ANTI INGEL Arukülast edukas mitmel alal

2304

Raasiku valla parim sportlane, kabetaja ANTI INGEL mängib akordionit ja teeb kuubikuga rekordeid.
ANTI INGELIL pole Eestis endavanuste kabetajate hulgas vastast, lähim eesmärk on saada ka täiskasvanute meistriks.
16-aastane Anti Ingel lõpetas Aruküla vaba waldorfkooli ja õpib nüüd Tallinnas Gustav Adolfi Gümnaasiumi 10. klassis.

Ta käis Aruküla kooli teises klassis, kui direktor Avo Möls tegi koolis male ja kabe ringi. Mõne aja pärast spetsialiseerus Anti Ingel kabele. Veidi aega hiljem jäi ta võistlustel silma Keila kabeklubi treenerile Otto Pruunsile.

„Ta vaatas, et olen andekas poiss ja kutsus enda juurde treenima,“ räägib Anti Ingel.

Arukülast viisid vanemad teda mitu aastat igal nädalavahetusel Keilasse, kuni treeningud hakkasid juhendaja kõrge vanuse tõttu ära jääma. Siis sai Anti Ingelist Nõmme kabeklubi liige. Seal harjutab ta treeneri Heinar Jahu käe all siiani. Treeningutel käib korra nädalas, kuid töötab ka kodus – osaleb internetiturniiridel, analüüsib partiisid, loeb raamatutest teooriaid.

Eestis Anti Ingelile omavanuste seas vastaseid pole. Tänavu tuli ta kadettide ehk kuni 16-aastaste Eesti meistriks ning juunioride ehk kuni 19-aastaste seas jagas esimest-teist kohta. Võrdselt tugev on ta nii 64-ruudulises vene kabes kui 100-ruudulises rahvusvahelises kabes. Rahvusvahelise kabe kadettide maailmameistrivõistlustel saavutas Anti Ingel sel aastal 11. koha.

Tema esimene suurem eesmärk on tulla kabes täiskasvanute Eesti meistriks. Kui see saavutatud, on tema meelest õige aeg uusi sihte seada.

Muusikakoolist kiitusekiri
Umbes samal ajal kui kabemängu, alustas Anti Ingel Aruküla huvialakeskuses Pääsulind Eve Vendti käe all ka akordioniõpinguid.  Akordionit mängis Anti Ingeli vanaisa, kodus oli pill olemas. Noormees kinnitab, et teda pole vanemad pidanud pillitundidesse sundima: „Mulle on akordioni õppimine kogu aeg meeldinud, kordagi pole tekkinud tunnet, et enam ei viitsi.“

Muusikakooli lõpetas ta tänavu kevadel kiitusekirjaga. Muusikat soovib noormees edasi õppida, seni kaua käib endiselt Eve Vendti juures pilli harjutamas. Iseseisvalt on ta õppinud ka klaverit ja kitarri.

Anti Ingel kinnitab, et kabe ja pillimängu harjutamine pole üksteist seganud ning tal on olnud jaksu tegelda mõlemaga. Enne muusikakooli lõpetamist nõudis suuremat tähelepanu pillimäng, enne suurvõistlusi harjutab rohkem kabemängu. Mõnikord on küll esinemised ja võistlused sattunud ühele ajale, siis on tulnud valida.

„Õnneks pole väga olulised võistlused ja konkursid samal ajal olnud,“ rõõmustab ta ning lisab, et kaks nii erinevat ala pigem täiendavad üksteist.

Eesti rekordiomanik
Üks huviala on Anti Ingelil veel – talle meeldib kokku panna Rubiku kuubikut. Sel aastal osales ka „Talendijahi“ telesaates ning vaatajad hääletasid ta finalistide hulka.

Kuubiku-vaimustusse sattus Anti Ingel üle kolme aasta tagasi ühel kabevõistlusel.

„Ühel teisel eestlasel oli kuubik kaasas, ta oskas seda kokku panna. Mõtlesin, et õpin ka selgeks. Kui selgeks sai, oli vaja seda kokku panna järjest kiiremini,“ jutustab ta.

Telesaates pani noormees esialgu ühe minuti jooksul kokku 3 kuubikut, finaalsaates mõõdeti tema aega ühe kuubiku kokkupanemises. Paremal katsel oli tulemus veidi üle 13 sekundi. Anti Ingeli isiklik rekord kuubiku kokkupanemises on 7,96 sekundit, kuid ametlik Eesti rekord on tema nimel 13,66 sekundit. See mõõdeti hiljuti Düsseldorfis toimunud MMil, kus Anti Ingel saavutas 304 osaleja seal 73. koha. Ametlik maailmarekord kuubiku kokkupanemises on 7,08 sekundit.

Laupäeval, 7. novembril on Kosel Eesti esimesed lahtised meistrivõistlused. Seal on kavas erinevad alad kuubikuga, Anti Ingel loodab saavutada meistritiitli kuubiku aja peale kokku panemises, ta ei tea, et Eestis suudaks keegi seda teha temast kiiremini.

 „Kuubiku kokkupanemine on mõttesport nagu kabe, kuid see nõuab käteosavust nagu akordion. Ei tea, kas oleksin selles nii tugev, kui poleks nende kahe alaga tegelnud,“ mõtiskleb ta.

Eelmine artikkelVarastati metalli
Järgmine artikkelAnija uus vallavanem on TIIT TAMMARU