Voose tutvustas end tegusa külana

1951

Mullune Aasta Küla kandidaat Voose osales üle-eestilises aktsioonis „Avatud külaväravad“.

Laupäeva, 21. juuli keskpäeval oli Voose külaplatsile kogunenud sadakond inimest, et avada üheskoos külaväravad. Eesti Külaliikumine Kodukant korraldas „Avatud külaväravad“ esmakordselt. Igast maakonnast valiti kaks Aasta Küla konkursil osalenud küla, kes said võimaluse end tutvustada – Harjumaalt Metsanurme Saku vallast ja Voose Anija vallast.

Avatud külaväravate päeva juhatas sisse vallavanem Tiit Tammaru. Ta ütles, et Voose on Anija valla küladest üks tublimaid: „Vallas on kokku 31 küla. Voose on end oma aktiivsuse ja tegevusega esirinda rebinud.“

Päeval sai osa võtta kahest ekskursioonist ja võistlusmängudest, vaadata fotonäitust Voose külast, osaleda töötubades. Avatud oli kohaliku käsitöö- ja toidulaat, kohale toodi kuuma-õhupall. Õhtu lõppes simmaniga.

Vooset näidati „Reporteris“
Kehra poolt Voosele sõites oli enne keskpäeva näha Alavere kandis suuremat gruppi rattureid. Need olid Rae valla Patika küla elanikud, kes võtsid ette 40kilomeetrise teekonna. 31 sõitjat läbisid Suursoo, Pikavere ja Kiviloo külad ning Alavere ja Voose risti.

Matka eestvedaja Patika külavanem Margus Vain: „Kuna olen ise seotud liikumisega Kodukant, siis hakkasin seda rattamatka korraldama. Lootsime, et teel ühineb sõitjaid, aga mujalt inimesi ei tulnud.“

Patika rahva rattamatk toimub kolmandat aastat, kuid esmakordselt oli läbitud distants nii pikk. Noorim rattur oli 7aastane ja vanim 61aastane.

Voose avatud külaväravate päeva oli kajastama tulnud Kanal 2 uudistesaade „Reporter“. Saatejuht Tanel Talve on MTÜ Voose Külaselts liige ning „Reporter“ on küla tegemisi näidanud varemgi.


„Reporteri“ saatejuht TANEL TALVE intervjueeris Anija vallavanemat TIIT TAMMARU.

„Näitame ja tutvustame saates aktiivseid inimesi ning tegusaid külasid. Voose on kahtlemata üks aktiivne ja tegus küla,“ selgitas Tanel Talve.

Mitu korda Vooset televisioonis nähtud on, ei osanud ta täpselt öelda: „Umbes seitse aastat, mis uudistesaade on ekraanil olnud, oleme ikka aeg-ajalt näidanud meie küla. Talvepäevad on legendaarsed ja nendel oleme küll alati kaameraga kohal.“

17 kevadist hetke

Küla ja piirkonna tutvustamiseks toimus päeval kaks ekskursiooni. Endine Voose külavanem Mare Elmi näitas huvilistele kohalikke vaatamisväärsusi – Saia ausammast, rahvamaja, trampvankrite muuseumi, „Kaunis kodu“ auhinna võitjat ja Luurimäe matkarada.

Alavere kooli õpetaja Maimu Lass juhtis ekskursiooni Kakerdaja rabasse, kuhu sai sõita nii veoauto kastis kui oma isikliku autoga.

Rahvamajas avas näituse Voose külast fotograaf Aarne Vesi. Tema näitusel „17 kevadist hetke“ on üleval 17 fotot Voose külast. Pilte selle jaoks hakkas ta tegema talvel. Jürist pärit foto­graaf avastas küla enda jaoks tänu Kakerdaja rabale, kus ta loodust pildistamas käis.

„Kord pildistasin rabas ja sinna saabus lärmakas seltskond. Hakkasin otsima uut kohta, kus pilte teha, ja sattusin Voose küla kodulehele,“ jutustas fotograaf, kuidas ta Vooseni jõudis.

Ta avastas, et kodulehel polnud külast pilte, ja pakkus rahvamaja juhatajale Anna Niliskile enda omi. Näitus jääb rahvamajja pooleteiseks kuuks.

Eelmine artikkelRaasiku vallavanemad osalevad suurel rattasõidul
Järgmine artikkelKehra Kodus saavad tööd 7 kohalikku