Möödunud nädalal oli kaks päeva Kuusalu valla, peamiselt Juminda poolsaarega tutvumas Ameerika Ühendriikide suursaadik Eestis George P. Kent koos abikaasaga.
„Kutsusin saadiku külla, et näidata talle kogukondlikku elu ja tegevust Eestis Juminda poolsaare näitel, kuna olen ise siit pärit,“ ütles riigi peaprokurör Andres Parmas, kes elab Tapurla külas.
USA suursaadiku külaskäik algas esmaspäeval hommikul Kuusalu vallamajas, kus ta kohtus vallavanem Terje Kraanveltiga. Vallavanem tutvustas külalistele umbes tund aega kestnud kohtumise jooksul Kuusalu valda, rääkis, mida seal tehakse, kust tuleb valla tulu, millised on peamised probleemid.
Juminda poolsaarel viis Andres Parmas George P. Kenti kõigepealt oma kodukülla Tapurlasse, et näidata, milline näeb välja üks Eesti rannaküla: „Rääkisime piirkonna ajaloost, kuidas inimesed siin enne elasid, kuidas ja millest elavad praegu. Kõnelesime ka sellest, mida siin nõukogude-ajal tehti, ka küüditamistest.“
Külalised käisid veel Leesi kogukonnapoes, Juminda miinilahingu mälestusmärgi juures, Majakivi-Pikanõmme matkarajal ja vaatetornis, samuti Muuksi linnamäel. Artur Talvik tutvustas Juminda vabatahtlike merepäästjate tegevust.
Teise päeva hommikul viidi suursaadik ja tema abikaasa merele hülgeid vaatama. Kaasas oli ka keskkonnameti juht Rainer Vakra, kes rääkis külalistele Lahemaa rahvuspargiga seonduvast.
Andres Parmas ütles, et plaan oli suursaadikule näidata ka Hara sadamat, tutvustada sadama tegevust praegu ja ka siis, kui seal oli allveebaas, kuid pärast merelkäiku pidi saadik
ootamatult lahkuma ning Harga ei jõudnud.
„Sellest on kahju, sest Harga soovis saadik väga minna, kuna ta isa oli olnud allveelaevakomandör,“ lausus Artur Talvik.
Andres Parmase sõnul meeldis Juminda poolsaarel nähtu George P. Kentile väga: „Ta kiitis, et meil on väga tegus ja elujõuline kogukond, mis on ka tõsi. Meie kogukonnapood, mis on tõesti muljetavaldav, avaldas muljet ka temale. Teda üllatas Juminda miinilahingu mälestusmärk, ta ei olnud sellest lahingust midagi kuulnud. Arvestades, kui suur katastroof see oli, teatakse miinilahingust maailmas väga vähe.“