Arukülas põlvkondade peol oli üle 1000 esineja ja pealtvaataja

2529
Korraldustiim MAARJA LEOK, GARINA TOOMINGAS ja MAARJA-LY TEINO ringijuhtidele kingitud puidust köögitarvikutega.

Harjumaa põlvkondade peol „Hoia ja hooli” Aruküla lauluväljakul oli osalejaid rohkem kui Eesti esimesel üldlaulupeol.

„Arukülas lipud mastis, õued korras, lilled kastis. Külalisi Harjumaalt Arukülas näha saad,” kõlas Aruküla kultuuriseltsi juhi, põlvkondade peo peakorraldaja Garina Toomingase kirjutatud luuletus laupäeval, 28. mail Aruküla lauluväljakul.
Harju põlvkondade pidu toimus Arukülas esimest korda ja kui korraldusmeeskond oli enne ärevil, kuidas mahub lauluväljakule ära 1000 laujat ja tantsijat ning pealtvaatajad, siis selgus, et ruumi jäi veel ülegi.
Laululaval ning väljakul olid kõige noorem ja vanem põlvkond – lapsed ning eakad Harju 20 vallast ja linnast ning Tallinnast. Ida-Harjust olid peol Loksa Rannamemmed Riina Juhkami juhendamisel ning Loksa gümnaasiumi 1.-2. klassi tantsurühm, keda juhendab Elna Linkvist. Anija vallast tulid peole Kehra gümnaasiumi lasterühm Janne Kuuskla juhendamisel, memmerühm Kadri, mille rühmajuht Anu Mäeorg, Anija naisansambel Liivi Siili eestvedamisel, Kehra lauluklubi Helin, juhendaja Kaisa Tiismaa. Reet Männik tuli peole oma lauluansambliga Mariann ja Maarika Tuttelberg Alavere Heldaga. Esinesid ka Kehra rahvamuusikud, keda juhendab Ülle Raud.
Kuusalu valla pidulised olid Kuusalu keskkooli 1. klassi tantsurühm Krista Kuke juhendamisel, Elna Linkvist tuli esinema veel Vihasoo tantsumemmede ja lasteaia-algkooli lasterühmaga, Tiiu Aasa tõi peole vanaemade rühma Tiiu ning Mare Russak ansambli Viisiveeretajad. Raasiku vallast osalesid peol Aruküla põhikooli Mikud-Mannid Kaja Arusalu juhendamisel, Evi Tomingase memmederühm Pihlakobar ning Raasiku memmederühm Krõõt Janne Kuuskla eestvedamisel.
Pidu algas rongkäiguga Aruküla põhikooli eest ning seal osalesid lisaks lauljatele-tantsijatele Rae huvialakooli ja Jüri gümnaasiumi trummarid. Koos marsiti mööda Harju tänavat Aruküla lauluväljakule, kus anti 2tunnine laulu- ja tantsuetendus. Ringijuhid said korraldajatelt kingituseks puidust lusikad-kulbid, millele graveeritud naerunägu ning peokirjad. Saue gümnaasiumi meediaõpetaja, filmitegija Alexei Alexeev käis peol ringi kaameraga ning lausus, et lõpptulemust saab peagi näha Youtube’is. Pidu juhtis Kuuno Kasak. Pidulisi olid tulnud tervitama riigikogu liige Andre Sepp, vallavanem Raivo Uukkivi ja Harjumaa kultuurinõunik Ruth Jürisalu.
Kõige emotsionaalsemaks osaks hindasid mitmed pidulised seda, kui Harri Aljasmäe laulis koos ühendkooridega „Unustuse jõel” ning kõik tantsijad olid samal ajal väljakul, näoga lauljate poole. See lugu läks ka kordamisele. Pidu lõppes Aruküla helilooja Juhan Trumpi loodud lauluga „Hoolimise laul”, mida helilooja ka ise dirigeeris. Laulule on teinud tantsuseade Janne Kuuskla.
Aruküla elanikud, perekond Krisberg kiitis, et vaatepilt oli võimas: „Täiesti selline tunne, nagu oleks päris tantsu- või laulupeol. Kahju, et seda kõike ei olnud võimalik kõrgemalt vaadata, oleks saanud näha tantsijate mustreid. Samas on mõnus, et pisikesel Aruküla lauluväljakul toimus nii laiahaardeline pidu.”
Korraldaja Garina Toomingas ütles pärast pidu, et mitu päeva kestnud vaimustus on jõudnud haripunkti: „Tahtsin pidu saada Arukülla kaks aastat ning kolmandal see õnnestus. Arukülas on kõik vajalik olemas, pidu on tehtud ka palju kitsamates kohtades, ka staadionitel, mis pole üldse nii mõnus kui Aruküla mändide all. Õnneks tuleb iga asi omal ajal ning kõik loksub paika.”
Ta rõõmustas, et ruumi jätkus pidulistele piisavalt: „Korraldaksin pidu iga kell uuesti, kui saab teha tööd sellise vaimustava meeskonnaga – Ülle Raud, Liivi Siil ja Linda Pihu, Evi Tomingas ja Janne Kuuskla olid kandvad jõud, kes panid kokku kava ning aitasid selle siduda tervikuks hoia ja hooli teemaga. Reede õhtul käisid tantsuõpetajad väljakule märke maha panemas ning laupäeva hommikul saime varakult kõik kokku, et ettevalmistusi teha.”
Garina Toomingas lisas, et andis kohe pärast pidu Harju kultuurijuhtidele teada, et on valmis seda uuesti korraldama: „Teeksin veel paremini kõike, mis jäi praegu esimese korra teadmatuse taha. Kindlasti tahaksin tellida drooni, et pidu õhust pildistada ja filmida.”
Harjumaa kultuurinõunik Ruth Jürisalu kommenteeris pärast pidu Sõnumitoojale, et igal aastal pole suuri laulu- ja tantsupidusid, kuid traditsiooni kannavad edasi kõige nooremad ja kõige eakamad: „Jäin väga rahule. Tantsud ja laulud olid seotud liikumisega kenaks tervikuks. Tore, kui peole tulevad lapselapsed oma vanavanematega. Varem on korraldatud pidu memme-taadi peo nime all, kuid suvel on tore pakkuda esinemisvõimalust ka lastele. Osalema tahaksid tulla ka mudilaskoorid, kuid neid lauljaid on 1500 ning see on tulevikuteema.”
Raasiku abivallavanem, korraldusmeeskonna liige Ardo Niinre märkis, et kui peetakse pidu, on rahvas elujõuline: „Nii suurt pidu pole Arukülas minu ajal korraldatud.”

Eelmine artikkelIda-Harjus koordineerib EV 100 tähistamist külades KAISA LINNO
Järgmine artikkelMAIE ORAV: „Tantsupidu Kuusalus on mu kummardus kodukandile.“