Anija vallas algas uute elanike kampaania

1904
Anija valla kampaaniatelgi juures Kehras. Esimesel korral olid kodanikukampaania agitaatorite rollis vallasekretär HELDI LAKS (paremal) koos poja GENNET JOELI ning majandusteenistuse juhi TOOMAS REISIGA.

Möödunud laupäeval oli Kehra keskväljakul suur telk, mille juures kutsusid vallaametnikud inimesi üles registreerima end Anija valla kodanikuks.

Anija vallavalitsus on kuulutanud novembri elanike kuuks. Kolmel laupäeval on Kehra keskväljakul, kahe suure kaupluse vahelisel platsil kollane telk ning selle kõrval reklaambänner, mis kutsub registreerima end Anija valla kodanikuks  ja võitma selle eest auhindu.
„Hästi on läinud, oleme saanud juba ühe uue elaniku,“ lausus vallasekretär Heldi Laks eelmise laupäeva südapäeval. Ta oli infotelgi juures kampaania esimesel päeval koos gümnasistist poja Gennet Joeli ning valla majandusteenistuse juhi Toomas Reisiga.
Tervitati möödakäijaid ning uuriti, kas nad on rahvastikuregistris Anija valla kodanikud: „Enamik on. Küsime, kas tunnevad kedagi, kes elab siin, aga pole ametlikult valla elanik, pakume selliste tuttavate jaoks kaasa flaiereid. Paljud, just eakamad inimesed, ütlevad, et nad ei tea selliseid inimesi. Eelkõige suheldakse omaealistega ja vanemad inimsed on enamasti elanud siin juba aastaid.“
Väikestel flaieritel on valla eri paigus elavate inimeste pildid ja teisel pool info vallaelaniku kampaania kohta.
Heldi Laks ja Toomas Reisi selgitasid inimestele, et kui nad on vallaelanike registris, tuleb osa nende tulumaksust vallaeelarvesse ning selle võrra rohkem on võimalik investeerida kas või teede korrashoidu. Nad rõõmustasid, et suhtumine Anija vallas elamisse on olnud positiivne, mitte keegi ei öelnud, et ei soovi olla Anija valla registris.
„Pigem kiidetakse, öeldakse, et on näha: vald areneb. Mitu inimest on öelnud, et neile meeldib taluturg,“ sõnas vallasekretär.
Kaks inimest palusid kontrollida, kas nad on ikka rahvastikuregistris Anija valla elanikena. Virve Liis Rosenberg, rääkis, ta elab Anija vallas kaheksandat aastat, kuid soovis alles hiljaaegu eelmisest kohast välja kirjutada, et saada ka rahvastikuregistri järgi Anija valla elanikuks. Vallasekretär selgitas, et väljakirjutamist enam ei ole – kui inimene tahab rahvastikuregistris määrata endale uue elukoha, tähendab see automaatselt eelmisest kohast väljakirjutamist. Ta vaatas registrist järele, 31. augusti seisuga ei olnud Virve Liis Rosenberg rahvastikuregistri järgi Anija valla elanik, lubas asja veel kontrollida ja küsis naiselt täpsustamiseks telefoninumbrit.
Ka pensionär Kuulo Neuhaus palus vallaametnikel igaks juhuks kontrollida, kas ta on vallaelanike registris. Kui kuulis, et on, lausus: „Tore, siis tunnen end ikka Anija valla tõelise elanikuna!“
Registrisse saadud uue elaniku kohta jutustas Heldi Laks: „Keskealised mees ja naine kõndisid mööda ning selgus, et naine ei ole veel meie valda sisse kirjutatud, kuigi elab siin aastaid. Nüüd olid nad kohe nõus ja otsustasid avalduse täita kohapeal.“
Vallasekretär märkis, et eesmärk on saada kampaaniaperioodil Anija valda 50 uut kodanikku: „Viimastel aastatel on Anija valla elanike arv vähenenud keskmiselt 50-60 inimese võrra aastas. Kui tänavu rahvaarv ei väheneks, vaid jääks samaks, oleks juba väga hea.“

Miks osa inimesi ei registreeri end koduvalda?
Infotelgi juures uudistamas käinud Kaido Jürmann, kes veedab peaaegu kõik nädalavahetused vanavanemate juures Kuusemäe külas, rääkis, et on Tallinna kodanik, kuna käib pealinnas tööl ning elab argipäeviti linnas: „Aga mul on plaan teha oma firma ja alustada Anijal vana mööbli restaureerimist. Kui see õnnestub, kirjutan ehk end valda sisse. Mulle väga meeldib siin.“
Nii tema kui mitmed teised, kes vallamaja töötajatega laupäeval vestlesid, nimetasid ühe põhipõhjusena, miks ei ole Anija valda registreerinud, et Tallinna sissekirjutus võimaldab pealinna ühistranspordiga sõita tasuta.
„Statistika näitab, et pärast seda, kui Tallinna linn hakkas pakkuma oma elanikele tasuta ühistransporti, kirjutasid meie vallast üsna paljud end just Tallinnasse,“ tõdes Heldi Laks.
Toomas Reisi lisas: „Täna selgus, et on päris palju inimesi, kes elavad talvel linnakorteris, kuid suvel siin, kus on vanematekodu. Mõned neist ütlesid, et kui pensionile jäävad, kaaluvad Anija valda sissekirjutamist.“
Vallasekretär tõi välja ka mitmete üürikorterites elavate inimeste mure: nad ei saa end vallakodanikuks registreerida, kui korteriomanik keeldub üürilepingut sõlmimast: „Üürnikke saame korterisse sisse kirjutada vaid juhul, kui leping on olemas. Kuid mõned korteriomanikud kardavad, et äkki saab maksu- ja tolliamet neile jälile ja hakkab üüritulult nõudma maksu.“
Üürikorterite mõned elanikud pakkusid, et registreeriksid end Anija valda täpset elukohta määratlemata, kuid seda seadus Heldi Laksi kinnitusel ei võimalda.
Tema sõnul tõstatas keegi ka teema: kui lapsevanemad käivad Tallinnasse tööle, ei pruugi nad alati jõuda kodukanti ajaks, mil lasteaed suletakse. Seetõttu on emal-isal lihtsam viia laps pealinna lasteaeda. Kui sõita Piibe maantee äärsest külast pealinna tööle, jääb sel juhul ära spetsiaalne ring, mis tuleks teha Kehrasse lasteaeda sõitmisel.
Ka Anija vallas eelistatakse lasteaiakohtade jagamisel oma kodanike lapsi ning teedelt lükatakse talvel lumi vaid registrijärgsete vallaelanike kodudeni.  Kuid inimesed olevat leidlikud – näiteks viieliikmelisest perest on mõnikord valda sisse kirjutatud vaid üks inimene.

Kampaania kestab detsembrini
Infotelk on keset Kehrat avatud veel kahel järgmisel laupäeval kella 10-14. Saabuval laupäeval, 21. novembril on seal abivallavanem Marge Raja, 28. novembril kutsub inimesi üles end koduvalda registreerima kampaania algataja, vallavanem Arvi Karotam.
Möödunud reedel pandi ka Anija valla interneti kodulehele ja Facebooki üles reklaamid tänavuste „reklaamnägudega“ – eri vanuses ja ametites inimestega Anija valla piirkondadest. Nad tutvustavad end ning räägivad, mis ja miks neile koduvallas kõige rohkem meeldib. Reklaamid inimeste piltidega pannakse kampaania-ajaks üles ka nende kodukülla või linnaossa.
„Siin on hulganisti tegusaid, andekaid ja toredaid inimesi, see on üks oluline põhjus, mis muudab Anija valla mõnusaks elukeskkonnaks,“ lausus Arvi Karotam ja lisas, et Anija valla elanike kuu üks eesmärke on seda esile tõsta.
Kampaania sihtrühm on tema sõnul inimesed, kes elavad Anija vallas, kuid on mujale sisse kirjutatud: „Soovime panna neid mõtlema – kui elavad siin, tarbivad kohalikke teenuseid, võiksid omalt poolt midagi vastu anda. Kümnendik vallakodaniku tulumaksust laekub vallale, kui saame aastas juurde 50 inimese tulumaksu, saame korda teha pika jupi teed.“
Vallaelaniku-kampaania kestab 15. detsembrini. Kõik, kes registreerivad end kampaaniaperioodil Anija valla elanikuks, saavad kinkekoti Anija valla ettevõtete toodanguga. Peale selle loositakse kõigi nende vahel välja kaks neljale inimesele mõeldud perekruiisi, üks Helsingisse, teine Stockholmi. Anija valla inimesi, kes annavad vallavalitsuse  meiliaadressil tulemusliku vihje mõne uue elaniku leidmiseks, premeeritakse üllatuskingitusega.

Eelmine artikkelTANEL PAABO noorte MMil
Järgmine artikkelOÜ ÜLE 25. sünnipäeva külalised annetasid Kuusalu pastoraadi jaoks 5000 eurot