Arukülas muusikal „Lugu kahest ajalehepoisist“

3279
Aruküla huvialakeskuse Pääsulind näiteringi lapsed Sofia Pristromskaja, Egert Penu, Kris-Gregor Kruus, Kristofer Liedemann ja Kerstin PenteL. Foto Ülo Udumäe

Aruküla huvialakeskus Pääsulind orkestrist, näiteringist ning Aruküla põhikooli kooridest koosnev trupp mängis JUHAN TRUMPI kirjutatud muusikali Arukülas 2 korda.

Reedel, 12. detsembril esietendus Aruküla põhikooli saalis jõulumuusikal „Lugu kahest ajalehepoisist“. Proovid algasid septembris, laval oli korraga kuni poolsada näitlejat-muusikut. Lavastuse laulud kirjutas Aruküla helilooja Juhan Trump, lavastas Pääsulinnu näiteringi juhendaja Piia Otti. Teist korda mängiti lavastust koolis 15. detsembril jõulukontserdil.
Helilooja Juhan Trump sõnas, et rohkem muusikal lavale ei jõua, kahest korrast piisab: „Kuidas muusikal õnnestus, otsustab publik. Õnneks on lapsevanematest publik alati heatahtlik. Lapsed olid tublid ja andsid endast parima ning kõik asjaosalised – lauljad, näitlejad, muusikud – ohverdasid oma vaba aega ühise ettevõtmise tarvis. Rahulolematu ei sobi mul küll sugugi olla, ikka tänulik.“
Ta ütles endale viidates, et võib-olla oli pisut süüd viisimeistril, kes tegi mõne laulukese liiga raske või orkestripartii pisut keerulise.
Helilooja märkis, et uue lavastuse mõtet tal praegu veel pole: „Kuna lastemuusikale on Pääsulinnu kooli 26 tegevusaasta jooksul ikka aeg-ajalt tehtud, jääb alati lootus, et ka tulevikus võetakse midagi sellist ette.“
Lavastaja Piia Otti rääkis, et lõpptulemusega võib jääda rahule, kui pealvaatajatelt tuleb kiitust: „Suuremaid apsakaid ei juhtunud, ainult uksekell helises vales kohas. Mõni laps, kes proovidest rohkem puudus, oli veidi ebakindel, aga võib-olla sain ainult mina juhendajana sellest aru. Selge, et närv tuleb sisse, kui saalitäie rahva ees esineda. Hea meel oli selle üle, et lapsed said lavapiltide vahetamisega vaikselt ja kärmelt hakkama, proovides oli see paras peavalu.“
Lava taga organiseeris Pääsulinnu näitlejaid ringi teine juhendaja Anžella Veelmaa. Piia Otti istus etenduste ajal saalis esireas ning oli lastele seal toeks.
Piia Otti sõnas, et mida nooremate lastega töötada, seda põhjalikumalt tuleb kõik kohe alguses läbi mõelda ja paika panna – seega ei hakanud ta kahe etenduse vahel midagi muutma, et lapsi mitte segadusse ajada.
Ta kiitis Juhan Trumpi loodud muusikat: „Südamlik ja ilus meloodia ja laulude tekstid sobisid jõululooga väga hästi kokku. Kolleegidelt Aruküla lasteaias olen kuulnud, et lavastus tekitas jõulutunde ning tegi silma märjaks.“
Aruküla huvialakeskuse direktor Malle Jaako, kes jälgis muusikali publiku hulgast, kiitis, et nii suure osavõtjate arvuga lastelavastust pole Arukülas varem lavale toodud: „Eriti vahva, et see sündis huvikooli ja põhikooli koostöös.“
Aruküla põhikooli koorilauljad ütlesid, et muusikali oli väga põnev teha – noored sõnasid, et kuigi muusikal kestis alla tunni aja, tuli proove teha palju, et kõik osapooled tervikuks siduda. Lauljad kiitsid Juhan Trumpi laulukesi ning märkisid, et neid oli mõnus ning üsna lihtne õppida.
Lavastuse peaosi täitsid Pääsulinnu huvialakeskuse lapsed – ajalehepoiss on Anete Paenurm, tema ema rolli täidab Aveli Aavik, kaks sümboolset tegelast Rõõm ja Rahu on Kristofer Liedemanni ja Kris-Gregor Kruusi mängida.
Koore juhendasid Age Imala ja Külli Ovir, muusikali dekoraator oli Ülo Udumäe ning kostüümikunstnik Ene Hert.
Muusikali laulud kirjutas Juhan Trump Leelo Tungla ja Urve Tinnuri luule sõnadele, Piia Otti dramatiseeritud jõulujutt on pärit August Kitzbergi loomingust.
Lavastuses kõlasid lisaks avamängule laulud „Jõulunukrus“, „Üks väike jõuluingel“, solistilaul „Kõige ilusam jõulupuu“, „Jõuluöö“, „Jõulud kodus“ ja instrumentaalpala „Jõulud kodus“.

Eelmine artikkelMatti talu pererahvas elab Suru külas aastaid elektrita
Järgmine artikkelKehrast pärit kunstniku EHA PÕLENDIKU looming on jõulukaartidel