Raasiku valla ÜVK teine etapp valmis tähtaegselt.
Aruküla veetöötlusjaamas oli möödunud nädalal veeprojekti pidulik lõpuüritus – valmis on Raasiku ja Aruküla pumbajaamad ning reoveepuhastid ehk Raasiku valla ühise veevärgi ja kanalisatsiooni (ÜVK) kaks etappi. Puhta vee on kokku saanud 1600 Aruküla ja 1100 Raasiku aleviku elanikku.
OÜ Raven tegevjuht Tiit Reeder „Raasiku valla vesi on rauarikas, pruunikas ning tekkis sade.
Uutes pumbajaamades on filtrid, mis sademe veest eemaldavad. Varem ei saanud alevike tarbijad vett, kui elekter ära oli. Nüüd on pumbajaamades generaatorid, mis ei lase veel elektrikatkestuste ajal ära minna. Probleeme oli veesurvega, sest pumpade võimsused olid väikesed. Uued pumbad on võimsad ning veepuudust ei tohiks tekkida.“
Raasikul algas ÜVK ehitus 2011. aasta kevadel. Käesoleva aasta aprillis hakkas tööle Raasiku veetöötlusjaam, mis varustab puhta veega Raasiku keskasulat ja raudtee-äärseid elanikke. Ehitati uus reoveepuhasti Tehase teele kogu Raasiku aleviku tarvis.
Sel aastal algas ÜVK teine etapp, renoveeriti Aruküla veetöötlusjaam, ehitati ümber vana reoveepuhasti ning renoveeriti Nurme tänava puurkaev-pumpla.
Renoveeriti ka Raasikul Tehase teel asuv puurkaev.
Järgmisse etappi jäävad torustike rajamised eramutega tänavatele. Selleks peab esmalt valmis saama tööprojekt, mille jaoks Raven taotleb toetust Keskkonnainvesteeringute Keskuse (KIK) järgmisest taotlusvoorust. Nii Raasikult kui Arukülast võib tulla 300-400 uut liitujat. Täpsem liitujate arv ning vee- ja kanalisatsioonitorustike pikkus peaks selguma, kui tööprojekt saab valmis.
Möödunud reedel tänas Tiit Reeder kõiki, kes andsid ÜVK valmimisse oma panuse. Head soovid andsid üle Raasiku vallavanem Aare Ets ja volikogu aseesimees Helle Vaga.
Ehitaja, ASi Vensen tegevdirektor Riho Sokko ütles, et ehitus on valmis siis, kui kaheaastane garantiiaeg saab täis, ning kinkis Tiit Reederile kullavärvi mutrivõtme.
Projektijuhi firma EL-Konsult OÜ esindaja Marko Err teatas, et suur töö on veel ees: „See, mis valmis, on hästi tehtud ja Aruküla ning Raasiku head kohad elamiseks.“
Tiit Reeder märkis: „Kuna olen ise insener, siis nõudsin projekteerijatelt ja ehitajatelt väga palju. Tahtsin, et oleks kohe tehtud võimalikult hästi ja vajadusi arvestades, mitte tagantjärele kurta. Saime iga vaidluse lõpuks ilusasti kompromissile.“
KIKi esindaja Ööle Janson andis üle klaasist meene, milles sipelga kujutis. Sellise kingib KIK kõikidele, kes saavad oma projektid valmis õigeaegselt.
Lõpetuseks tänasid Aruküla mehed ansamblist Lüü-Türr projektis osalejaid Tiit Reederi ja Juhan Trumbi kirjutatud lauludega, mis rääkisid ÜVK valmimisest ja Aruküla veest.
ÜVK kahe etapi maksumus on 2 236 907 eurot. Sellest 70 protsenti andis toetust ELi Ühtekuuluvusfond. Omaosalus on 30 protsenti, Raasiku vald ja Raven OÜ võtsid mõlemad KIKist omaosaluse katmiseks laenu – vald 310 000 eurot, vallale kuuluv Raven 365 000 eurot. Tagasi tuleb maksta 20 aasta jooksul.
Kahe aleviku ÜVK III etapi jaoks enne tööprojekti valmimist raha ei taotleta.