Anija vallavalitsus palub külavanematelt abi

923

Anija valla külavanemad kohtusid teisipäeval, 7. juunil Kihmla-Salumäe külaplatsil toimunud ümarlauas.

Anija valla külakogukondade ja vabaühenduste kokkusaamisel kõneldi peamiselt kahel teemal – kiire interneti saamisest küladesse ning liikumisest „Maale elama“. Arendusjuht Ingeldrin Aug ütles, et eesmärk on välja selgitada, kuhu hakata planeerima lairiba interneti kaabli vedamist.
„Oleme saanud tehnilise järelevalve ametist andmed ning oma vallavalitsuse majandusvaldkonna töötajatega pannud kokku tabeli, milles on kõik meie valla külade hoonestatud kinnistud – majapidamised ja ettevõtted. See on alus, millele soovime külavanemate abiga hakata andmeid koguma, sest nemad teavad kõige paremini, kus elatakse, kus on maja tühi,“ selgitas arendusjuht.
Ta lisas, et kahjuks pole valla igal külal vanemat, seetõttu loodetakse ka teiste aktiivsete inimeste abile. Andmed tahetakse kokku saada 28. juuniks, mil toimub vallavolikogu juurde loodud lairiba interneti komisjoni järgmine koosolek: „Läheb küll kiireks, aga anname endast parima.“
Ingeldrin Aug kutsus külakogukondi üles andma talle infot ka külades olevate tühjade hoonete kohta, millele saaks anda uue elu.
„Võib-olla pole mõni omanik veel mõelnud, et võiks oma kasutuseta seisvad hooned maha müüa või välja rentida. Kuna saime „Maale elama“ messilt palju huviliste kontakte, palusin ka, et mulle antaks teada, kui külades on plaan kinnisvara müüa, kuid kinnisvaraportaalides ei ole kuulutatud. Need ei pea olema vaid elamud, vaid ka ettevõtluseks sobivad tootmishooned, maa või näiteks kas või vana viljapuuaed,“ rääkis ta.
Külakogukondade ümarlauas osalesid ka vallavanem Arvi Karotam, volikogu aseesimees, lairiba interneti komisjoni juht Jaan Oruaas, Kuusalu vallavalitsuse IT arendusjuht Peep Abel ning Aegviidu vallavalitsuse majandusspetsialist Enn Pung. Ingeldrin Aug ütles, et Peep Abel soovis tulla kuulama lairiba internetiga seonduvat, Enn Punga kutsus ta ise, kuna Anija-Aegviidu vallad peavad ühinemisläbirääkimisi.