Anija valla segakooris Hannijöggi on ligi 60 lauljat

2473
Segakoor Hannijöggi esimesel avalikul esinemisel Kehra gümnaasiumis.

Laupäeval, 13. detsembril esines Anija valla isetegevuslaste ühisel jõulukontserdil esmakordselt segakoor, mida selle loomise
eestvedaja ARVI KAROTAM nimetab Eesti valdade suurimaks.

Kehra gümnaasiumi saalis toimunud kontserdi alguses esitas pisut üle kahe kuu harjutanud Anija valla segakoor Hannijöggi koos Kehra kunstidekooli puhkpilliorkestriga laulupeokavva kuuluva „Ta lendab mesipuu poole“, kontserdi lõpus veel vaimuliku rahvaviisi „Mu süda ärka üles“ ja Urmas Sisaski „Sanctuse“ ning kaks jõululaulu koos valla teiste kooridega.
Koor ootab veel lauljaid
„Kui astusin vallavanemana ametisse, oli üks minu soov taastada Anija vallas segakoor,“ lausus Anija vallavanem Arvi Karotam, kes on veel Eesti Meestelaulu Seltsi juhatuse esimees ning laulab ka Teaduste Akadeemia meeskooris.
Sel sügisel tegi ta valla kodulehe ja Sõnumitooja kaudu üleskutse kõigile Anija valla lauluhuvilistele liituda uue kooriga ning lubas, et hakkab ka ise seal laulma. Esimeses proovis 1. oktoobril oli kohal ligi 40 lauljat.
„See oli üllatav. Ei uskunud, et meile nii palju liikmeid tuleb,“ ütles koori dirigent, muusikaakadeemia koorijuhtimise 2. kursuse tudeng Mariell Aren.
Ta lisas, et siiani tuleb iga prooviga uusi lauljaid ning tema ei lükka kedagi tagasi: „Inimesed tulevad oma vabast tahtest ja sooviga laulda. Eks mõnel on probleeme, nendega tuleb lihtsalt rohkem tegeleda, on minu meisterlikkus, kuidas saada kõik koos toimima.“
Nüüdseks on kooril 58 liiget. Eriti õnnelik on dirigent selle üle, et nende hulgas on palju mehi.
„Kui tavaliselt on külakooris kolm baritoni, neist ühest tehakse bass ja teisest tenor, siis meil seda õnneks vaja ei ole, meil on ülivõimas tenorirühm,“ rõõmustas ta.
Dirigent lisas, et võtab ka edaspidi kõik vastu, kes koori tahavad tulla. Eriti on oodatud mehed, peamiselt bassid.
Kooriproovid on igal kolmapäeval. Esialgu saadi kokku Kehra kunstidekooli saalis, kuid see jäi ruttu väikeseks ning nüüd harjutatakse gümnaasiumi suures saalis. Pühapäeval, 7. detsembril oli koor kogu päeva Anija mõisas laululaagris.
Ajalooline nimi
Enamus Hannijöggi koori liikmetest on Anija vallast, üksikud ka naabervaldade elanikud. Suurem osa neist on varem kooris laulnud, osa näiteks segakooris Helin, mis praegu tegutseb Kehra rahvamaja juures lauluklubina. Kuid on ka neid, kel varasemat koorikogemust pole. Anija vallavolikogu esimees Jaanus Kalev ütles, et laulis enne koori tulemist viimati mitukümmend aastat tagasi Uuralite taga ja vene keeles.
„Aga oleme nüüd vallavanemaga nii mitmeski kohas kõrvuti hümni laulnud ja ta arvas, et sobin koori küll,“ sõnas ta ja muigas: „Praegu saab laulda laulmise pärast, kahe-kolme aasta pärast seostatakse seda juba valimistega.“
Vallavolikogu liikmeid on kooris veelgi: Tõnis Väli, Tiit Tammaru, Kaisa Tamkivi ja Ene Kerb. Proovides vallaasju siiski ei arutata, vaid pühendutakse laulmisele.
„Seal ei loe kellegi amet, vaid tähtis on, et naudime seda, mida teeme,“ ütles Arvi Karotam.
Ka Mariell Aren märkis – kuigi ta on kooris kõige noorem, 21aastane, on seal juht tema ning teda usaldatakse.
Nimi Hannijöggi valiti koorile hääletades.
„Liikmed soovisid panna Anija valla ajaloolist nime. Pakuti mitmeid variante, ülekaaluka võidu sai Hannijöggi, mis olevat valla vanim nimi,“ rääkis Mariell Aren ja tsiteeris Kaisa Tamkivi öeldut: „Selles nimes on iseloomu.“
Novembris moodustati ka MTÜ Anija Valla Segakoor Hannijöggi. Selle juhatusse kuuluvad Kaisa Tamkivi, Anu Kaalo, Külli Kroon ja Ivar Neio.
Jõululaupäeval Kehra
palvemajas
Algne plaan oli, et uus koor laulab esmakordselt vabariigi aastapäeva vastuvõtul, kuid siis leiti, et võiks juba varem üles astuda.
„Mina jäin väga rahule. Meile endile on teada mõned kitsaskohad, aga need ei paistnud üldse välja. Sellise lühikese eaga koori kohta lauldi väga hästi,“ kiitis abidirigent Heli Karu.
Jõululaupäeval, 24. detsembril esineb Hannijöggi Kehra palvemaja jumalateenistusel, uue aasta alguses Raasiku kirikus.
Hannijöggi on jõudnud esimese laulu, Urmas Sisaski „Sanctus“ ka  salvestada,  seda  tehti  Anija valla elektroonilise jõulukaardi jaoks.
Arvi Karotam avaldas lootust, et Anija valla segakoor ei ole Eestis üksnes suurim vallakoor, vaid saab mõne aja pärast ka parimaks. Mariell Aren kinnitas, et plaanid on suured ja koori eesmärk on jõuda oma külas laulmisest märksa kaugemale.

Eelmine artikkelKehrast pärit kunstniku EHA PÕLENDIKU looming on jõulukaartidel
Järgmine artikkelJõulukohvikud Kiiu, Kuusalu, Kehra ja Raasiku lasteaias