Suvi, noored ja alkohol

2504
Kaisa Kajo, Ida-Harju  konstaablijaoskonna piirkonnapolitseinik
Kaisa Kajo, Ida-Harju konstaablijaoskonna
piirkonnapolitseinik

Käes on suvi, mis lastele ja noortele tähendab koolivaheaega, puhkust ja vabadust. Politsei peab aga kokku puutuma probleemide ja tagajärgedega, mida noorte liigne vabadusenautimine kaasa toob.
Suur osa väljakutseid ja õigusrikkumisi on seotud alkoholiga, mis soodustab õigusrikkumiste tegemist ja nende ohvriks langemist, kuna alkoholi tarbimisega kaasneb nii enesekontrolli vähenemine, võimete ülehindamine kui ka ratsionaalse mõtlemise vähenemine. Alaealise tervisele on ka väike alkoholikogus kahjulik ning seetõttu on alla 18aastasele keelatud alkoholi tarbida, omada ja osta. Täisealisele isikule on keelatud alaealisele alkoholi müümine, ostmine ja üleandmine. Iga alkoholi tarbinud tabatud alaealise annab politsei üle lapsevanemale. 14-17aastase puhul järgneb sellele väärteomenetlus ja rahatrahv.
Viimastel nädalatel on politseinikud Ida-Harjus tabanud alaealisi, kes alkoholijoobes olles või juhtimisõiguseta on juhtinud mopeedi ja autot või viibinud alkoholijoobes juhi autos kaassõitjana. Anija vallas tabati autoroolist alkoholijoobes ja juhtimisõiguseta 15aastane noormees, kelle kaassõitjad olid alkoholi tarbinud 2 alaealist sõpra. Juht üritas põgeneda, eirates peatumismärguannet. Jõelähtme vallas põhjustas alkoholijoobes ja juhtimisõiguseta autojuht politseinike eest põgenedes avarii ning põgenes sündmuskohalt, jättes kraavis olevasse autosse istuma alkoholi tarbinud alaealised. Kirjeldatud sündmuste valguses tahan kõikidele lapsevanematele meelde tuletada, et vanem peab tundma huvi ja teadma, millise sõiduvahendiga, kus ja kellega tema teismeline laps liikleb. Mopeedi juhtimiseks on kõikidel, kes on sündinud alates 1993. aasta 1. jaanuarist, vajalik juhtimisõigus, mida on võimalik taotleda alates 14. eluaastast. Kui mopeedi juhtimisõigust ei ole, ei tohi talle anda võimalust sellise sõidukiga sõita. Veel vähem peaks tal olema võimalust autoga liiklusesse minna. Lapsevanem peab teadma, kelle autosse tema alaealine laps istub. Alkoholijoobes juhi autos sõitmine võib kergesti lõppeda traagiliselt.
Alkoholijoove ja niiöelda kambavaim soodustavad erinevate õigusrikkumiste toimepanemist. Alkoholi tarbinud noored on pannud toime avaliku korra rikkumisi — lõhkumisi, kaklemisi, varastanud. Suurem osa selliseid rikkumisi teinud noori on kinnitanud, et ilma kaaslaste toeta ja kainena ei oleks nad iialgi selliselt käitunud. Eelmisel suvel leidis Raasiku vallas aset juhtum, kui alkoholi tarbinud alaealised heitsid rongi lähenedes raudteerööbaste vahele pikali, et lasta rongil endast üle sõita. Ilmselgelt on selline tegevus eluohtlik ning isegi, kui see õnneks läheb, võib selline trikk põhjustada rongi plaanivälise peatumise, rongide hilinemise ja suure majandusliku kahju rongiettevõttele.
Suvel ei saa üle ega ümber veeohutusest. Peaks olema elementaarne, et alkoholi tarbinuna ujuma ei minda ning paadis kantakse alati päästeveste. Ometi upub igal suvel neid, kes on eiranud lihtsaid reegleid. Et veemõnude nautimine kurvalt ei lõppeks, tuleb alati enne ujumaminekut oma tervislikku seisundit ja ujumisoskust kriitiliselt hinnata ning lapsi vee ääres pidevalt jälgida.
Pidu pidada ja mõnusalt aega veeta saab ka alkoholita. Alkoholist tingitud halb enesetunne ja korda saadetud rumalused pole midagi ilusat, mida hiljem meenutada. Halvemal juhul võib ülemäärane alkoholitarbimine lõppeda kellelegi raskete vigastuste või isegi surmaga. Ilusat suve ja ohutut liiklemist!

Eelmine artikkelKuusalu vald laenab Kiiu mõisa renoveerimiseks miljon eurot
Järgmine artikkelSõnumitooja 8. juuli lehes