Raasiku valla infopäeval rääkis sotsiaalosakonna juhataja LIIVI PUUMETS, mida pakub vald abivajajatele.
Raasiku valla infopäeval laupäeval, 24. märtsil oli üks kõnelejatest valla sotsiaalosakonna juhataja Liivi Puumets.
Aruküla kultuuriseltsi ja Raasiku vallavalitsuse korraldatud infopäeva esimeses pooles käisid rääkimas Töötukassa ja Maksu- ja Tolliameti esindajad, teine pool keskendus Raasiku valla teemadele.
Liivi Puumets rääkis Töötukassa esindajate jutu jätkuks – kui inimene on end töötuna arvele võtnud ning otsib tööd, võivad sissetulekud väheneda nii palju, et ei pruugi enam ise hakkama saada. Sel juhul soovitab ta pöörduda valla sotsiaalosakonda, kust on võimalik taotleda toimetulekutoetust. Seda saavad kõik, kes on rahvastikuregistri järgi Raasiku valla kodanikud või ka vallas näiteks üürilepingu alusel elavad isikud. Alates 2018. aastast on Raasiku vallas toimetulekupiir üksi elavale inimesele või perekonna esimesele liikmele 140 eurot kuus. Iga alaealise pereliikme toimetulekupiir on 2018. aastal 168 eurot kuus. Perekonna teise ja iga järgmise täisealise liikme toimetulekupiir on 112 eurot kuus. Toimetulekutoetuse arvestamise aluseks on üksi elava inimese või perekonna kõigi liikmete eelmise kuu netosissetulek, jooksval kuul tasumisele kuuluvad eluasemekulud ning toimetulekupiir.
Liivi Puumets lisas, et isikutel, kellele vald maksab toimetulekutoetust, on õigus saada aastas kaks korda toiduabi.
Kui toimetulekutoetusest ei piisa, saab taotleda toimetuleku tagamise toetust. Seda makstakse peredele või üksikisikutele, kelle sissetulek jääb alla 1,5kordset toimetulekupiiri või muudel erandjuhtudel.
Ta lausus, et vallas on ka tugiisiku teenus nii eakatele kui puudega lastele ning isikliku abistaja teenus. Praegu on Raasiku vallas kaks tugiisikut töövõimelises eas puudega inimestele ning neli laste jaoks.
Sotsiaalosakonnast saab tulla küsima ka eluaseme tagamise teenust, kuigi vabu sotsiaalpindu on vähe pakkuda. Kriisiolukorras saab hädasolijad majutada Raasiku tervisekeskusesse, kus selleks tarbeks kaks tuba.
Sotsiaaltranspordiks kasutab Raasiku vald Medserv Grupp OÜ teenust, kui on vaja liikuda voodihaigetel või ratastoolis isikutel. Teenuse eest peab tasuma abivajaja, kui ta pole selleks suuteline, tuleb vald appi ja kui vajadus on põhjendatud, võtab osa arvest enda kanda.
Võlanõustamisteenust ostab Raasiku vald sisse Tallinnast, abi on ka Töötukassast, kes sama teenust osutab. Arvete alusel makstakse kinni ka viipekeeleteenus.
Ka raske ja sügava puudega isikule hoolduse seadmise teenus on valla kanda. Raske puudega inimese hooldaja saab 30, sügava puudega inimese või lapse hooldaja 50 eurot kuus.
Üks teenus, millest Liivi Puumetsa sõnul vähe teatakse, on see, et valla sotsiaalosakonnast tasub tulla küsima parkimiskaarte, kui on probleeme liikumisega. Taotlemiseks tuleb kaasa võtta tõend või kinnitus perearstilt.
Infopäeval osalejad uurisid Liivi Puumetsalt, milliseid dokumente on vaja, kui toetusi taotlema tulla, muret tunti ka kõrgete küttekulude pärast.
Raasiku vallavanem Andre Sepp soovitas – kohalik ettevõte Norges Hus on pakkunud, et aeg-ajalt saab tasuta ära anda oma tegevusest üle jäänud puiduklotse, mida on võimalik kasutada tule alustuseks või kütteks.
Volikogu liige ja Aruküla kultuuriseltsi juht Garina Toomingas pakkus välja, et Raasiku valla sotsiaalvaldkonna kohta võiks olla infovoldik, mida on koostatud ka kunagi varem ning olnud suureks abiks.
Vallavanem nõustus, et info võiks olla koondatud, lisaks võiks rohkem teavitada uute toetuste, näiteks vähekindlustatud perede laste huvihariduse toetuse info. Ta lisas, et kuigi valla kodulehel on kõik info olemas, paljud sinna lugema ei jõua.
Garina Toomingas uuris, kas valla sotsiaalosakonnal on ülevaade ka kaugemates külades üksi elavate eakate kohta – on tulnud ette, et sotsiaalmeediasse postitatakse pilt hädasolijast ja kommenteeritakse, et sotsiaaltöötajad ei märka.
Liivi Puumets ütles, et üksikud inimesed on vallas teada, neid külastatakse: „Igaühe elu on aga tema privaatsfäär. Me ei tohi sekkuda, kui just inimene ise või tema naaber, tuttav märku ei anna. Kui inimesega midagi juhtub ja keegi pole meile teatanud, pole aga meiegi hiromandid.”
Palju käiakse Liivi Puumetsa sõnul valla sotsiaalosakonnas küsimas enda kohta, aga väga palju ka oma vanemate pärast, kuna lastele on eakate vanemate hooldamine sageli väga suur koormus.