Raasiku valla konstaabel hakkab koerteomanike karistusi karmistama

1855

Raasiku valla konstaabel KRISTEL VILBIKS tõdeb – senised karistused pole hooletutele koeraomanikele mõjunud.

Konstaabel ütleb, et eelmisel aastal ajalehe vahendusel koeraomanike poole pöördumine pole andnud soovitud tulemusi. Ikka on neid, kes eksivad valla koerte-kasside pidamise eeskirja vastu, kuigi selle rikkumine võib kaasa tuua kuni 6000 krooni suuruse trahvi. Kui loomapidaja süül on tekitatud inimesele varaline kahju või tervisevigastus, on trahvisumma kuni 12 000 krooni.

„Seni olen esimesel korral piirdunud suulise hoiatuse või minimaalse trahviga, kuid tundub, et sellest pole olnud kasu,“ märgib Kristel Vilbiks.

Ta räägib, et mõistab, kui koer on kogemata lahti pääsenud, kuid Raasiku vallas on täiesti tavalised juhtumid, kui koer hüppab üle koduaia või pääseb muudmoodi välja ning longib ringi.

„On selge, et inimesed kardavad võõrast koera ka siis, kui see ainult haugub,“ lausub ta.

Üsna igapäevased on konstaabli sõnul ka juhtumid, kus inimene jalutab, koer rihma otsas, ning mõnest aiast jookseb nende juurde järelevalveta koer ja läheb omanikuga jalutavale koerale kallale.

„Olen inimesi välja kutsunud ja küsinud, miks on nende koerad pidevalt lahti. Sageli vastatakse, et tema koer on mõistlik ega ründa kedagi. Või küsitakse, miks nad ei või metsas jalutades koera rihma otsast lahti lasta. Tundub, et sellised inimesed pole tutvunud valla koerte-kasside pidamise eeskirjaga. Mets on avalik koht ning seal võib koer jalutada üksnes rihma otsas. Vabaks võib looma lasta ainult koduõues ja sedagi juhul, kui on välistatud tema aiast väljapääsemine,“ selgitab Kristel Vilbiks.

Ta jutustab veel, et tema juures on käinud vanemaid inimesi, kes rääkinud, et paar koera on tulnud nende juurde koju. Nad on andnud loomadele süüa ja peavarju: „Küsivad siis minult, kas nad ei tohi teha head ning kas oleks parem, kui need koerad viia varjupaika. Saan sellest aru, kuid koera võtmisega kaasneb ka vastutus. Ükski koer ei tohi vabalt ringi joosta ja möödakäijaid hirmutada.“

Konstaabel lisab, et kevade saabudes on asulates ja külades palju jalutajaid ja jalgrattaga sõitjaid. Seda enam peavad koeraomanikud olema kindlad, et nende koer ei pääse koduõuest pagema.

Eelmine artikkelVarastati Saunja külas
Järgmine artikkelAnija vald õnnitles OLAF SCHMEIDTI ja ANTS MIIDLAT