Möödunud nädalal käisid Aruküla perekeskuses Aafrika laule-tantse õpetamas Eestis ülikooli lõpetanud nigeerlased.
Aruküla perekeskus Männikäbi on tervisekeskuse hoones kui üks korter – avar köök, ühistegevusteks suurem saal ning äsja remonditud tuba väiksemate ettevõtmiste jaoks. Keskuse perenaine Juta Asuja ütleb, et perekeskus ongi võimalikult kodune paik ning ega sinna palju rahvast korraga mahugi – 5-6 lastega peret ning ruum on täis. Remondi, sisustuse ja tegevuste tarbeks on saadud raha projektidest.
Perekeskuses toimuvad ringitegevused, töötoad. Graafikus on midagi iga päev. Perenaine lausus, et nagu ühes kodus ikka, käivad ka perekeskuses külalised. Kohaliku Omaalgatuse Programmi toel on sügisest alates toimunud perehommikud, mille seekordne teema on mitmekesisus: „Sügisel tegime koos Aruküla kultuuriseltsiga perepäeva ning siis käisid meil külas puuetega inimesed MTÜst Pane Oma Meeled Proovile. Novembris oli meil looduse mitmekesisuse teema. Kindel plaan oli teha ka perepäev, mis on seotud kultuurilise mitmekesisusega. Olles ise aktiivne rahvusvaheliste vabatahtlike tegevuse koordineerimise valdkonnas, jõudsime ühe sõbra soovitusel nigeerlase Damilola Adeyemini, kes oli rõõmuga nõus tulema, kuigi tõdes, et pole lastega kunagi laulnud-tantsinud.”
Laupäeval, 28. jaanuaril võttis Dami Adeyemi Tallinnast kaasa oma sõbra, trummid ja muusika ning tuli perekeskusesse külla mitmekümnele lapsele ja nende vanematele aafrikahõngulisele perehommikule. Kahe tunni jooksul õpetas ta tantse laule, pausi ajal valmistas Juta Asuja lastega tervislikke magustoite.
Mullu TTÜs keskkonnatehnoloogia magistrikraadi saanud Damilola Adeyemi plaanib Eestisse jääda paariks aastaks, et tegeleda siin oma moedisainifirmaga: „Eestlased on väga sõbralikud, mul on siin väga huvitav. Kartsin, et Aruküla lapsi on keeruline tantsima ja laulma panna, aga nad hakkasid kohe kaasa tegema, puusi liigutasid ka vanemad.”
Ta sõnas, et tantsimine meeldib talle väga – ta annab tantsutunde Tallinnas rahvusvahelises kirikus ning Casa de Baile tantsustuudios.
Juta Asuja tõdes, et teiste kultuuride vastu kipub olema veidi võõristust, kuid pigem täiskasvanutel, lapsed on siiralt uudishimulikud ja eelarvamusteta: „Mul on hea meel, et tuli nii palju peresid ning neil oli lõbus.”
Ta lausus, et püüab vaikselt perekeskust sammhaaval edasi arendada. KOPi toel sai remonditud väike ruum, kus varem oli taaskasutuskeskus. Seda ruumi plaanib Juta Asuja kasutada nõustamiste, väiksemate ringitegevuste, massaažide ja teraapiate jaoks.
Perehommikul kolme lapsega osalenud Elen Sõnajalg Pikaverest ütles, et lapsed andsid positiivse hinnangu: „Neile meeldisid teistmoodi laulud, tantsud ja toit, mida me tavaliselt kodus ei tee. Lapsed läksid elevile ka Nigeeria naiste käsitööna tehtud käevõrudest, mille said kõik osalejad kingituseks.”
Ta oli perehommikul teist korda: „Mulle kolme lapse emana meeldib väga, et Aruküla perekeskus pakub tasuta perehommikuid, see on väärt tunnustust. Väga paljudel peredel jäävad koduvälised ühised ettevõtmised tihti rahaliste kulude taha. Aruküla perekeskuse toimkond on aga hea näide sellest, et kui on tahe korraldada, leidub alati ka võimalus.”