Kuusalu vallast taotletakse Leader-toetust kokku 16, Loksa linnast 4 projektile.
Arenduskoja Leader-piirkonna tegevjuht Heiki Vuntus tõdes esmaspäeval, et ehkki kevadvoor oli avatud kaks nädalat, 4.-17. aprillini, esitati suurem osa taotlustest kolmel viimasel päeval. Reedel, 15. aprillil laekus 15, laupäeval 2 ja pühapäeval, 17. aprillil 18 projekti. Viimane projektitaotlus oli e-PRIA kaudu teele pandud kell 23.50 ehk kümme minutit enne sulgemist.
Sel kevadel alanud uuel rahastusperioodil nõutakse, et taotlused tuleb sisestada e-PRIAsse, sealt jõuavad need oma Leader-piirkonna juhtideni.
Kokku on Arenduskoja kaudu jagatavatele Leader-toetustele kevadvoorus kandideerimas 45 rahataotlust. Arenduskoja tegevjuht Heiki Vuntus hakkab neid koos projektide konsultandi Tiina Viluga üle vaatama. Avastatud vigadest informeeritakse taotlejaid kirjalikult ja palutakse kolme tööpäeva jooksul parandada.
Heiki Vuntus: „Igal juhul tuleks ühendust võtta, kui me kiri kohale jõuab. Põhjendatud juhtudel võimaldame parandused sisse viia kuni kaheksa tööpäeva jooksul. Aga pärast seda läheb aeg lukku ja kui muudatused jäävad tegemata, siis me projekti hindamisele ei suuna.“
Esmase tutvumise põhjal on tema sõnul juba näha, et mõned taotlused on esitatud valesse meetmesse. Ka on projekte, mille puhul on nõuetest ilmselt valesti aru saadud.
„Oluliselt paremini on projektitaotlusi koostanud need, kes on käinud nõustamistel. On ka päris suuri apsakaid ja just neilt, kes pole infopäevadel ja nõustamistel osalenud. Taotluste esitamise viimasele minutile jätmisel juhtus ka selline viga, et alles nüüd, nädalavahetusel avastati – e-PIRAsse saab kasutajaks registreerida ainult tööpäevadel. Kaks projekti on Arenduskotta saadetud e-kirjaga, kuid need ei lähe arvesse“ kommenteeris Heiki Vuntus.
Kõige rohkem on taotlusi esitatud meetmesse 2.1. „Kogukonnainvesteeringute toetus“ – kokku 18, neist 8 Kuusalu vallast ja 2 Loksa linnast. Sellest meetmest jagatakse toetusteks 103 000 eurot. Taotluste kogumaht on viis korda suurem – üle 652 000 euro. Puudu jääb üle poole miljoni euro.
Samas jääb raha üle meetmest 2.2. „Aktiivne ja tegus kogukond“, mille kaudu oli plaan jaotada seekord 173 000 eurot. Ent esitatud 12 taotluse kogumaht on 86 727 eurot, ligi pool jääb üle. Kuusalu vallast esitati sellesse meetmesse 3 taotlust, Loksalt 2.
Heiki Vuntus märkis, et infopäevadel selgitati – meetme 2.2. projektid peavad olema 2-4 aasta peale, et ei peaks igal aastal jätkutoetusi taotlema. Seetõttu ka kavandati toetusteks suur summa.
Meetmessse 3.1. „Ajaloo- ja kultuuripärandi väärtustamise investeeringute toetus“ on saadetud 6 taotlust, neist 3 Kuusalu vallast. Jagamisele läheb 103 000 eurot, küsitakse kokku 143 000 eurot.
Meetmest 3.2. „Kultuuripärandi hoidmine“ tahetakse euroraha 9 projektile, Kuusalu vallast on 2. Jagamiseks kavandati 74 000 eurot, taotletakse kokku 69 500 eurot ehk 4500 eurot vähem.
Korruptsiooniohu vältimiseks saadetakse MTÜ Arenduskoda hindajatele, nende asendajatele ja juhatuse liikmetele nimekiri saabunud taotlustest ja palutakse infot, kas nad võivad olla mõnega seotud. Kui on, siis tuleb neil end vastava meetme hindamisest või tulemuste kinnitamisest taandada.
„Meie hindajad peaksid mai lõpuks olema seadnud taotlused meetmete kaupa paremusjärjestusse, edastame need PRIAsse rahastusotsuse tegemiseks. Kui varem avalikustasime hindamistulemused kohe, siis nüüd on see suur saladus, tulemused saab avaldada alles siis, kui PRIA annab oma hinnangu, seega tõenäoliselt augustis või septembris,“ lisas Arenduskoja tegevjuht.
MTÜ Arenduskoda liikmed on Kuusalu, Vihula, Tapa ja Kadrina vald, Loksa linn. Uuel perioodil, aastani 2020 jagab Arenduskoda toetusteks üle 2,6 miljoni euro. Septembris tuleb taotlusvoor ettevõtjatele – meetmetesse 1.1. ja 1.2.