Aruküla mehed tegid naistele sõbrapäevaks pärlikeesid

2594

MARIS VIIRESE käe all õppisid ehtekunsti ka ARGO PEEGEL ja Imre roos.
„Mul on küll luupi vaja,“ ütles ARE KAURIT, kui hakkas pisikesi helmeid traadi otsa lükkima.

Koos temaga oli eelmise neljapäeva õhtul Aruküla rahvamajas oma kaasadele sõbrapäevaks kingitust tegemas seitse kohalikku meest. Aruküla Kultuuriseltsi tegevjuhi Garina Toomingase küsimusele, kuidas õnnestus meestel kodust välja hiilida, vastas Rain Ilmets – ütles naisele, et läheb käib korra külas, Are Kaurit öelnud, et Garina Toomingas kutsus koosolekule.

Pärlitest keede ja kõrvarõngaste valmistamist õpetas meestele hiljaaegu Kurgla külla kolinud Maris Viires. Ta selgitas, et kõigepealt tuleb valida pärlid, millest soovitakse keed teha, seejärel võeti traat, mille otsas tuli väike hõbedane helmes – pärlipidur –tangidega kokku vajutada. Kee otstesse pandi väiksemad helmed, mis jäävad kandmisel kaela taha, ette vastavalt maitsele suuremad klaaspärlid.

Kui Maris Viires selgitas veel, mis on kolott ja mis karabiinihaak, muigasid meistrimehed: „Väga huvitavad nimed, nüüd leiame kindlasti naistega ühise keele.“

Algul arvasid mehed, et ei saa pärlikeede tegemisega hakkama, ent esimesed jõudsid abikaasale teha ka kõrvarõngad.

„Mehed ongi tegelikult paremad ehtemeistrid kui naised,“ kinnitas Maris Viires.

Kuigi meistrid kahtlesid, kas naised ikka usuvad, et ehted on nende oma tehtud ning arutasid – ehk võiks kohe öelda, et ostsid – olid Aruküla ehtemeistrite näod pärast omatehtud kingituste valmimist väga rõõmsad.

„Mul on tunne, et lähen annan need kohe üle,“ sõnas Are Kaurit.

Koolituste vastu suur huvi
Kuni lapsehoolduspuhkuseni töötas Arukülas klaaspärlitest ehete tegemist õpetanud Maris Viires turunduse alal, kuid lastega kodus olles hakkas end interneti vahendusel koolitama ja oma lõbuks ehteid tegema. Esialgu tegi vaid endale, siis  kingituseks sõpradele-tuttavatele, edaspidi hakati neid temalt juba tellima. Nüüd on tal MTÜ Metsatuka Kunstiait, mis on korraldanud oma oskuste jagamiseks ka koolitusi ja töötubasid ning Maris Viires ise õpib Eesti ühe parima ehtekunstniku Gvido Valickise juures.

Eelmise aasta lõpus pakkus Maris Viires Garina Toomingasele võimalust õpetada pärlitest ehete tegemist ka Aruküla huvilistele. Esimene koolitus oli noortekeskuses. Osavõtjaid oli palju ning noortele tehti veel üks koolitus. Seejärel hakkasid ehete tegemist õppima pensionärid, kes nüüd käivad koos ehteid tegemas igal nädalal.

„Siis soovisid seda õppida nooremad naised. Mõtlesin, et sõbrapäev on tulemas, miks mitte panna kõigepealt mehed oma naistele ehteid tegema,“ ütles Garina Toomingas.

Eelmine artikkelVarastati Saunja külas
Järgmine artikkelAnija vald õnnitles OLAF SCHMEIDTI ja ANTS MIIDLAT