ARTUR TALVIK: „Ühtelaulmine pole vaid kooride üritus.”

1492

Sõnumitooja uuris ARTUR TALVIKULT, mida kujutab endast 20. augustil kell 20 algav Ühtelaulmine.

Mis on Ühtelaulmise eesmärk? Mida näidatakse Kanal 2s, mida Tallinnas ekraanil?

Ühtelaulmise eesmärk on saada üle Eesti 100 kohta, kus on normaalne internetiühendus ja suudetakse kaamerast pilt internetti saada. 100 akent kuvatakse Tallinnas Vabaduse väljakul suurel ekraanil, mis on umbes 4 meetrit kõrge ja 20 meetrit pikk. Ühtelaulmise keskne punkt on Põltsamaal, seal on 8 dirigenti ja ligi 100pealine ühendkoor. Kanal 2 kannab üle sealset laulmist. Dirigent on kogu aeg ekraanil ja juhatab kogu Eestit. Kui mõnes kohas on telekas väike, võib kohalik dirigent rütmi hoidmisel kaasa aidata, aga kohalikku dirigenti otseselt vaja ei ole.

Kes peavad end registreerima?

Registreerima peab kohti, mitte kollektiive. Meil on vaja, et oleks keegi vabatahtlik, kes registreeriks koha ning organiseeriks meie juhendamisel internetiühenduse ja muu vajaliku. Tavaliselt on need rahvamajade juhatajad või teised kohalikud aktiivsed inimesed.

Mida registreerijal vaja on?

Vaja on saada Kanal 2 pilt suurele või ka väiksele ekraanile. Veel on tarvis ühte kaamerat, arvutit ja interneti­ühendust. Üldiselt on igas piirkonnas mõni IT-spetsialist või keegi, kes seda valdkonda tunneb ja on nõus appi tulema.

Millised kohad Sõnumitooja piirkonnas registreeritud on?

Raasiku vallas on registreeritud Aruküla laululava, Anija vallas Anija mõis. Kuusalu vallas keegi registreerunud pole, seal on lähimad Võhma Vihula vallas ja Jõelähtme.

Registreerimistähtaeg oli 10. augustil. Kui keegi praegu avastab, et tahab registreerida, on see siis veel võimalik?

Sada kohta pole veel koos ja registreerimine jätkub. Kui on kõlbulik netiühendus ja tehnika, pääseb kindlasti saja hulka.

Keda Ühtelaulmisele oodatakse?

Ühtelaulmine pole vaid kooride üritus. Koorid on tuumik, kes kindlalt viisi peavad. Kõik võivad kaasa laulma minna. Pole nii, et koor on laval ja publik vaatab, vaid inimesed ja koor laulavad üheskoos. Eesmärk on panna kogu Eesti koos laulma. Kes ei saa laulupeole, saab minna endale kõige lähemasse punkti laulma. Kõik on teretulnud, laulud on tuntud, viisid tuttavad. Laulusõnu saab vaadata internetist ja kohapeal.

Kust tuli mõte korraldada Ühtelaulmine?

Arlet Palmiste tuli mõttega panna terve Eesti üheaegselt laulma ja küsis mult, kuidas seda teha. Mõtlesin lahenduse. Olen osalenud analoogses projektis, kus prooviti üle maailma „All you need is love´i” laulda. Meil on edasi­arenenum variant, kuhu on kaasatud televisioon ja dirigendid. Hirvo Surva tegeles dirigentide otsimisega. Dirigendid lülitusid kohe meie asjaga, samuti kooriühing, Kanal 2 ja Elion, kes kõik leidsid, et see on väga šeff mõte.
Minu seisukoht on, et 20. augustit tähistatakse kehvasti, ühele poole kalduvalt. Meie võtame seda kui väga olulist päeva Eesti ajaloos, Laulva revolutsiooni lõppu, mida on sobilik laulmisega tähistada. Mind paelub kahe Eestit tutvustava kaubamärgi, IT ja laulu ühendamine. Ega need väga kergelt kokku sobitu. Nii mõneski kohas on probleeme. Testisime eelmisel nädalal Tallinnas ühendusi 30 registreerunud kohaga, katkestusi oli palju. Hea, et testi tegime – saime hakata otsima lahendusi, et katkestusi vältida.

Kui suur on võimalus, et kõik ei õnnestu nii, nagu vaja?

Riskid on väga suured. Kõiksugu asju võib juhtuda – server lennata, levi kaduda. Aga me ei tohiks ennast IT-riigiks nimetada, kui sellist asja ära teha ei suuda.

Eelmine artikkelMaastikupõleng Järsi külas
Järgmine artikkelKuusalus etendus esmakordselt lühinäidend pühak Lauritsast