Anija valda tahetakse luua kaitseala

965

Kolmapäeval, 7. aprillil arutasid Albu vallamajas Kõue, Anija ja Albu valla esindajad võimaliku
ühise looduskaitseala loomist.

Kaitseala tahetakse luua kolme valla piiridesse jäävale alale Kõrvemaa äärde, kus asuvad oosid, et kaitsta sealset maastikku. Anija vallast hõlmaks see osaliselt Kõrvemaa maastikukaitseala ja Põhjaka lahustüki vahelist maa­ala.

Üheks põhjuseks kaitseala loomisel on nimetatud asja­olu, et sellesse piirkonda on taotletud kaevandamislubasid. Kõue abivallavanem Taimar Lossmann tõdes, kui esitatakse uus taotlus selles piirkonnas maavarade kaevandamiseks, on kaitseala loomisega juba hiljaks jäädud.

Anija valla keskkonnaspetsialist Helle Palm ütles, et kõikide valdade esindajad pidasid kaitseala loomist vajalikuks.

Koosolekul osalenud keskkonnaameti Harju-Järva-Rapla regiooni looduskaitse juhtivspetsialist Tiina Napp selgitas, et kaitseala moodustamiseks on vajalik välja uurida, kas piirkonda jääb haruldasi taime- ja loomaliike.
„Peame konkreetselt ütlema, mida tahame kaitsta. Kaevandamise mittelubamine ei ole piisav põhjus kaitseala loomiseks,“ vahendas Helle Palm keskkonnaametniku sõnu.

Koosolekul otsustati, et kõigepealt tuleb valdades välja selgitada, kas kõnealusesse piirkonda jääb kaitset vajavaid liike. Seejärel hakatakse kaitseala loomist arutama volikogudes.

Praegu on plaanis rajada kohalik kaitseala, kuid kaaluti ka võimalust, et suurendada Kõrvemaa maastikukaitseala piire. See võtaks rohkem aega kui uue kaitseala loomine, kuid ei ole Taimar Lossmanni sõnul välistatud.

Kõue abivallavanem rääkis veel, et kolmes vallas asuvate maastikuvormide kaitsmisest on mõeldud pikka aega. Sel kevadel andis Kõue vallavalitsus tõuke, et hakataks põhjalikumalt arutama. Sellest, kui suured võivad olla ettevõtmisega seotud kulutused, koosolekul veel ei kõneldud.

Eelmine artikkelLoksa volikogus taas LARISSA PLEHOVA
Järgmine artikkelKolgaküla kirbuturul oli üle 30 müüja ja 200 ostja