ARTUR TALVIK: „Mu edu saladus on Juminda kogukond.“

1750

Riigikogu valimistel valijatelt isikumandaadi saanud ARTUR TALVIK, kuidas valimistele järgnenud päev on möödunud?

Vabaerakonnas riigikogusse kandideerinud ARTUR TALVIK tegi valimistel üllatustulemuse – 7305 häälega riigis 8. kohal.
Vabaerakonnas riigikogusse kandideerinud ARTUR TALVIK tegi valimistel üllatustulemuse – 7305 häälega riigis 8. kohal.

„Tänane päev (esmaspäev – toim) on olnud raju. Andsin umbes kümme intervjuud, vastasin sajale telefonikõnele. Õhtul vastasin paljudele e-kirjadele. Magamatus on suur, enne ETV „Ringvaate“ saadet õnnestus pool tundi magada.“
Eelmistel valimistel saite Roheliste Erakonna kandidaadina Harju-Rapla valimisringkonnast 2957 häält, nüüd 7305.  Millist tulemust prognoosisite?
„Ma ei prognoosinud midagi. Kui liitusin Vabaerakonna seltskonnaga, ei uskunud keegi mu tuttavatest, et erakond ületab künnise ja läheme riigikogusse. Viimastel päevadel päris palju pabistasin, teadmatus oli väga suur. Olin valmis kõigeks.
Roheliste erakond oli neli aastat tagasi kehvas seisus. Sain valijatelt hääli, kuid see erakond ei pääsenud riigikogusse. Aga juba siis, ehkki mitte nii läbimõeldult, rääkisin sama juttu, mis nüüd.
Kogu edu saladus on Juminda poolsaare kogukond. Seal ja nende inimestega tegutsedes olen aru saanud, milline kihvt Eesti meil võiks olla. Et saaksime rohkem õigust otsustada rohujuure tasandil. Rääkisin valimiseelsetel kohtumistel Juminda kogukonnast, tõin näiteid meie tegemistest. See läks inimestele hästi korda.
Mul on hea meel, et ühiskond hakkab aru saama – juhtimine ei pea tulema kontorist. Tahame isetegemise ja –otsustamise ühiskonda.“
Mitmes intervjuus rääkisite esmaspäeval sellest, et kohaliku omavalitsuse korralduse seadust tuleks hakata muutma. Kuidas näiteks?
„Kohalikud omavalitsused võiksid olla kahetasandilised. Oleksid ülemvallad, kus otsustatakse transpordi ja muude suuremate logistiliste korralduste üle. Väiksemate valdade piire ei peaks muutma. Volikogud oleksid kogukondlike esindajate kogud.
Selgitan Kuusalu valla näitel. Kuusalu vallas oleks 19 ühemandaadilist valimisringkonda – praegu on Kuusalu volikogu koosseis 19liikmeline. Nende ühemandaadiliste ringkondade valimiste võitjad moodustaksidki volikogu.
Võibolla Kuusalu vallas poleks selline korraldus nii oluline, aga paljudes kohtades käib juhtimine parteide kontoritest Tallinnast. Tahame partokraatiast lahti saada, selle eest me seisame.“
Kolgaküla rahvamajas toimunud valimisdebatil ütlesite, et Reformierakond võiks riigikogus jääda varupingile. See pälvis suure aplausi. Päev pärast valimisi räägitakse Vabaerakonnast kui võimalikust valitsuspartnerist.
„Valitsusläbirääkimised saavad olema rasked. Saan aru, et meis nähakse partnerit, aga oleme põhimõttekindlad.  Olukord on ülipõnev.“
Kolgakülas oli Teil kaasas toetajate tiim Juminda Poolsaare Seltsist. Olete selle juht. Kas seltsis ikka jätkate?
„Kindlasti. Et ühiskonnast aru saada, võiksid kõik riigikoguliikmed tegutseda vabatahtlikena. See on jube hea võimalus tegelikust elust mitte eemalduda ja mitte kapselduda.“

Eelmine artikkelRaasiku linetantsijad võidutsesid Riias
Järgmine artikkelKRISTEL PAUNEL Kuusalu volikogu revisjonikomisjonis