Anija mõisas tegutseb kunsti- ja käsitööpood

3314

Anija valla kunstnikud ja käsitöölised saavad uues poes müüa oma loomingut.

Detsembris avasid Anija vallas elavad kunstnikud Ave Nahkur, Eve Tiidolepp ja Merike Maaroos Anija mõisa esimesel korrusel kunsti- ja käsitööpoe, kus on müügil nii nende kui teiste oma valla autorite looming.

Merike Maaroos: „Meie kandis teevad paljud näputööd ja viivad enda tehtut linna müüki. Mõtlesime, teeme kohaliku käsitööpoe, et inimesed, kes siiakanti satuvad, tuleksid ja näeksid, kui tublid inimesed siin elavad, ostaksid nende loomingut.“

Mõte kohalikust poest oli naistel pikemat aega, nemadki müüsid oma töid Tallinna käsitööpoodides, kuid viimasel ajal populaarsust koguv trend kodulähedasest kauplemisest on meelepärane ka neile.

“Meile meeldib idee, et kohalik kogukond saab oma kingitused soetada just mõisa poest otse tegijalt endalt, mitte Tallinna supermarketist, makstes nii lisaks vahendustasu. Loomulikult on oodatud külastajad igast maailma nurgast.”

Anija mõis tundus olevat poele sobiv koht ning kuna SA Anija Mõisa Haldus arendusjuht Kaisa Tamkivi oli nõus, siis sai mõte teoks. Pood avati täpselt 12. detsembril 2012 kell 12.12. Müügil on kootud ja vilditud riideesemeid, kunsti, suveniire ning vähesel määral kohalikku toidukraami – moosi ja mett.

„Praegu on suurem osa siin müüdavast veel meie kolme tehtud. Teised on toonud näiteks kootud sokke, käsitsi valmistatud karpe ja vitstest mööblit, kuid ootame kindlasti juurde. Kõik, kes soovivad, vaadaku kodus üle oma ilusamad esemed ja toogu need meile müüki,“ sõnas Eve Tiidolepp.

Naiste sõnul on nende poe märksõnaks taaskasutus. Ühtegi sisustuselementi ei ole ostetud. Kõik on vana või käsitsi valmistatud. Puidust laua ja pingid tegi Ave Nahkuri elukaaslane Imre Toltsberg, kelle valmistatud puidust küünlajalad on ka poes müügil. Loomingus püütakse samuti rakendada taaskasutust.

Merike Maaroos koob vanadest asjadest uued: „Näiteks on mulle toodud kaltsuvaiba jaoks materjali, mille hulgas päris palju kudumeid. Olen need üles harutanud ja teinud uued. Ise teha on ju lahe, kellelgi teisel ei ole samasugust eset.“

Eve Tiidolepp on viltimisega tegelenud aastaid ning tema loomingu austajaid leidub nii Eestis kui kõikjal maailmas. Ta teeb vildist rõivaid ja muidki esemeid. Oma lemmikuteks peab seinavaipu. Mustrid on inspireeritud indiaani kaljumaalingutest, mida nägi kunagi reisil olles USA rahvusparkides.

Ta kirjeldas: „Pean lugu kaljumaalingute arhailisusest. See teema ülekantuna lambavillasesse seinavaipa on tore tulemus. Laotan erivärvilised kihid üksteise peale, vildin ja töö lõppedes lõikan kujundid välja.“

Pood on avatud mõisa lahti­olekuaegadel. Kindlasti töötab see ürituste ajal, kinnitasid naised.

Nime poel veel ei ole, kuid üks mõte on panna Anija Mõisa Tissaini Pood.

Eelmine artikkelMajutusasutuses toimus vargus
Järgmine artikkelHoolekogu ettepanek – muuta Kolga keskkool põhikooliks