Möödunud nädalal oli Kehra rahvamajas näitus Anija valla käsitöömeistrite ja kunstnike loomingust. Teisipäeval pidulikult avatud traditsiooniline ülevallaline käsitöö- ja kunstinäitus oli rahvamaja saalis pühapäevani. Tänavu tõid oma kunsti ja käsitööd näitusele 50 inimest. Neilt oli näitusel kokku 255 tööd – kootud sokke-kindaid, mütse, salle, linikuid, kampsuneid, heegeldatud linikuid, mütse ja pitse, tikandeid, õmmeldud beebibodisid, kotte, riideid, kangastelgedel kootud vaipu ja linikuid, makrameed, keraamikat, maale, käsitöökaarte ja šokolaadiümbriseid, kommidest ja atlaspaelast roosidest meisterdatud kimpe ning palju muud.
„Eelmisel aastal osales näitusel pisut rohkem käsitöömeistreid – 58. Kuna koroona-ajal jäid näitused ära, olid käsitöötegijail eelmiseks aastaks kogunenud mitme aasta tööd. Seekord ütlesid mõned, et nad ei ole möödunud aastal teinud midagi, mida võiks näitusele tuua,“ rääkis teist aastat valla käsitöönäitust korraldanud Anu Mäeorg.
Ta on Kehras kangakudumisringi juhendaja ning leidis, et ringi liikmete tehtut tasub ka teistele näidata. Eelnevalt kuulutati sotsiaalmeedias ja ajalehes, anti teada, et näitus tuleb ning kutsuti üles oma töid tooma. Osa pakkusidki ise, mõnele, keda teadis käsitööd tegevat, helistas korraldaja ja kutsus näitusel osalema. Anu Mäeorg rõõmustas, et tänavu olid näitusel esindatud kümmekond inimest, kes varem pole seal oma käsitöö või kunstiloominguga osalenud. Need on tema sõnul pigem nooremad inimesed: „Käsitöö on ka nooremate hulgas muutunud popiks, sest ideid ja õpetusi saab internetist. Seda võimalust kasutatakse palju.“
Ta tõi esile esmakordselt oma käsitööd näitusele toonud Natalia Kookmaa, kellelt olid näitusel kolmnurksed kootud rätikud. Neid on kümmekond tükki, kõik eri värvi.
Anu Mäeorg jutustas, et tänapäeva noored ütlevad sageli, miks vanaemad neile muudkui kindaid ja sokke koovad, nemad neid nagunii kätte ega jalga panna ei taha: „Aga mida on teha vanemal inimesel, kes kodust enam väljas käia ei saa? Ta istubki teleri ees ja koob.“
Näituse kuraator rõõmustas – kui tänavu talvel tehti üleskutse, et vabariigi aastapäeval kannaksid eestlased rahvuslike mustritega villaseid kirikindaid, kudus ta oma poja tellimusel kogu tema perele kirikindad.
Kehra kangakudumisringi liikmed tegid lõppenud hooajal kitsamaid kaltsuvaipu aiatoolide jaoks. Neid oli näituselt võimalik osta.
„Meil on väike missioon, tahame saadud raha eest osta kudumisringile uusi töövahendeid,“ selgitas Anu Mäeorg.
Ta tõi näiteks, et ringil on vaja kangapingutajat, mis maksab umbes 40 eurot. Toolivaipu pakuti 10 eurot tükk. Kallimalt ei osteta, tõdes Anu Mäeorg. Ta lubas, et suve jooksul saab vaipu osta ka Kehra turult.
Valla näitusel sai vaadata ka hiljuti meie seast lahkunud Alavere nukumeistri Esta Matla korda tehtud vanu nukke. Anu Mäeorg lausus, et pärast seda, kui kevadel oli Alaveres Esta Matla nukkude näitus, küsisid mõned Kehra inimesed, kel polnud võimalust Alaverre minna, kas nemad ka neid näha saaksid: „Esta Matla oli nukkude päästeingel, tegi väga palju vanu nukke korda. Küsisin Alavere kultuurijuhilt Anna Niliskilt ja saimegi nukud oma näitusele.“
Kehra rahvamaja laval oli üle poolesaja nuku. Anu Mäeoru sõnul kõik, mis neile toodi, sinna ei mahtunud. Suure osa ema restaureeritud nukkudest kinkis Esta Matla poeg Indrek Matla Käru mänguasjamuuseumile, mõned ühele Tallinna mänguasjakogujale. Nukkudest, mis olid Anija valla käsitöönäitusel, avatakse lähiajal näitus Kehra muuseumis, et neid näeksid ka need, kes valla käsitöönäitusele ei jõudnud.
Pühapäeva pärastlõunani avatud olnud käsitöönäitust rahvamajas külastasid 270 inimest. Vaatamas käisid ka Kehra kaks lasteaiarühma, lapsed said Anu Mäeoru juhendamisel proovida kangastelgedel kudumist.