. Suveperioodil jõutakse ühes kuus katus panna kolmele objektile.

Katuseehituse turg on kõikuv. Paljuski sõltub ilmast, kas ja kui palju tööd on. Talvel toodavad objektid pahatihti miinust, kõrghooaeg on augustist oktoobrini, kommenteerib juhataja Omari Sinijärv. Viimastel aastatel teeb Astro Ehitus OÜ ka parandustöid teiste pandud katustele, sest ehitusbuumi aegne kvaliteet oli sageli halb.

Ehkki buumiaegne praak pakub ettevõttele tööd, ei rõõmusta selline olukord, kinnitab ta: „Ahastus tuleb peale, kui mõelda, et inimesed lasksid majadele katused ehitada ja peavad nüüd selle parandamise eest maksma ehk rohkemgi kui tookordne katuseehitus ise. Buumi ajal võis peaaegu igaühest, kokast või autojuhist, saada katusepaigaldaja ning nüüd on tulemus näha.“

Astro Ehitus OÜ rõhub ehitusel just kvaliteedile, toonitab juhataja. Kõik töötajad koolitab ettevõte koostöös materjalide tootjate Ruukki ja Monieriga ise välja. Samas on kartus, et koolitatud töötajad lähevad välismaale ära. Eriti puudutab see hooajalist tööjõudu, keda talvel ei ole võimalik tööl hoida.

„Koolitatud tööjõudu ei olegi võtta. Noori peale ei tule, kutsekoolide tase on nõrk. Näiteks plekkseppasid kutsekoolides ei õpetata. Praegused spetsialistid on 40aastased ja vanemad. Nüüd pidi küll Haapsalus õnneks jälle õpe algama. Sellest tingituna on valtsplekk-katustel kõrged hinnad, mis lähenevad Soome ja Rootsi hindadele,“ selgitab Omari Sinijärv.

Sõltub ilmast
Astro Ehitus OÜ-l läheb juhataja sõnul praegu päris hästi, kuigi alati võiks minna paremini. Erinevalt muust ehitusturust, majanduskriis neid väga palju ei mõjutanud, pigem teised tegurid. 2011. aasta paigaldati katuseid mitmele suurele objektile. Möödunud suvi oli aga vihmane, ehitustegevust seetõttu vähe ning peamiselt töötati väiksematel objektidel.

Omari Sinijärv tõdeb, et ehitamise teeb keeruliseks ühtse katusepaigaldamise standardi puudumine:. Seetõttu ongi väga palju praaki. Nüüd on kavas ka Eestis leppida kokku ja panna paika ühtsed katusepaigaldus­standardid, et need probleemid saaksid ületatud. Oleks ehitajal ja projekteerijal, millest kinni võtta.“

Positiivseks peab ta materjalide ja võimaluste rohkust. Lähtuma peab ka sellest, millisele majale mingi katus sobib ja sellest, millised on materjali esteetilised ja tehnilised näitajad.

„Näiteks Tallinna vanalinnas on 100aastaseid kivikatuseid, mis kestavad väga hästi. Teine asi on, kas need on ka väliselt vaadeldavad. Välimus ei ole sageli enam see, mis alguses.“

Kõige keerulisemateks objektideks peab ta Tallinna vanalinna maju, sest need on muinsuskaitse all, tänavad kitsad, juurdepääsud piiratud ning palju tööd tuleb teha käsitsi. Näiteks tassida materjale läbi kangialuste. Keerulisi ettevõtmisi on tulnud ette aga mujalgi. Mõne aasta eest pandi talvel katust Rakveres asuvale kaitseliidu hoonele, see oli keeruline.

„Katus oli suur, 800 ruutmeetrit, ehituse ajal töötasid inimesed majas kahel esimesel korrusel edasi. Lisaks tuli lumetorm Monica, kuid ehitus peab olema kaetud nii, et sisse sadada ei tohi. Saime hakkama,“ meenutab Omari Sinijärv.

Ta lisab, et iga kord, kui väljas hakkab sadama vihma või lund, mõtleb katuseettevõtja objektidele, kas need on ikka korralikult kaetud.

Sel aastal saadud kuldse rändkarika tõi ettevõttele Tallinnas Nõmmel, Hiiu tänav 15 asuva nukumaja meenutava eramaja punane kivikatus. Juhataja arvates on tegu väga ilusa ja huvitava majaga, kuid ka üsna keerulise ja aeganõudva objektiga.

Eelmine artikkelRaasikul põles autokong
Järgmine artikkelRaasiku seminaril kõneleti tuulikutest, päikesepaneelidest, õhksoojuspumbast