Arenduskoja esindus käis Portugalis

960

Juhatus ja hindamiskomisjoni liikmed tutvusid Portugali Leader-projektidega.

Kuusalu, Vihula, Tapa, Kadrina ja Ambla valda ning Loksa linna üheks Leader-piirkonnaks ühendava MTÜ Arenduskoda juhatuse liikmed ja projektide hindajad külastasid septembris toimunud koolitusreisil Lääne-Portugali Leader-piirkondi Liss­aboni ümbruses.
 
Kuusalu vallavanem Urmas Kirtsi, kes kuulub MTÜ juhatusse, ütles, et Portugalis nähtu andis kinnitust – investeeringuprojektidest jääb jälg, pidudeks antud toetusraha kaob: „Kuid teistpidi on ettevõtluse toetamine ka turu solkimine. Kui toetada ettevõtjaid, peaks see aitama kaasa kohaliku piirkonna imago tõstmisele või tooma turiste, kes jätavad oma raha sellesse kanti.”

Portugalis käidi külas, kust elanikud olid lahkunud. Leader-raha toel taastati majad, leiti külale uus mõte. Kuna seal oli kaunis loodus, tehti matkarajad. Külla toodi turistidega uus elu.

„Huvitav oli ühes teises külas ka Leaderist toetatud loodusrada vaegnägijatele. Neil oli võimalik liikuda peatuspunktidesse omapäi, ilma saatjata. Selgitused olid punktkirjas. Tehtud oli kohvik ja infopunkt, korrastatud külalistemajad,” kirjeldas vallavanem.

Kolmandas külas käidi pagaritöökojas, kus küpsetati pirukaid maailma kõige õhukesemast taignast, paksus pidi olema 0,01 millimeetrit. Retsepti said küla perenaiste esiemad kunagi kohalikust kloostrist, mis nüüdseks on suletud. Erilisi pirukaid turustatakse kaubanduskettides, koos toodetega käib kaasas lugu kõige õhukesemast taignast.

Eelmine artikkelRehatse külast leiti mürsk
Järgmine artikkelÜVK projektidega tehakse Loksa, Kehra, Kuusalu ja Kiiu eramajadele kanalisatsioon