Anija mõisa suvelavastuse teevad EVA KLEMETS ja ANNE TÜRNPU

1567

Suvelavastust „Tokerjad – pööramäng Anija meeste mälestuseks“ mängitakse kaheksal korral 23. augustist kuni 1. septembrini.
SA Anija Mõisa Haldus sai 2011. aastal Leader-programmist 5112 eurot toetusraha suvelavastusele, mis projekti järgi kandis nime „Kui Anija mehed Tallinnas käisid“. Seni on jäänud lavastus mitmesugustel põhjustel tegemata. Projekt tuleb vastavalt Leaderi nõuetele ellu viia kahe aasta jooksul ehk hiljemalt 20. septembriks 2013.

Nüüd on kindel, et lavastus tuleb Anija mõisas, selle nimeks on pandud „Tokerjad – pööramäng Anija meeste mälestuseks“. Kasutatud on nii Enn Toona näidendit „Kui Anija mehed Tallinnas käisid“ kui ka Eduard Vilde ja teiste autorite tekste. Paar nädalat tagasi alustas Piletilevi Anija etendustele piletite müüki.

Autorid ja lavastajad on Eva Klemets ja Anne Türnpu teatrist NO99. Eva Klemets on pärit Kehrast.

Anija Mõisa Halduse arendusjuhi ametit pidanud Kaisa Tamkivi, kes nüüd on lapsepuhkusel, rääkis, et möödunud aasta lõpus kerkis küsimus, kas loobuda lavastusest või viia projekt lõpuni: „Abivallavanem Urmo Sitsi võttis initsiatiivi, ütles, et teeme ikkagi ära. Ta saavutas kokkuleppe Eva Klemetsiga.

Etendusele annab kõla juurde segakoor Vox Populi Janne Fridolini juhtimisel. Et meie mõisa tulevad professionaalsed näitlejad, siis on oodata  publikut üle Eesti – selline Anija valda tutvustav ettevõtmine on suur kingitus.“

Urmo Sitsi ütles, et Eva Klemets oli pakkumisega nõus, piisas ühest telefonikõnest: „Ta on kohalik, võimalike kandidaatide seast esimene, kellega ühendust võtsin. Loodan, et meil õnnestub näha rohkearvulist publikut. Anija meeste Tallinnas-käiku ju põhimõtteliselt teatakse, aga mis oli selle reaalne sisu, seda tõenäoliselt vähem.“

Abivallavanem lisas, et rahaliselt loodetakse sponsorite ja ELi fondide abile. Peale Leader-toetuse on saadud 3600 eurot Kultuurkapitalilt. Järgmisest Leader-voorust on küsitud lisatoetust.

Projekti raames ehitatakse Anija mõisa aeda pöördlava, kus mängitakse lavastuse esimene pool. Teine pool etendusest tuleb mõisa aidas, mille mõisa töötajad tegid vanast kilakolast puhtaks.

Näitlejad saabuvad mõisa proove tegema 5. augustil. Nad jäävad ettevalmistusperioodiks ja ka etenduste ajaks elama peahoonesse.

SA Anija Mõisa Haldus uue arendusjuhi Kaiti Kartusovi sõnul palub korraldustiim abi kohalikult kogukonnalt: „Plaanis on pakkuda etendustel publikule mulgiputru. Me ei taha kasutada ühekordseid nõusid, seepärast kogume vanu taldrikuid, lusikaid, nuge ja kahvleid, ka kruuse-klaase. Kellel on üleliigseid lauanõusid, andke meile! Veel oleks vaja vanu kasukaid, sineleid, kirsasid, aiateibaid ja tööriistu. Kui on soov, siis võib asju kas laenutada või ka päriselt mõisale anda, et neid hiljem eksponeerida kodulootoas. Võtame vastu ka selliseid esemeid, mis on kehvas seisus ning tagasi ei taheta – nagu Eva Klemets ütles: „Raputame koid välja, kasutame lavastuses ja pärast viskame tulle.“

Ka oleks vabatahtlikke abilisi vaja etenduste ajal turvama ning parkimist korraldama, sõnas arendusjuht.

Suvelavastuse „Tokerjad – pööramäng Anija meeste mälestuseks“ kunstnik on Jaanus Laagriküll, kes samuti on pärit Kehrast. Näitlejad on Helena Pruuli, Mart Koldits, Bert Raudsepp, Ott Aardam, Kristjan Sarv, Lauri Kaldoja ja Eva Klemets.