Anija mõisa raamatu jaoks oodatakse annetusi

544
JUHAN MAISTE.

Kultuuriajaloolane Juhan Maiste on sihtasutuse Anija Mõisa Haldus tellimusel kirjutanud põhjaliku ülevaade Anija mõisa ajaloost. Käsikiri on valmis ning peaks trükist ilmuma oktoobris.

Autori sõnul on „Anija mõisa ajalugu. Aadel ja talupoeg” justkui romaan, millel on kaks algust – üks on mõisast ja mõisakultuurist, teine talurahvast ja selle klassivõistlustest. Juhan Maiste on püüdnud ühte siduda need kaks omavahel põimunud maailma, mis tema sõnul teineteist mõjutavad ja rikastavad.

„Olen käsikirja lugenud. See, kuidas Juhan Maiste on osanud mõisa ajaloo kirja panna, on nii huvitav ja ilus, et minul olid vahepeal pisarad silmis,“ ütles Anija Mõisa Halduse juhatuse liige Janne Kallakmaa.

Juhan Maiste kiitis teda raamatu reklaamimiseks intervjueerinud filmimees Raimo Jõerannale, et Anija mõisa kohta on harvaesinevalt palju toredat, mahlakat ja sisukat materjali, kuidas seal alates rüütliajast on elatud ja toimetatud.

Ühe peatüki, koolist ja seltsielust Anija mõisas, kirjutas Kehra muuseumi juhataja Anne Oruaas.

Janne Kallakmaa: „Soovisime Anija mõisa raamatu teha võimalikult suures osas oma inimestega. Ühe uurimistööga on aidanud Valdo Praust, praegused pildid teeb Sven Luks Kehrast. Ka Juhan Maiste on ju siinse kandi mees, ta on Kehras sündinud.“

85 protsenti kujunduse ja väljaandmise kuludest kaetakse EASist Anija mõisa restaureerimiseks eraldatud rahast. Omaosalusest enamiku loodeti teenida mõisa pargi õpperaja programmide müügist ja aida rendituludest, kuid sellele tõmbas kriipsu peale koroonakriis. Ka jaanuaris korraldatud rahakogumine Hooandja kaudu ei olnud edukas. Seetõttu otsustas mõisa sihtasutus korraldada nüüd uue annetuste kogumise kampaania.
„Raamatu tiraaž on 800, see on ligi 300leheküljeline, väärikas ülevaade Anija mõisa kirjust ajaloost. Niisugust raamatut, kus oleks korraga kirjeldatud nii aadlike kui talupoegade elu, ei olegi Eestis varem välja antud. Usun, et raamat on oluline kogu selle piirkonna jaoks, kuid ka suure kultuuriajaloolise väärtusega. Väljaandmiskuludest on puudu veel umbes 15 000 eurot,“ lausus Janne Kallakmaa.

Raamatu „Anija mõisa ajalugu. Aadel ja talupoeg” väljaandmise toetamiseks oodatakse annetuse Anija Mõisa Halduse arveldusarvele EE742200221044384464, selgituseks tuleks lisada, et toetan raamatu valmimist.

Eelmine artikkelPeame meeles oma kangelasi, tähistame võidupüha
Järgmine artikkelVolikogu nõustus Peningi maardlast turbakaevandamise loa pikendamisega