Aruküla 720. sünnipäevaks ilmus raamat „Aruküla lugu 1291-2011“

2230
Raamatu „Aruküla lugu 1291-2011“ autorid HENRI REEDER ja MAI ERBE jagasid esitlusel ohtrasti autogramme.

Raamatut esitleti laupäeval, 10. detsembril Aruküla rahvamajas.

Raamatu autorid on Aruküla põhikooli õpetaja Mai Erbe ning ajalootudeng Henri Reeder, kaane kujundas ja fotosid töötles Ülo Udumäe.

Mai Erbe ütles, et raamatu visioon sai tal koos Henri Reederiga valmis eelmise aasta novembris, talv otsa ta luges ja tegi materjali hulgast valikut. Henri Reeder sisestas tekstid arvutisse.

„Kahjuks ei võimaldanud raamatu maht sinna panna kõike, mida oleksime soovinud. Seetõttu rõhusime rohkem sellele, mis on Arukülas olnud varem ja millised huvitavad inimesed on siin elanud,“ selgitas ta.

Palju sellest, mis jäi ruumipuudusel raamatust välja, oli laupäeval pandud huvilistele vaatamiseks-lugemiseks eraldi lauale.

Suur osa raamatus kasutatud materjale pärineb Aruküla Muinsuskaitse Seltsilt, kes algatas 1988. aastal Aruküla juubelite tähistamise ja korraldas memme-taadi õhtuid, kus hakkati koguma nende mälestusi. Need pani kirja seltsi esimehe Alar Sepperi ema Hildegard Sepper.

Henri Reeder märkis – kuigi kaante vahele sai väike osa sel­lest, mis võiks Aruküla kohta kirjutada, on peamine, et algus on tehtud: „Raamatu koostamine oli meie jaoks suur samm ning Aruküla jaoks hiiglaslik hüpe. Nüüdsest on olemas pidepunkt neile, kes tahavad kunagi uurida Aruküla ajalugu või pajatada sellest oma tuttavaile.“

Idee autor on endine vallavanem
Aruküla raamatu idee pakkus veidi üle aasta tagasi tollane vallavanem Andre Sepp. Ta rääkis, et sai ühel päeval telefonikõne Hellema talu perenaiselt Anne Eenpalult, kes palus kaasa võtta Aruküla ärksamaid inimesi ja minna talle külla. Anne Eenpalu oli katnud laua ning koos arutati, kuidas Arukülal ja kogu Eestil läheb. Kokku hakati saama kord kuus.

„Ütlesin – kui me juba koos käime ja mõtteid jagame, peaks meil olema üks kandev idee. Julgesin välja pakkuda mõtte, et see peaks olema raamat, sest on ju teada, et sõnal on jõudu, kui ta on välja öeldud ja kirja pandud,“ jutustas Andre Sepp.

Ta tänas kõiki, kelle kaasabil sai raamat valmis ning Aruküla inimeste, nende vanemate, vanavanemate ja laste lood on kaante vahel.

Ka Anne Eenpalu tänas peale raamatu koostajate tema juures käinud nõuandva kogu liikmeid – Avo Mölsi, Ardo Niinret, Andre Seppa ja Garina Toomingat.

Vallavalitsuse kultuuri- ja haridusspetsialist Ardo Niinre andis kaks esimest raamatut autoritele, neis on vallavalitsuse pühendus ja tänusõnad. Mai Erbe ja Henri Reeder kinkisid raamatu nõuandva kogu liikmetele ning kõigile abilistele, valla aukodanikele, kultuuritegijaile.

„Aruküla loo“ väljaandmist toetas 1600 euroga kohaliku omaalgatuse programm, 805 eurot eraldati Raasiku valla eel­arvest. Raamatut rükiti 500 eksemplari. Osa sellest jääb vallavalitsusele  –  kinkimiseks  külalistele ja edukatele koolilõpetajatele, raamatuid jagatakse ka koolidele, raamatukogudele.
Huvilised saavad seda osta Aruküla Kultuuriseltsist. Hind on 10 eurot.

Tulemas ka DVD
Aruküla juubeliks plaaniti välja anda ka DVD. Kuna film ei ole veel valmis, näidati raamatu esitlusel filmimaterjalist katkendeid.

Filmi idee autor Garina Toomingas rääkis – kui raamat on peamiselt ajaloost, siis DVDle  jäädvustatakse see, mis toimub Arukülas aastal 2011.

„Tänapäeva Aruküla kujundajad oleme me ise. Soovisin, et see väärtustaks just praeguseid tegijaid, kes Arukülas laulavad, tantsivad,“ sõnas ta.

DVD koostavad Olev Rähni, Henri Reeder ja Otto-Karl Vendt. Ka seda saab Aruküla Kultuuriseltsi kaudu, neid tehakse 800. Film peaks Garina Toomingase sõnul valmima kindlasti veel tänavu: „Tahan, et see jõuaks jõuluvana kingikottidesse.“

Eelmine artikkelAvastati vargused Raasiku alevikus
Järgmine artikkelKolga muuseum kutsub piparkooginäitusele