Anija Lions-klubi leedid tegid haiglale beebiriideid

4892

Beebiriided andsid üle TIINA ja TIIT TROLLA kaksikute UKU ja LINDAGA, Anija Lions-klubi president RIHO ROOSIPUU ja ANNE ORUAAS. Vastu võttis Ida-Tallinna Keskhaigla lastearst ANNIKA TIIT.
Lastekaitsepäeval, 1. juunil viisid Anija Lions-klubi liikmed Ida-Tallinna keskhaiglale omakootud ja heegeldatud riideid, mis mõeldud enneaegsetele imikutele.

Ettevõtmise idee tuli Tiina Trollal. Ta rääkis, et kaks aastat tagasi, kui tema enda kaksikud sündisid enneaegsetena, pandi neile Tartu haiglas selga vanad ja luitunud villariided.

 „Ükski ema pole valmis enneaegseteks lasteks ning kui nad sünnivad, siis tahad ikka, et nende jaoks oleks kõik ilus ja parim. Kuna olen ise õppinud käsitööõpetajaks, mõtlesin – miks mitte teiste enneaegsete laste jaoks pisikesi riideid teha,“ jutustas ta.

Esimesed omatehtud komplektid – tekid, kampsunid, papud ja mütsid – viis Tiina Trolla Tartu haiglasse, kuid rääkis sellest ka Ida-Tallinna keskhaiglast lastearstina töötava Annika Tiiduga: „Kõikidel haiglatel on suur probleem, et enneaegsetele lastele pole midagi selga panna. Tavalisi beebiriideid võib osta, kui on raha, kuid tillukesi villaseid riideid lihtsalt ei müüda kusagil.“
  
Kaasa lõi 14 naist
Kuna Lions-klubid tegelevad heategevusega, kutsus Tiina Trolla appi teised Anija Lions-klubi leedid.
„Enamus Anija Lions-klubi liikmetest on mehed, mõtlesin, et sel ajal, kui mehed omi koosolekuid peavad, võiks ka naistel tegevust olla,“ ütles ta.

Anija Lions-klubi leedid kiitsid mõtte kohe heaks. Esimest korda saadi kokku 7. märtsil, kui mehed läksid kalapüügivõistlust pidama. Selgus, et kohaletulnud naistest olid veel mitmel endal sündinud enneaegsed lapsed või lapselapsed ning nad said haiglate vajadusest imeväikeste riiete järgi kohe aru.

Esimeseks kokkusaamiseks oli tänu OÜ Liann Lõngad juhataja Margit Kulbini vastutulelikkusele soodushinnaga ostetud 170 tokki ehk 8,5 kilo spetsiaalselt beebiriiete jaoks mõeldud lõnga ning viis naist hakkasid Tiina Trolla juhendamisel tillukesi papusid kuduma.

„Kui kampsuneid, mütse ja tekke enamasti osatakse teha, siis papude kudumine on kõige keerulisem,“ selgitas Tiina Trolla.

Edaspidi kudus-heegeldas igaüks kodus ise. Ettevõtmises osalesid veel Marja Pung, Varje Miidla, Maire Lahtmets, Kaire Roosipuu, Annely Väli ja Anne Oruaas Anija Lions-klubist. Anne Oru­aasa kutsel lõid kaasa ka Anu Mäeorg, Aita Tammeorg, Olga Junolainen, Riina Tammelaan ja Piret Haugas naisrahvatantsurühmast Kadrel ning Kehra gümnaasiumi 11. klassi õpilased Marilyn Lass ja Annika Ojala.

Haigla andis ette oma soovid, kui palju midagi vajatakse ning sel esmaspäeval viidi Ida-Tallinna keskhaigla vastsündinute osakonda 11 suurt ja 16 väikest tekki, 28 mütsi, 21 kampsunit ning 27 paari papusid. 

„Igaüks tegi nii palju, kui jõudis, kõige olulisem on soojus, mis sai nendesse asjadesse pandud,“ sõnas Tiina Trolla.

Haigla on tänulik
Ida-Tallinna keskhaigla vastsündinute intensiivravi vanemarst Pille Andresson oli Anija valla naistele väga tänulik.

„Alati on suur rõõm, kui midagi tuuakse, seda enam, et lastekaitsepäeval. Oleme väga tänulikud, need kingitused on ääretult armsad ja vajalikud ning mis kõige olulisem – suure südamega tehtud,“ lausus ta.

Pille Andressoni sõnul tehti haiglale samalaadne kingitus ka möödunud aastal, kuid neid pole kunagi piisavalt, sest enne­aegseid lapsi sünnib palju, riided vananevad, mõned kaovad.

„Meie haigla hoolib vastsündinutest ja nende emadest väga, kuid alati on puudu pisikestest soojadest riietest, neid ei saa kusagilt osta. Enneaegsed lapsed vajavad oma väikese kaalu tõttu lisasoojust eriti,“ selgitas ta.

Lastearst kiitis, et Anija valla naised on oma kootud-heegeldatud beebitarvete tegemisel arvestanud iga pealtnäha pisiasjaga: „Need on tehtud spetsiaalselt titadele mõeldud pehmest lõngast, et neil oleks mugav. Arvestatud on ka sellega, et neid oleks kerge selga panna, kampsuneid ei pea tõmbama ülepea, vaid need on eest hõlmadega. Nii pisikeste titade puhul on kõik sellised asjad väga olulised.“

Ta lisas, et enamasti tulevad sellised kingitused ikka neilt, kes on ise enneaegsete lastega nende juures olnud.

„Seda positiivsem on, et naised mõtlevad tagantjärele ka teistele emadele, kel võivad sündida samaväikesed beebid,“ märkis Pille Andresson.

Eelmine artikkelVargus Perila külas
Järgmine artikkelAnija, Kuusalu ja Raasiku vallas sai kõige rohkem hääli INDREK TARAND