Juminda ja Pärispea poolsaar jäid korraks lumevangi

1367

Eelmise nädala teisipäeval sadas Juminda ja Pärispea poolsaare läänepoolsetes külades maha kuni 70 sentimeetrit lund.

ÜLLE TAMM
KÜLLI KOPPELMAA
ERE UIBO

Esimene lumi tuli tänavu novembri alguses. Eriline oli see, et sadas mitu päeva ja palju, kohe läks ka külmaks. Lumerohkus ja libedad teed raskendasid autoliiklust. Anija, Kuusalu ja Raasiku vallas lükatakse kohalikud teed lahti vallaelanike koduväravateni.

Kuusalu vald
Kuusalu valla majandusteenistuse juht Madis Praks sai teisipäeval, 8. novembril poolsada telefonikõnet, mille sisu oli enamvähem sarnane – anti infot lund täis teede kohta või pahandati, miks lume­traktor pole külla jõudnud. Kõige enam oli teateid Juminda, Tammistu, Pärispea külast ja ka mõlema poolsaare teistest küladest.
Tammistul jõudis koolibuss teisipäeva hommikul külast läbi sõita, Jumindal jäi korraks lumme kinni, välja aitas kohalik elanik oma traktoriga. Pärast seda algas hull lumesadu ning hiljem kodudest lahkunud külaelanikud jäid autodega lumme kinni ega pääsenud tööle. Ka Nõmmeveski mäel vajas koolibuss traktori abi.
Madis Praks: „Selgitasin helistajatele, esmaspäeva õhtul saatsin kõigi piirkondade lumelükkajatele sõnumi, et teisipäeva varahommikul tuleb minna teedele. Lund tuli maha palju, masinad töötasid, korraga igale poole ei jõudnud. Enamikes piirkondades oli maha sadanud kuni 20 sentimeetrit lund, seal jõudsid lükkajad töö tehtud kiiresti. Lisaks poolsaartele oli lund rohkem ka Saunja külas, kus oli lumelükkajal samuti palju tööd.“
Ta kõneles, et sai kurje telefonikõnesid ka esmaspäeval, kui lund oli maha sadanud suhteliselt vähe: „Vastasin, et vara veel, pole õige aeg. Masinad said liikuda, kuigi oli pisut ebamugav.“
Kuusalu vallas läheb üks ring lumelükkamist kõigi 12 piirkonna peale kokku maksma umbes 8500 eurot. Vald teeb talvist teehooldust 585 kilomeetril. Majandusteenistuse juht toonitab, kui kannatatakse ära väiksem lumi teedel, siis saab selle võrra rohkem remontida kruusateid või panna mustkatet.
Eelmisel talvel alates jaanuarist kevadeni läks lumelükkamine Kuusalu vallas maksma 126 000 eurot.

Anija vald
Anija valla majandusspetsialist Margus Molok ütles, esimeste päevade jooksul pärast lumesadu teatati  vallamajja  paarist  kohast,  et teed on jäänud puhastamata,  kuid lumelükkajad reageerisid kiiresti ning probleemid said lahendatud.
„Suurt lumeuputust meil pole olnud, inimesed lumevangi ei jäänud. Kuigi pabistati juba ette ning mõnest kohast helistati või kirjutati meile kohe, kui esimene lumi tuli maha. Muretseti, kas sahk ikka nendeni jõuab,“ rääkis ta.
Vallateed on Margus Moloki sõnul olnud praegu paremini lumest puhastatud kui riigiteed: „Lehtmetsa külast on tulnud nurinaid Kehrast Kaunisaarde viiva Kose maantee kohta, samamoodi kehv on olnud Kehrast Parilasse viiv riigitee.“
Anija vallavalitsuse tellimusel lükatakse talvel lund 190 kilomeetril vallateedel, üks kord kõigi kolme piirkonna teede puhastamist maksab kokku 4000-5000 eurot. Jaanuarist kevadeni läks teede talihooldeks 86 000 eurot.
Margus Molok: „Aasta alguses kulus lumelükkamisele väga palju raha, kuid loodame siiski ka nüüd kõik teed hoida puhtad.“

Raasiku vald
Raasiku valla haldusosakonna juht Ando Liiv lausus, et Raasiku vallas võib praegu talihooldajatega väga rahule jääda: „Vallamajja on tulnud mõned kaebused, kuid seni on need puudutanud valla kulul lükatavaid erateid ja riigimaanteid. Erateede puhul on põhiprobleem olnud lükatava osa täpsed piirid. Riigimaanteed on aga tihti vallateedest hiljem hooldatud ning see on tekitanud inimestes segadust.”
Ta lisas, et Raasiku vallas kuulub talvise teehoolduse alla umbes 200 kilomeetrit teid ning ühe lumelükkamise ringi maksumus on umbes 2800 eurot. Möödunud talvel kulus vallal talihooldeks 76 000 eurot.

Eelmine artikkelAnija ja Aegviidu ei kaalunud Raasikuga ühinemist
Järgmine artikkelKuusallu EÕMi rühm